Nem színjáték. Az átszervezés a nagyváradi Szigligeti Színházat is érinti
Fotó: Bálint Eszter
Minden eddigi tiltakozás ellenére zsinórban fogadta el keddi ülésén a Bihar Megyei Tanács az Ilie Bolojan, a testület elnöke által beígért leépítéseket. Az átszervezés számos magyar közintézményt is érint, de a PNL-s politikus szerint a Bihar megyei magyar közösség továbbra is számarányának megfelelően, méltányosan részesül a szolgáltatásokból, és megőrizheti kultúráját.
2020. december 15., 19:192020. december 15., 19:19
2020. december 15., 22:132020. december 15., 22:13
Online petíciók, lemondások előzték meg a Bihar Megyei Tanács kedd délutáni ülését, ennek ellenére a döntéshozó testület – melyben az Ilie Bolojan tanácselnök által vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) kétharmados többséggel bír – zsinórban fogadta el a szeptemberben mandátumot nyert megyei elöljáró által már beiktatásakor bejelentett nagyarányú átszervezést. A több magyar kulturális intézmény alkalmazotti gárdájának leépítését is magában foglaló határozattervezeteknek alig akadt kifogásolója, de ha akadt is, Bolojan gyorsan „lebeszélte” az ellenvetést megfogalmazókat.
A költséghatékonyság jegyében bejelentett átalakítás keretében számos, a megyei önkormányzatnak alárendelt közintézménytől bocsátanak el több tucat alkalmazottat, ezek között több magyar is szerepel, mint a Szigligeti Színház vagy a Várad folyóirat. Utóbbinak – mint arról beszámoltunk – megszűnik a jogi önállósága, és beolvad a Gheorghe Șincai Megyei Könyvtár szerkezetébe, akárcsak román nyelvű társa, a Familia című lap.
Megszűnik a nagyváradi Várad folyóirat önálló intézményi státusza január elsejétől. A kulturális kiadvány főszerkesztője hétfőn sajtótájékoztatón számolt be a lapot érintő várható változásokról.
A tanácsülést megelőző sajtótájékoztatón Bolojan rámutatott: a megyei könyvtárba való beolvasztással a lapok kiadását biztosítanák, így a szerkesztőgárda a szerkesztésre összpontosíthat, ami továbbra is független maradna. Az intézkedésre tiltakozásként Traian Ștef, a Familia főszerkesztője kedden bejelentette lemondását, míg Szűcs László, a Várad folyóirat főszerkesztője már hétfőn közölte, hogy januártól nem folytatja a munkát.
A kulturális kiadvány vezetője elmondta: bár az RMDSZ frakcióvezetője is felszólalt az értekezleten, ezt a döntés meghozatalakor nem vették figyelembe, és a kétharmados többség megszavazta, hogy a Várad és a Familia beolvadjon a megyei könyvtárba, és ennek részlegeként, csökkentett létszámmal folytassa működését.
Ilie Bolojan tanácselnök szerint nem tartható a jelenlegi állapot
Fotó: Bihar megyei tanács sajtóosztálya
A leépítést egyébként a megyei könyvtár sem úszta meg, a téka jelenlegi 81 alkalmazottja helyett 69 marad, és a biharpüspöki és félixfürdői fiókokat is felszámolják, ezekből a jövőben csak kölcsönözni lehet. Az átszervezés a Körösvidéki Múzeumot is érinti, itt a jelenlegi 128 állásból 101 marad.
A Nagyvárad Filharmóniánál, ahol három igazgatói tisztség is volt, kettő marad, míg a 130 betöltött állásból 125 jövőre is érvényes, köztük a 38 kórista félnormás állása – pár napja még az elbocsátásuktól tartottak.
a vezetőségekkel való egyeztetéseket követően előbbinél Bolojan szerint 121 állás marad a 143-ból (12 félnormás), míg a magyar intézménynél 109 a 145-ből (6 félnormás).
