Fotó: Facebook/Várad
Folytathatja szerkesztői munkáját a megyei könyvtár alkalmazásában az intézményi önállóságától megfosztott Várad kulturális folyóirat két alkalmazottja – döntött csütörtökön a Bihar megyei tanács. Az RMDSZ azt szeretné, ha a Várad és a Familia folyóirat visszanyerné önállóságát.
2021. január 28., 18:302021. január 28., 18:30
2021. január 28., 19:102021. január 28., 19:10
Mégis folytathatja szerkesztői munkáját a megyei könyvtár alkalmazásában az intézményi önállóságától megfosztott Várad kulturális folyóirat két alkalmazottja, Máté Zsófia eddigi főszerkesztő és Fried Noémi Lujza szerkesztő – mondta el lapunk megkeresésére Borsi Imre Loránt Bihar megyei tanácsos a képviselőtestület csütörtöki ülését követően.
A Várad című lap kiadását 2021-től a Gheorghe Șincai (Bihar) Megyei Könyvtár vette át, a vezetőség január 21-én elbocsátotta a két szerkesztőt, arra hivatkozva, hogy a végzettségük nem felel meg a Bihar Megyei Tanács decemberi 15-i határozatában szereplő feltételeknek. További négy munkatárstól január 1-jétől váltak meg, szintén a tanácsi döntés nyomán. Máté Zsófia lapunk megkeresésére elmondta, az új rendelkezés már felsőfokú végzettséget követel az alkalmazottaktól.
A MÚRE kifogásolja, hogy a munkaadó három héttel a folyóirat átvétele után sem kötött munkaszerződést a kollégákkal, így a most elbocsátott (majd a munkájukat mégis folytató) szerkesztők előbb kapták kézhez a felmondásukat, mint a munkaszerződést. A Várad folyóirat új kiadója nem biztosított megfelelő munkafeltételeket, nem oldotta meg az egyoldalú döntése óta eltelt hetek alatt a készülő lapszámok tördelését és terjesztését: a felmondási idejüket töltő szerkesztőkön kívül egyetlen munkatárs maradt a lapnál. Ugyanakkor, a tanácsi határozatra hivatkozva, az önálló intézményből részleggé lefokozott munkaközösségtől elvárják két folyóirat – a Várad mellett a Biharország havilap – szerkesztését, továbbá a könyvkiadási tevékenység folytatását.
„Ez diszkriminatívnak számít, mi jeleztük a megyei tanácselnöknek, hogy korrigálást kérünk. Ezt ők meg is tették, de mi tartózkodtunk a szavazástól, mivel megtámadtuk a közigazgatási bíróságon a decemberi döntést. A célunk az, hogy nyilvánítsák semmisnek a tanácsi határozatot, amivel megszüntették a kulturális folyóiratokat” – mondta el megkeresésünkre Borsi. Kifejtette, azt akarják, hogy a Várad és a Familia is kapja vissza önálló intézményi státuszát.
– fejtette ki lapunknak a Bihar megyei önkormányzat RMDSZ-es tagja. Hozzátette, a Váradnak jelenleg nincs tördelőszerkesztője, így a szerkesztői munka ellehetetlenül.
„A pikantériája a történetnek, hogy az RMDSZ-frakció és a Bihar megyei RMDSZ nemcsak a magyar kulturális intézmények mellett és a leépítések ellen állt ki, hanem a román kulturális intézmények mellett is. A román nemzetiségű tanácsosok nem álltak ki a román kulturális intézmények mellett. Mi nemcsak a Várad, de a Familia folyóirat megmaradásáért is küzdünk” – jelentette ki Borsi.
az RMDSZ Bihar megyei szervezetének beadványa alapján. Borsi szerint az ügyben jövő héten születhet alapfokú bírósági ítélet.
Szűcs László, a Várad korábbi főszerkesztője december közepén jelentette be, hogy a kulturális folyóiratokat is érinti a Bihar Megyei Tanács pénzügyi megszorításokat célzó átszervezése. Szűcs diszkriminációnak, teljességgel vállalhatatlannak tartotta a tervezett megszorításokat, ezért január 1-től nem is kívánta folytatni a munkát; őt követte Máté Zsófia a főszerkesztői tisztségben.
Minden eddigi tiltakozás ellenére zsinórban fogadta el keddi ülésén a Bihar Megyei Tanács az Ilie Bolojan, a testület elnöke által beígért leépítéseket. Az átszervezés számos magyar közintézményt is érint, de a PNL-s politikus szerint a Bihar megyei magyar közösség továbbra is számarányának me</
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!