Béres László, Szép Gyula és Ábrahám Gellért a sajtótájékoztatón
Fotó: Kiss Judit
„Ördögmusical” ősbemutatóját tartják csütörtökön a Kolozsvári Magyar Operában, a történet kamasz ördögének a felnőtté válás próbáit kell kiállnia – jelentették be kedden az alkotók. A Béres László rendezte, látványos koreográfiájú, magával ragadó zenéjű előadást 6 évestől 99 évesig mindenkinek ajánlják.
2018. május 22., 17:252018. május 22., 17:25
2018. május 22., 17:472018. május 22., 17:47
„Ördögi fejlődéstörténetből” készült musical ősbemutatóját tartják a Kolozsvári Magyar Operában csütörtökön, olyan produkciót igyekeztek színpadra állítani Béres László rendezésében, amely reményeik szerint megfelel a nemzetközi színvonalnak – jelentették be keddi sajtótájékoztatójukon az alkotók.
aki az elmúlt években több ízben is nagy sikerrel szerepelt a kolozsvári magyar színházban és operában. A musical szövegkönyve a regény színpadi adaptációjának cselekményét követi, a dalszövegek a regény versbetéteiből és a szerző által ez alkalomra írt versekből állnak. A készülő előadás zenéjét Venczel Péter jegyzi, aki a Búbocska című regényből készült, négy évadon keresztül játszott bábjáték zenéjét is komponálta, így már otthonosan mozog a mű világában.
Szép Gyula, az opera igazgatója elmondta, az intézmény elmúlt 28 évi műsorpolitikájának szerves része volt, hogy kortárs magyar műveket mutassanak be, a Búbocska is ezek sorába illeszkedik.
– fejtette ki Szép Gyula.
Hary Judit és Laczkó Vass Róbert a Búbocska című előadásban
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
A produkció rendezője, Béres László rámutatott, a Búbocska egyfajta fejlődéstörténet, amely azt kíséri végig, amint a kamasz ördög felnőtté válik, és 6-tól 99 éves korig mindenkinek ajánlott. „A regény sajátos pokolbeli világot teremt, ahol az ördögök emberi tulajdonságokkal rendelkeznek. Ez egyfajta fordított világ, sajátos törvényekkel, például a »ne paráználkodj« parancsa itt a »paráználkodj« parancsává válik.
– mondta Béres László, aki már több ízben rendezett a kolozsvári operánál.
Mint elhangzott, Venczel Péter zeneszerző alkotásai egyéni, sajátos színfoltot jelentenek a kolozsvári opera előadásainak világában, hatalmas feladat volt számára megírni rövid idő alatt a musical zenéjét. Kulcsár Szabolcs karmester elmondta,
és reméli, hogy a közönség megszereti, sőt az előadásnak külföldön is lesz majd utóélete. Jakab Melinda, az előadás koreográfusa – aki már többször együtt dolgozott Béres László rendezővel Kolozsváron – úgy fogalmazott, az előadás nemcsak gyerekeknek szól, hanem a felnőttekben lakozó gyerekeknek is.
– mondta a koreográfus. Ábrahám Gellért, aki korábban a Légy jó mindhalálig, a Valahol Európában, A kétbalkezes varázsló című nagysikerű előadásokban is játszott, azt mondta,
Az előadás díszlettervezője a budapesti Bíró Nóra, jelmeztervezője Ledenják Andrea, a főbb szerepekben Ábrahám Gellért, Szilágyi János, Farkas Loránd, Laczkó Vass Róbert, Sándor Árpád, Gergely Elek, Balázs Borbála, Hary Judit, Jenei Eszter lép fel. A bemutatót csütörtökön 18.30-tól, a következő előadást vasárnap délelőtt 11 órától láthatja a közönség. Az előadás, amelyet augusztusban a Gyulai Várszínházban is bemutatnak, a kolozsvári opera jövő évadának műsorán is szerepel.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!