A szervezők a hétfői sajtótájékoztatón
Fotó: Szent László Napok
Bár korántsem a koronavírus-járvány előtti több tízezer embert megmozgató megafesztiváli méretekben, de idén újra lesznek Szent László Napok Nagyváradon. Ezúttal is a zenei események kapnak főszerepet, de lesznek családi és gyermekprogramok, filmvetítések, kiállítások és könyvbemutatók is.
2021. június 14., 16:452021. június 14., 16:45
2021. június 14., 17:162021. június 14., 17:16
A vasárnapi nulladik nappal el is rajtol a nagyváradi Szent László Napok, amelyet Itthon vagyunk jelszóval immár kilencedik alkalommal szerveznek meg június 21–27. között. A szervezők hétfőn sajtóbeszélgetésen számoltak be arról, hogy egy ilyen rendkívülinek mondható évben, amikor a koronavírus-járvány még mindig közöttünk van, milyen körülmények között és milyen eseményekkel valósul meg a partiumi térség egyik legnagyobb kulturális fesztiválja.
amelyekkel az volt a cél, hogy megmutassák, száz évvel a trianoni békeszerződés után van magyar múlt, jelen, jövő a Körös-parti városban.
Ezeket a filmeket egy Virtuális királyi hét keretében tettek közzé a Szent László Napok közösségimédia-felületein, ma is meg lehet tekinteni valamennyit.
– jelentette be örömmel a főszervező. Jelezte azonban, hogy az idei Szent László Napok semmiképp sem lesz olyan, mint a pandémia előtti időkben, jóval szűkebb körben, a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések betartása mellett lehet újra ünnepelni.
Ugyanakkor az is szempont volt a program összeállítása során, hogy minél több erdélyi és Nagyvárad szűkebb környezetében élő előadót, művészt hívjanak meg, így támogatva őket, miután az elmúlt másfél évben nem sok fellépési lehetőségük volt.
A programstruktúra amúgy nagyjából a hagyományos módon áll össze, lesznek családi programok, gyerekprogramok, sor kerül a Szent Lászlótól Szent Lászlóig elnevezésű biciklitúrára, a Nagyváradról elszármazottak találkozójára, tartanak könyvbemutatókat, kiállításokat, előadásokat, kocsmakvízt, filmvetítéseket, lesznek városnéző séták, és számos zenés esemény, koncert lesz számtalan műfajban.
amely 2019-ben nagy sikert aratott. Idén ugyanakkor már nem csak Nagyvárad különböző pontjain lesz örömzenélés, hanem a közeli Síterben is.
A legnagyobb újdonság a folkudvar lesz, amelyet az eredeti elképzelés szerint tavaly alakítottak volna ki először, de a járvány közbeszólt, és tulajdonképpen még idén is csupán egy szerényebb ízelítőt tudnak biztosítani a szervezők, akik remélik, hogy jövőre már nem lesznek korlátozások.
de itt állítják ki Dávid Botond 56 ország 240 nemzetének közel 1700 népviseletét bemutató Geofolk kiállítását is.
Debrecen város ajándékaként a várban a Szent László Napok idejére kiállítanak egy Szent Lászlót ábrázoló virágkocsit is. A cívisvárosból érkezik a Partium Ház könyvesstandja is, mint ahogy a június 21-ei ünnepélyes megnyitó fellépői is, a Csokonai Színház és a Kodály Filharmonikusok művészei ismert operákból adnak elő részleteket.
A Szent László Napokon fellép többek között a No Sugar, a Poklade, az Operettissimo, Heinczinger Mika (Misztrál), valamint a debreceni LED zenekar.
Mint a szervezők több ízben is hangsúlyozták, valamennyi rendezvényt a járványügyi óvintézkedések betartásával tartják meg, és arra kérik a közönséget is, hogy tartsák be a szabályokat.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!