Kolozsvár egyetemistacsapata, az U a Szuperliga eddigi meglepetése
Fotó: Facebook/FC Universitatea Cluj
Középszerű költségvetéssel, fizetésekkel brillírozik a román focibajnokságban az idény eddigi meglepetéscsapata, a Szuperligát veretlenül vezető Kolozsvári U. Az egyetemistacsapat továbbra is élvezi az egyik nagy szurkolója, Emil Boc által vezetett város vitatott, rekordméretű anyagi támogatását, miközben a szintén kolozsvári CFR semmit nem kap közpénzből.
2024. szeptember 18., 18:572024. szeptember 18., 18:57
„Amikor idáig érsz, óhatatlanul eszedbe jut: mi lenne, ha megnyernénk a bajnokságot” – nyilatkozta Ioan Ovidiu Sabău, a Kolozsvári Universitatea élvonalbeli labdarúgócsapatának vezetőedzője, miután tanítványai újabb hangzatos sikert arattak: idegenben 2-0-ta verték a bajnoki aranyálmokkal kacérkodó Bukaresti Rapidot a Szuperliga 9. fordulójának hétfői mérkőzésén. Az eddig veretlen, hat győzelmet és három döntetlent jegyző Szamos-partiak ezzel 5 pontosra növelték előnyüket a második helyezett – egy meccsel kevesebbet játszó – másik meglepetéscsapat, a Galaci Oțelullal szemben.
Kolozsvári U módra: Ioan Ovidiu Sabău vezetőedző
Fotó: Facebook/FC Universitatea Cluj
Az 1919-ben, azaz az első háború végét övező nagyromán eufória közepette alapított, ma is a román nemzeti érzelmek egyik jelképének tekintett U eddigi idei menetelése szinte mindenkit meglepett, még akkor is, ha az európai kupasorozatok selejtezőiben bizonyítani-dobbantani akaró romániai élcsapatok rendszerint rosszul kezdik a hazai pontvadászatot.
A Szuperligába legutóbb 2022-ben feljutott, az elmúlt idényt az alsóházban, 10. helyezettként záró kolozsvári alakulat most 59. szezonját tölti a román élvonalban, és olyanra még nem volt példa, hogy sorozatban négy meccset nyerjen meg kapott gól nélkül, mint ahogy most sikerült.
A vörös sapkásoknak is becézett alakulat egyik fő erőssége, hogy
Radu Constantea klubelnök nemrég egy tévéműsorban úgy fogalmazott, senkinek nincs 13 ezer eurónál nagyobb fizetése, a legmagasabb szinteken is csak néhányan érik el, a legtöbben 3-4 ezer eurót keresnek havonta. De például a Rapid elleni győzelemben aktív részt vállaló, az U21-es szabálynak megfelelő Silaghi csupán 2 ezret keres a bukaresti média információi szerint.
Amely a nyolcadik helyre sorolja a Kolozsvári U teljes béralapját a 16 csapatos bajnokságban. A szerzett pontokért járó prémium sem magas: jelenleg csupán fejenként 150 euró. A klub összköltségvetése is középcsapatnak megfelelő összeg lehet.
A Rapid-verő U-sok
Fotó: Facebook/FC Universitatea Cluj
Mint ismeretes, a büdzsé fontos részét képezi a kolozsvári önkormányzat által folyósított támogatás.
A városi tanács áprilisban összesen 4,5 millió eurós támogatást szavazott meg 37 sportegyesületnek, az összeg 25 százalékkal nagyobb, mint tavaly. A legnagyobb tétel szokás szerint a Kolozsvári U futballklubját illeti meg, mégpedig – szintén szokás szerint, évről évre – rekordméretű támogatás: 12,2 millió lej, miközben tavaly 10 millió, azelőtt pedig „csupán” 4 millió lej ütötte a markát.
A bőkezűség rendszerint nemcsak a sportkiadásokat feleslegesnek tartó lakosokat hökkenti meg: sok kolozsvári futballbarát azt nehezményezi, hogy Kolozsvár másik népszerű, még a „magyar világban” alapított fociklubja, az elmúlt időszakban sikert sikerre halmozó, bajnoki címeket, Bajnokok Ligája-győzelmeket jegyző, a kincses városnak nemzetközi hírnevet szerző CFR nem szerepel a listán (csak a más sportágakban érdekelt egyesület, amely idén 110 ezer lejt, azaz 22 ezer eurót kapott).
A városvezetés, de főleg a köztudottan az U-nak szurkoló, a CFR elleni városi derbiken az U-góloknál őrjöngő Emil Boc polgármester rendszerint azzal érvel: a fellegvári vasutascsapat magánkézben lévő, privát klub, ezért nem kaphat önkormányzati támogatást.
Ezt hangoztatta Radu Constantea klubelnök, amikor Dan Şucu, a Rapid tulajdonosa idén februárban szóvá tette az önkormányzati hátteret. Az egyetemistacsapat sportvezetője szerint a város támogatása az összköltségvetés csupán mintegy harmadát teszi ki, „azon felül” ugyanúgy a piacból, szponzorokból, reklámból, a tévéközvetítési jogok után járó pénzekből, jegy- és játékosértékesítésből élnek.
