Visszautazunk az időben – performanszvetítések és új helyszínek a kolozsvári TIFF-en

•  Fotó: Nicu Cherciu

Fotó: Nicu Cherciu

Bő két hét múlva kezdődik Kolozsvár, illetve Erdély legnagyobb filmes rendezvénysorozata: a TIFF nemzetközi szemle 17. kiadása új helyszínekkel, különleges vetítésekkel és időutazással jelentkezik.

Kőrössy Andrea

2018. május 08., 16:122018. május 08., 16:12

2018. május 08., 16:142018. május 08., 16:14

Az elmúlt évek egyik legerősebb román filmes összeállításával, csak saját felelősségre fogyasztandó performanszvetítésekkel, új helyszínekkel és a már megszokott bőséges, szinte átláthatatlan kínálattal várja idén a mozikedvelőket a kolozsvári, 17. alkalommal szervezendő Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).

A seregszemle szervezői keddi sajtótájékoztatójukon számoltak be arról, mi várható a bő két hét múlva, május 25-én kezdődő rendezvénysorozaton, a jelenlevőknek pedig ismét joggal lehetett az az érzésük, hogy

a tíz nap alatt egyszerűen képtelenség lesz akár csak a felét is befogadni annak, amit a filmfesztivál nyújtani fog.

Mihai Chirilov művészeti igazgató már rögtön az elején leszögezte, hogy a TIFF nyitó- és zárófilmje kiválasztásával is eltértek a hagyományoktól. „Az elmúlt években, amióta a Főtéren tartjuk a hivatalos kezdővetítést, a nyitófilmek jellemzően lezserebbek voltak” – fogalmazott Chirilov, ehhez képest idén,

május 25-én este a főtéri szabadtéri „moziban” a közönség egy családi, illetve a történelmi események tükrében bemutatott személyes drámát láthat, amely egyfajta feketekomédia.

Az izraeli Samuel Maoz rendezte Foxtrot fogadtatása igencsak ellentmondásos volt: miközben a nemzetközi fesztiválokon sorra nyeri a legrangosabb díjakat, sikerült kivívnia az izraeli kormány felháborodását is. Az alkotás kolozsvári vetítésén a rendező is jelen lesz.

A TIFF június 3-ai záróvetítésén ugyanakkor a szokásokkal ellentétben nem új filmet, hanem egy klasszikust, Luc Besson 1988-as, A nagy kékség című alkotását mutatják be. Chirilov úgy fogalmazott:

meggyőződése, hogy a felvételek, különösen a víz alatti jelenetek egészen elképesztően fognak mutatni az óriási főtéri vásznon.

Erős román jelenlét

A művészeti igazgató pozitívumként értékelte, hogy a TIFF versenyszekciójában két román alkotás szerepel: Adina Pintilie Touch Me Not (Ne érints meg) című filmje, amely az idei Berlinálén elnyerte az Arany Medvét, illetve Andrei Creţulescu első, Charleston című nagyjátékfilmje. Az előző években a fesztivál szervezői igencsak fájlalták a román filmek hiányát a versenyszekcióból, amelybe egyébként a rendezők első és második nagyjátékfilmjükkel jelentkezhetnek.

Idézet
Tavaly óta valami új történik a román filmben”

– fogalmazott Chirilov, aki szerint a hazai alkotások egyre inkább eltávolodnak a román újhullám minimalista stílusától. Rámutatott, az új román filmek már nem egy-egy szeletei a való életnek, hanem merész, kockázatot vállaló izgalmas ötvözetek. A művészeti igazgató arra is kitért, biztos benne, hogy a Touch Me Not számos vitát és ellenérzést fog kiváltani, hiszen „ez egy biztonsági öv nélküli film”.

A TIFF román filmnapjai keretében ugyanakkor 5 világpremiert tartanak, és több olyan alkotást is bemutatnak, amelyet a romániai közönség először láthat.

