Fotó: Facebook/MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság
A magyar tudományt ünneplik a kincses városban is: csütörtökön kezdődik a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Válság és élhető jövő című kétnapos, online konferenciája. A rendezvényen feltett kérdések a természet-, az élettudományok és a társadalomtudományok szakembereit szólítják meg.
2021. november 11., 10:292021. november 11., 10:29
Kétnapos konferenciával ünneplik a virtuális térben a magyar tudományt, a csütörtökön és pénteken zajló értekezéssorozat szervezője a Kolozsvári Akadémiai Bizottság, partnere a Babeș–Bolyai Tudományegyetem.
Erről az ünnepről az MTA már 1997 óta megemlékezik, hivatalosan 2003 óta ünneplik november első felében, annak emlékére, hogy 1825. november 3-án Széchenyi István birtokainak egyévi jövedelmét felajánlotta a Magyar Tudós Társaság megalapítására, ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását.
Amint a rendezvény szervezői fogalmaztak, a modern kor óta politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális téren egyaránt az állandó változások időszakát éljük, amely állandó változást legtöbbször állandó válságként érzékelünk, hiszen folyamatosan alkalmazkodnunk kell a változó helyzetekhez.
„A 2020-as, jelenleg is tartó koronavírus-járvány alaposan átalakította az életvitelünket, kapcsolatainkat. A pandémia által előidézett bizonytalanságot leginkább mint válságot és megoldandó feladattömeget érzékeljük: ez a kettős tapasztalat ihlette a jelen konferenciánk témáját, ugyanakkor szeretnénk azt tágabb, általánosabb perspektívából megközelíteni” – áll az ismertetőben.
A szervezők kifejtik, válságban lehet egy egyén, egy közösség, egy régió, egy ország, vagy akár ennél nagyobb területi vagy szervezeti egység is.
Az egyén, aki nem tud megfelelni a hirtelen megváltozó társadalmi követelményeknek, vagy nem tud alkalmazkodni a változó gazdasági helyzethez, ugyanúgy válságba kerülhet, mint a közösségek, amelyeknek szembe kell nézniük egy gazdasági vagy társadalmi válsággal.
A konferencia keretében feltett kérdések mind a természet-, mind az élettudományok, illetve a társadalomtudományok szakembereit megszólítják: a matematika, fizika, kémia, biológia, ökológia, földtan, földrajz, mérnöki tudományok, orvostudomány, gyógyszerészet, közgazdaságtan, szociológia, pszichológia, filozófia, néprajz, irodalom, színháztudomány és történelemtudomány egy-egy képviselőjét szólaltatják meg. A kérdések általában a válságokra, azok okaira, kialakulására és kezelésére vonatkoznak, a konkrét példák között nyilván a 2020-as pandémia okozta válság elemzését, kezelését, kilátásait mérlegeljük, és azt, hogy hogyan lehet a tudomány eszközeivel élhető jövőt biztosítani.
A konferencia programjához a Kab.ro oldalon keresztül lehet csatlakozni.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!