Sőt Constantea maga is azt szorgalmazza, hogy semmilyen közpénz ne futhasson be a Szuperligában szereplő klubok számláira – hiszen jó néhány más csapatnál is ez történik. Az egyetemisták vezetője szerint a klub költségvetése önkormányzati támogatások nélkül beférne az első hat-hét helyre.
Egyébként Emil Bocnak az idei támogatás kiutalása után is magyarázkodnia kellett az U–CFR-vitában. A polgármester szerint a Gépész utcaiak szervezeti formája kereskedelmi társaság, amely támogatását törvény tiltja. Viszont az U nonprofit egyesület, melynek „magját” a kolozsvári városháza és a város egyetemei alkotják. Az elöljáró úgy fogalmazott: bármilyen is a háttér, amíg a jogi szervezeti forma egyesület vagy alapítvány, az illető entitás kaphat közpénzt, önkormányzati támogatást. Kereskedelmi társaság viszont nem.
Egyáltalán nem elhanyagolható pénzösszegek mozogtak a román labdarúgó-bajnokság klubcsapatainak háza táján a Szuperliga minap lezárult átigazolási időszakában, mely során az erdélyi együttesek is „kitettek magukért”.
Mint ismeretes, a román futballélvonal küzdelmeit szervező Hivatásos Labdarúgóliga szabályai tiltják, hogy (kizárólag) köztulajdonban lévő csapat a Szuperligában szerepelhessen. Ennek a szabálynak több, a másodosztályban „senyvedő” klub is áldozata, amely hiába végez feljutó helyen, nem léphet a legjobbak közé.
amikor a Vajdahunyadi Corvinul másodosztályos, feljutási joggal nem rendelkező csapatként megnyerte a Román Kupát, így rajthoz állhatott az Európa Liga selejtezőiben. Viszont a nemzetközi szereplés azt eredményezte, hogy az európai porondon a régi szervezeti formában kellett szerepelnie, és nem maradt ideje, hogy itthon változtasson jogi hátterén (főleg úgy, hogy a Paks búcsúztatásával három selejtezőkört játszott, az utolsót a Konferencialigában).
A román labdarúgás alsóbb osztályos küzdelmeit, a Liga 2-t is szervező Román Labdarúgó-szövetség (FRF) megpróbált segíteni a hunyadiakon azzal, hogy elhalasztotta első három bajnoki meccsüket, sőt első fokon el is fogadta a szervezeti átalakítást, és feljutási jogot adott a klubnak, viszont négy bajnoki rivális – köztük a mostani éllovas FK Csíkszereda – fellebbezése nyomán meghátrált. Tehát a Corvinul idén sem juthat fel.
Elhunyt 81 éves korában Szatmári Lajos, a román labdarúgó-válogatott korábbi tagja – közölte hétfőn a román szakszövetség (FRF) a hivatalos honlapján.
A 23 éves Kishane Thompson berobbant a világ élvonalába: 100 méteres síkfutásban 9,75 másodperces egyéni csúccsal nyerte meg a döntőt a jamaicai országos atlétikai bajnokságon.
Tematikus mesekeret köré épülő, fejlesztő falmászóprogram indul ősszel a kincses városban a Hópárduc Alapítvány és a kolozsvári Telemark Sportegyesület együttműködése révén. Décsei Levente, a sportegyesület vezetője a Hópárduc-foglalkozásokról beszélt.
Az angol bajnok FC Liverpoolban folytatja pályafutását Kerkez Milos.
A román élvonalba feljutott FK Csíkszereda labdarúgócsapata közösségi oldalán jelentette be, hogy leigazolta Szabó Bálintot. A 24 éves támadó Székesfehérvárról érkezve csatlakozott a székelyföldi csapathoz az ausztriai edzőtáborban.
A sörárusítást és -fogyasztást is lehetővé tenné a romániai stadionokban az a törvénymódosító tervezet, mely a futballszurkolókra vonatkozó szabályokon változtatna.
Címét megvédve aranyérmet nyert a magyar férfi kardválogatott kedden a genovai vívó Európa-bajnokságon.
A keddi sorsolás alapján a Kolozsvári CFR ellen játszik a Paksi FC a labdarúgó Európa-liga selejtezőjének első fordulójában.
George Russell, a Mercedes brit versenyzője nyerte a Forma-1-es Kanadai Nagydíjat vasárnap Montréalban, míg a negyedikként záró Oscar Piastri, a McLaren ausztrál pilótája növelte az előnyét az összetett élén.
Ronaldinho és barátainak játékát csodálhatja meg élőben a kolozsvári közönség azon a sportfesztiválon, amelynek fénypontja az egykori világsztár futballisták bemutató mérkőzése a román válogatott volt jeles képviselői ellen.
szóljon hozzá!