A kolozsvári neológ zsinagóga
Immár ötödik alkalommal várja közönségét a csütörtökön kezdődő Kolozsvári Zsidó Napok.
2019. október 23., 17:012019. október 23., 17:01
A vasárnapig tartó eseménysorozatot a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), a Kolozsvár Társaság és a Határtalan Kultúra program szervezi, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma és a kincses város önkormányzata támogatja.
A magyarság számára Erdély és a Partium kulturális értelemben többek között Karácsony Benő, Tamási Áron és Kányádi Sándor gazdag világa, magyaroké, székelyeké és magyar zsidóké egyaránt, hiszen az erdélyi zsidók elsősorban magyaroknak vallották magukat, zsidó magyaroknak.
A rendezvénysorozat ünnepélyes megnyitóját csütörtök este 7 órakor tartják a Belvárosi Unitárius templomban, ahol ebből az alkalomból a Malek Andi Soulistic együttes adja elő Yiddish Swing című műsorát. Az eseményen megnyitó beszédet mond Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere, Grezsa Csaba, Magyarország Kolozsvári Főkonzultusának első beosztott konzulja és Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége elnöke. Az ezt következő napokban a Tranzit Házba, a Bulgakov Kávéházba és a Vallásszabadság Házába várják az 5. Kolozsvári Zsidó Napok közönségét különleges programokkal. A részvétel ingyenes, a szervezők minden érdeklődőt szeretettel látnak.
Az 5. Kolozsvári Zsidó Napokon fellép a Zsidó Pavarotti címmel kitüntetett, és 2015-ben Európa legjobb kántorhangjának választott Nógrádi Gergely főkántor Teszter Nelli zongoraművésszel. Bemutatják az 1945 című, világhírű film írójának, Szántó T. Gábornak az Európa szimfónia című, új regényét.
Az Ungváron született Janovics Jenő emlékére szervezett, filmvetítéssel egybekötött délutánon Zágoni Bálint rendező, forgatókönyvíró, producer emlékezik meg a filmgyártás úttörőjének munkásságáról. Volt egyszer, volt egy nagy író címmel Kányádi Sándor alakját és költészetét idézi meg Laczkó Vass Róbert színművész és Szép András zongoraművész. Az érdeklődők történelmi sétán vehetnek részt a kolozsvári zsidóság életének egykori helyszínein Sipos Dávid vezetésével. A fesztivál zárónapján, október 27-én este 7-től a budapesti Sabbathsong Klezmer Band hászid, jiddis, izraeli dalokat, román- és örmény dallamokat, arabos hatású, jazzes, keringős, a roma zenét is magába olvasztó koncertet ad Örömzene címmel a Tranzit Házban.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!