Éves szinten nagyjából 1,2 millió eurós megtakarítást jelent a Bihar megyei önkormányzat számára a tömeges elbocsátás, amelynek a végén a jelenlegi 174 alkalmazottból mindössze 88-an maradnak – számolta ki Ilie Bolojan, a megyei közgyűlés új elnöke.
A tanácselnök a Szigligeti Színházat érintő leépítések jogossága kapcsán kijelentette: Bihar megyében két közösség él, a román és a magyar, előbbi a térség lakosságának 70, utóbbi 25 százalékát teszi ki.
Emlékeztetett, a nagyváradi polgármesteri hivatalban ezt megvalósította, a különböző vallási felekezetek arányosan részesültek anyagi segítségben, ahogy arányosan támogatta a megyeszékhely önkormányzata a különböző kisebbségek kulturális rendezvényeit is.
Bolojan szerint a pár éve külön intézménnyé alakult román és magyar színházi társulatnál nem az arányosság elve érvényesült, hiszen a román közösséget kiszolgáló Regina Maria Színháznak kevesebb, 143, míg a számban kisebb magyar közösségnek szóló Szigligeti Színháznak 145 alkalmazottja volt.
Megindokolta. Ilie Bolojan a tanácsülés előtti sajtótájékoztatón
Fotó: Bihar Megyei Tanács sajtóosztálya
Rámutatott, utánanézett, hogy más megyékben hogyan is működik ez, és Kovászna megye székhelyét,
A két színház felépítése is tükrözi ezt, mutatott rá Bolojan, elismerve, hogy az Andrei Mureșanu Társulatnál „enyhe pozitív diszkrimináció” érvényesül, több alkalmazottal működik az intézmény, mint az számaránya alapján a román közösségnek járna.
„Vannak dolgok, amik nem megvalósíthatók” – jelentette ki a tanácselnök arra utalva, hogy a megyei tanácsnak nincs elegendő pénze az intézmények eddigi büdzséinek fedezésére. A Szigligeti Színháznál az utóbbi években terebélyesedett a szerkezeti felépítés, emlékeztetett az RMDSZ-es Pásztor Sándor korábbi tanácselnökségére, és úgy vélte, a Szigligetinek tett ajánlat így is „nagylelkű”, figyelembe veszi, hogy a magyar intézmény sikereket ért el az utóbbi időben.
– jelentette ki Ilie Bolojan. Hozzátette, a megyei tanács a következő hónapokban alapos elemzésnek veti alá valamennyi alárendelt intézmény működését.
A legnagyobb vita a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságnál elrendelt leépítések kapcsán alakult ki, ahol 259 állás szűnt meg, igaz, ezekből csak 127 volt betöltve, tehát ennyi ember kerül utcára.
Éves szinten nagyjából 1,2 millió eurós megtakarítást jelent a Bihar megyei önkormányzat számára a tömeges elbocsátás, amelynek a végén a jelenlegi 174 alkalmazottból mindössze 88-an maradnak – számolta ki Ilie Bolojan, a megyei közgyűlés új elnöke.
Az alkalmazottak nevében felszólaló szakszervezeti vezető arra hívta fel a figyelmet, hogy a leépítés hátrányosan érinti majd az állami gondozottak ellátásáról gondoskodó családtípusú otthonokat. Rámutatott, a leépítettek között a fűtők, szakácsok is ott vannak, a megyei tanács cateringcéggel biztosítaná az élelmet, ami nem elfogadható. A családtípusú házak személyzete ráadásul így is a minimális szint alatt van, nincs ki helyettesítse őket, főleg most, járványhelyzetben, amikor sokan megbetegszenek.
Válaszként Bolojan rámutatott: a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságnak idén százmillió lejes költségvetése volt, ennek 80 százaléka a bérekre ment. Ráadásul a költségeknek csak felét biztosítja az állam, a másik felét a megyei tanácsnak kell előteremteni.
–fogalmazott Bolojan. A megyei testület egyébként az ellenszavazatok ellenére is elfogadta az átszervezésre vonatkozó határozattervezeteket, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) ugyanis kétharmados többsége van a testületben.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
szóljon hozzá!