A nagyváradi EMKE kávéház múltját is felidézik a város kultúrtörténetét ismertető filmekben
Fotó: archív
A nyári Virtuális királyi hét sikerén felbuzdulva újabb rövidfilmsorozattal rukkol elő a nagyváradi Szent László Napokat is szervező Szent László Egyesület. A további nyolc kisfilm szintén Nagyvárad kevésbé ismert titkaiba nyújt betekintést. Az első három videó már meg is tekinthető a Szent László Napok Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján.
2020. december 25., 15:482020. december 25., 15:48
Az elsőként közzétett kisfilm közvetítésével a nagyváradi kávéházi életbe pillanthatunk be Imre Zoltán kultúrantropológus idegenvezetésével. A rövidfilmben ötvöződik a múlt a jelennel, de a fő hangsúly a váradiak „la belle epoque”-ján van.
Egy kétrészes rövidfilm eközben „szecessziós” sétára invitálja az érdeklődőket Nagyváradon.
A szecesszió múzeumának otthont adó Darvas-házból indulva megtekinthetjük a város ismert és kevésbé ismert századfordulós palotáit, közben pedig az épületekről, valamint az art nouveau-nak vagy akár „modern stílusnak” nevezett irányzatról is hallhatunk érdekességeket.
A tervek szerint havi egy vagy két rövidfilm lát napvilágot az elkövetkező hónapokban:
A Szent László Napok szervezői nagy szeretettel ajánlják a már közzétett filmeket mindenkinek, aki a karácsonyi szabadnapok idején, vagy a januári hűvös estéken kulturális csemegékre vágyik, és jobban megismerné Nagyváradot.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
szóljon hozzá!