Nagy Kálmán hegedűművész, a nagyváradi szimfonikus zenekar koncertmestere
Fotó: Nagy Kálmán/Facebook
Nyári szabadtéri fellépések után évfordulós koncertekkel, külföldi karmesterek és világszinten elismert művészek vendégszereplésével kezdődik a Nagyváradi Filharmónia 2022–23-as évada. Nagy Kálmán (portrénkon) hegedűművész, a nagyváradi szimfonikus zenekar koncertmestere a Krónikának ismertette az új évad programjait, a kulturális intézmény működésében bekövetkezett változásokat.
2022. szeptember 15., 13:002022. szeptember 15., 13:00
2022. szeptember 15., 13:102022. szeptember 15., 13:10
– Felborulni látszik a hagyományos kulturális évadszerkezet a Nagyváradi Filharmóniánál, a heti hangversenyek befejeződtek ugyan június közepén, de júliusban és augusztusban is több alkalommal tartottak koncerteket különböző helyszíneken a városközpontban. Vajon a két évvel ezelőtt emlegetett utcai zenélést valósította meg ezzel a kulturális intézmények megyei döntnöke, vagy más oka volna az idei egybefolyó évadszerkezetnek?
– Ha megmarad a jelenlegi megyei vezetés, akkor valószínűleg ezután is ilyen beosztásra, vagyis egybefolyó évadokra számíthatunk. Már tavaly is volt nyári program European Music Open elnevezéssel, akkor Alexandru Badea szervezte meg, de vele a városvezetés megszakította a kapcsolatot, így az idei Sounds of Oradea rendezvények megszervezésére David Gimenes Carrerast, a világhírű operaénekes unokaöccsét kérték fel. Ő állította össze a nagyváradi várban tartott nyári koncertek első műsorát a Chaplin-filmek zenéjéből Charlie mosolya címmel, szólistaként pedig a Stradivari-hegedűn játszó Philippe Quint lépett fel. Másik előadásunk Az opera találkozása Broadwayjel című volt, a koncertet D. G. Carreras vezényelte.
Szabadtéri koncertekkel várta a közönségét nyáron is a váradi filharmónia, amely gazdag programot ígér az új évadban
Fotó: Filarmonica de Stat Oradea/Facebook
– Miért nem a filharmónia saját termében zajlottak ezek a műsorok?
– A válasz nagyon egyszerű: a megyei vezetőség elvárja, hogy töltsük meg kultúrával a várost. Már ezelőtt két évvel elhangzott, hogy a heti egy szimfonikus hangverseny nem elegendő, minél gyakrabban ki kellene mennünk a városközponti villamosmegálló környékére, és zenénkkel ott „animálni” a járókelőket.
Közeleg a 2022–23-as évad nyitókoncertje: szeptember 15-én Carl Orff remekművével, a Carmina buranával kezdünk, és természetesen visszatérünk saját székhelyünkre, és újraindulnak a nagyváradi zenekedvelők által már megszokott csütörtök esti szimfonikus koncertek.
– Az évfordulós emlékkoncertek is mindig nagy sikernek örvendenek. Idén milyen, szimfonikus zenével kapcsolatos évfordulók lesznek?
– César Franck születésének 200. évfordulójára december 8-án fogunk emlékezni a szerző d-moll szimfóniájával, ezt megelőzően pedig, október 27-én, Răzvan Stoica szintén Stradivari-hegedűn adja elő Paganini 4. hegedűversenyét, amit Váradon még soha nem játszottak, de idén ezzel emlékezünk a zeneszerző születésének 240. évfordulójára.
Fotó: Filarmonica de Stat Oradea/Facebook
– A vendégművészeket illetően változott-e a vezetőség szemlélete? Amikor ugyanis felmerült az utcai muzsikálás ötlete, arról is szó esett, hogy önerőből kellene megoldani a karmesterek és szólisták verbuválását, ugyanis nincs pénz a nagy nevek felvonultatására.
– Szerencsére ez a ferde látásmód is többé-kevésbé helyreállt, úgyhogy az évadnyitó koncert karmestere a Bécsben élő Cristian Spătaru lesz, aki járt már Váradon, és ebben évadban egy másik alkalommal is ő dirigálja majd a zenekart. A már ismert, de Váradon régebben fellépő karmesterek közül szeptember 22-én Paul Mann vezényli a Csajkovszkij-szimfóniát, Theo Volters pedig március 2-án a Brahms-koncertünket dirigálja.
A Ciprian Marinescu szervezte tavaszi fesztivál idei vendégei is ismertek a váradi zenekedvelők előtt: Tiberiu Soare karmester három koncerten is fellép majd, a meghívott szólisták közül pedig kiemelném Alexandru Tomescu hegedűművészt, valamint a Valentin Șerban Ștefan és Marin Cazacu alkotta apa-fia csellóművészpárost. De kiemelném Josu de Solaun zongoraművészt, aki februárban játszik Gershwint, az ugyancsak zongorista Constantin Sandut, illetve Bogdan Zvorișteanu hegedűművészt, aki a genfi Suisse Romande zenekar koncertmestere, és Váradon Beethoven hegedűversenyét fogja előadni.
– A zenekar összetételét illetően lesznek-e változások?
– A zenekar összetétele sajnos nem változott, nagyjából ugyanazok maradtunk, pedig a műsorral felállított mércénk jóval több tagot igényelne. A két állandó és valóban sokat foglalkoztatott karmesterünk, Jankó Zsolt és Romeo Rîmbu is maradtak.
Fotó: Filarmonica de Stat Oradea/Facebook
– Változatos koncertekre számíthatnak a váradi klasszikus zene szerelmesei. Mennyire közös munka a program megalkotása?
– Az új évadban néhány koncert, például az évfordulós hangversenyek még Kurucz Tibor művészeti igazgatósága idejéből maradtak, viszont ettől az évadtól megszűnt ez a pozíció, úgyhogy a további műsorokat az új menedzsment állítja majd össze.
– Az elmondottakból úgy tűnik, hogy a vezetés körüli problémák elcsitultak.
– Valóban elcsitultak, és reméljük, hogy a bizonytalanság sötét felhői végleg eltűntek a fejünk felől. Szerencsére a munkakedvünk megvan, a zenekar bármennyire is fáradt a kis létszám és a túl sok nyári program miatt, fiatal kollégáink lendületének köszönhetően – ha többen túlélő üzemmódban is – friss erővel, derűsen kezdhetjük az új évadot.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!