Lenni vagy nem lenni? A dán királyfiról szóló tragédia az emberiség közös igazodási pontjait keresi
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A Tompa Gábor által rendezett kolozsvári Hamlet-előadás a nyitóprodukciója a szerdán Budapesten kezdődő Madách Nemzetközi Színházi Találkozónak (MITEM). Az előadás egyik fő gondolata, hogy a fiatal generáció igazságot, hitet, életcélt próbál találni magának, ez az út azonban napjainkban se nem könnyű, se nem veszélytelen.
2022. április 19., 20:242022. április 19., 20:24
A kolozsvári magyar színház Hamlet című előadásával kezdődik szerdán a május 8-ig tartó 8. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) Budapesten. A szemlét a Nemzeti Színház szervezi, a kolozsvári előadást William Shakespeare tragédiája nyomán Tompa Gábor rendezte.
A rendező a MITEM honlapján látható videóüzenetében többek között arról beszélt, hogy jelképes értékű a Hamlet-előadás, a 230 éves kolozsvári színház több történelmi fordulója is ehhez a Shakespeare-műhöz kötődött, ő pedig most olyan produkciót rendezett, amelynek középpontjában a fiatalság igazságkeresése áll.
„Nehéz dolog ez, mint ahogy nehéz dolga van Hamletnek és körének, hogy a rendszerrel szembemenjenek, és kiderítsék az igazságot. Itt van a nagy dilemma most, hogy a mostani tizen-huszonéveseknek milyen lesz a jövőjük, ha ez a fajta globális és perverz diktatúra állandósul. A kiszolgáltatottság nagyobb, mint a régi rendszerben. Akkor az asztalra voltak téve a kártyák, tudtuk, hogy mire lehet számítani, és mit kell az ellenállás érdekében tenni, most sokkal alattomosabb az egész” – idézi a MITEM honlapja Tompa Gábort.
A rendező kifejti, a Hamlet a mai világban mindenképpen egy kényelmetlen, veszélyes út választását jelenti, beleértve azt a kényelmet, amit ma az egész fogyasztói világ jelent.
„Hiszen kevésbé vagyunk gondolkodó lények azáltal, hogy a fogyasztói társadalom rabjai vagyunk. A függőség óriási.
– fogalmazott Tompa Gábor. Hozzátette, Hamlet és barátai, egy ilyen lehetséges modellt jelentenének ma.
„Ma is vannak neoaszkéta fiatalok, akiket nem feltétlenül a pénz és a fogyasztás érdekel, hanem egy igazságosabb világrend megteremtése foglalkoztatja őket” – mutatott rá.
Az előadás címszerepét Vecsei H. Miklós, meghívott színész alakítja, további szerepekben Szűcs Ervin, Kézdi Imola, Bodolai Balázs, Gedő Zsolt, Buzási András, Sinkó Ferenc, Tőtszegi Zsuzsa, Bíró József, Kiss Tamás, Imre Éva, Pethő Anikó, Balla Szabolcs, Lucian Chirilă, Kicsid Gizella, Lőrincz-Szabó Venczel és Viola Sára látható. Az előadás rendezője Tompa Gábor, a produkció létrehozásában közreműködött továbbá Both András díszlettervező, Bianca Imelda Jeremias jelmeztervező, Visky András dramaturg, Vasile Șirli zeneszerző, Jakab Melinda koreográfus, Rancz András videódesigner és Bocskai Gyopár, a jelmeztervező asszisztense.
„Nem lehet nem szeretni Hamletet Vecsei H. Miklós előadásában. Úgy csapong az érzelmek és az állapotok között, ahogy mozog is: lélegzetelállító sebességgel. Nagyon, nagyon különleges színész, akinek páratlan képessége van rá, hogy azonos mértékben aknázza ki az érzelmeket és az intelligenciát” – írta az előadásról Nona Rapotan kritikus.
A MITEM programjában számos külföldi előadás szerepel. Szolidaritási nap Ukrajnáért címmel szervez programot a Nemzeti Színház április 24-én: a budapesti teátrumban két ukrán színház produkciója látható.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!