A szervezők a hétfői sajtótájékoztatón
Fotó: Szent László Napok
Bár korántsem a koronavírus-járvány előtti több tízezer embert megmozgató megafesztiváli méretekben, de idén újra lesznek Szent László Napok Nagyváradon. Ezúttal is a zenei események kapnak főszerepet, de lesznek családi és gyermekprogramok, filmvetítések, kiállítások és könyvbemutatók is.
2021. június 14., 16:452021. június 14., 16:45
2021. június 14., 17:162021. június 14., 17:16
A vasárnapi nulladik nappal el is rajtol a nagyváradi Szent László Napok, amelyet Itthon vagyunk jelszóval immár kilencedik alkalommal szerveznek meg június 21–27. között. A szervezők hétfőn sajtóbeszélgetésen számoltak be arról, hogy egy ilyen rendkívülinek mondható évben, amikor a koronavírus-járvány még mindig közöttünk van, milyen körülmények között és milyen eseményekkel valósul meg a partiumi térség egyik legnagyobb kulturális fesztiválja.
amelyekkel az volt a cél, hogy megmutassák, száz évvel a trianoni békeszerződés után van magyar múlt, jelen, jövő a Körös-parti városban.
Ezeket a filmeket egy Virtuális királyi hét keretében tettek közzé a Szent László Napok közösségimédia-felületein, ma is meg lehet tekinteni valamennyit.
– jelentette be örömmel a főszervező. Jelezte azonban, hogy az idei Szent László Napok semmiképp sem lesz olyan, mint a pandémia előtti időkben, jóval szűkebb körben, a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések betartása mellett lehet újra ünnepelni.
Ugyanakkor az is szempont volt a program összeállítása során, hogy minél több erdélyi és Nagyvárad szűkebb környezetében élő előadót, művészt hívjanak meg, így támogatva őket, miután az elmúlt másfél évben nem sok fellépési lehetőségük volt.
A programstruktúra amúgy nagyjából a hagyományos módon áll össze, lesznek családi programok, gyerekprogramok, sor kerül a Szent Lászlótól Szent Lászlóig elnevezésű biciklitúrára, a Nagyváradról elszármazottak találkozójára, tartanak könyvbemutatókat, kiállításokat, előadásokat, kocsmakvízt, filmvetítéseket, lesznek városnéző séták, és számos zenés esemény, koncert lesz számtalan műfajban.
amely 2019-ben nagy sikert aratott. Idén ugyanakkor már nem csak Nagyvárad különböző pontjain lesz örömzenélés, hanem a közeli Síterben is.
A legnagyobb újdonság a folkudvar lesz, amelyet az eredeti elképzelés szerint tavaly alakítottak volna ki először, de a járvány közbeszólt, és tulajdonképpen még idén is csupán egy szerényebb ízelítőt tudnak biztosítani a szervezők, akik remélik, hogy jövőre már nem lesznek korlátozások.
de itt állítják ki Dávid Botond 56 ország 240 nemzetének közel 1700 népviseletét bemutató Geofolk kiállítását is.
Debrecen város ajándékaként a várban a Szent László Napok idejére kiállítanak egy Szent Lászlót ábrázoló virágkocsit is. A cívisvárosból érkezik a Partium Ház könyvesstandja is, mint ahogy a június 21-ei ünnepélyes megnyitó fellépői is, a Csokonai Színház és a Kodály Filharmonikusok művészei ismert operákból adnak elő részleteket.
A Szent László Napokon fellép többek között a No Sugar, a Poklade, az Operettissimo, Heinczinger Mika (Misztrál), valamint a debreceni LED zenekar.
Mint a szervezők több ízben is hangsúlyozták, valamennyi rendezvényt a járványügyi óvintézkedések betartásával tartják meg, és arra kérik a közönséget is, hogy tartsák be a szabályokat.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!