Bemutatkozik Bulgária és a Szovjetunió

A 17. TIFF-en az egy-egy államra fókuszáló szekcióban két ország kerül előtérbe, „amelyek közül az egyik már nem létezik”: Bulgária és a Szovjetunió. Az utóbbi, meglehetősen szokatlan választás kapcsán Chirilov elmondta: annak nyomán döntöttek úgy, hogy kissé visszatérnek az időben, hogy tavaly Alain Delon TIFF-es jelenlétét óriási érdeklődés övezte.

Idézet
Azt vettük észre, hogy hirtelen 10–15 évvel megnőtt a fesztiválozók életkora, a 40–45 éves és az annál idősebb korosztály is jócskán képviseltette magát a főtéri vetítésen. Ebből arra következtettünk, hogy megéri visszatérni régebbi alkotásokhoz”

– magyarázta a fesztiválon vetített filmeket válogató művészeti igazgató. Hozzátette: őket a nosztalgia vezérelte, és remélik, hogy a „grandiózus” alkotásokra a fiatalabb generáció is fogékony lesz.

Miután tavaly a TIFF által első alkalommal „birtokba vett” Urania moziban erotikus filmeket vetítettek, idén is lesz miből válogatniuk az underground, sokszor kétes minőségi értékkel bíró mozik kedvelőinek. A szervezők nem árultak el sokat az új helyszínen, a Ferenc József (Horea) út 33. szám alatt, egy egykori gyárépületben működő H33 elnevezésű közösségi térben helyet kapó minifesztiválról, arra azonban felhívták a figyelmet, hogy

mindenki csak saját felelősségére látogasson el az ottani „performanszvetítésekre”.

A Chirilov szerint kifejezetten hipszterjellegű H33-ban megkérdőjelezhető értékű, sokszor a nevetségesség határán messze túlmenő, különböző műfajú alkotásokat vetítenek, amelyek „minden bizonnyal elrettentik majd a puritánabb filmkedvelőket”. A helyszíneknél maradva Tudor Giurgiu fesztiváligazgató arról számolt be: idén nem lesznek vetítések a Győzelem (Victoria) mozi fölött található katonai központban, amely felújítás alatt áll, és még mindig nem készült el a tavaly korszerűsítés miatt bezárt Művész (Arta) mozi, amely így sajnos ebben az évben is kimarad a helyszínek közül.

Fanny Ardant francia színész-rendező az idei TIFF legfőbb díszmeghívottja •  Fotó: TIFF Galéria

Fanny Ardant francia színész-rendező az idei TIFF legfőbb díszmeghívottja

Fotó: TIFF

Giurgiu azt is bejelentette:

a TIFF idei legfőbb díszmeghívottja „egy igazi díva", Fanny Ardant francia színész-rendező lesz, akit életműdíjjal tüntetnek ki.

Ugyancsak életműdíjban részesül Széles Anna Nagyváradon született színésznő, Dan Nuţu színművész pedig kiválóságdíjat kap. A fesztiváligazgató sajnálattal közölte, hogy

az ugyancsak életműdíjban részesülő Szabó István rendező egészségi okok miatt nem tud jelen lenni a fesztiválon.

Ingmar Bergman előtt tisztelegnek

A 17. TIFF-en két centenáriumot ünnepelnek: egyrészt megemlékeznek a 100 éve született Ingmar Bergman svéd filmrendezőről, ennek jegyében a fesztivál idei reklámfilmje és plakátja is az alkotó, illetve Persona című filmje előtt hajt fejet.

A seregszemlén Bergman hét filmje és egy róla készült dokumentumfilm lesz látható.

A fesztiválon továbbá megemlékeznek a román centenáriumról is, ennek vonatkozásában felleltározzák a román filmarchívum nem kifejezetten A-listás, de a közönség körében nagy népszerűségnek örvendő alkotásait. A TIFF programja egyelőre nem végleges, a kísérőrendezvényekre viszont már kaphatók jegyek a Tiff.eventbook.ro oldalon. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
2025. június 28., szombat

Nők Jókai árnyékában – és fényében

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.

Nők Jókai árnyékában – és fényében
2025. június 27., péntek

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron

Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron
2025. június 26., csütörtök

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
2025. június 24., kedd

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra

Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra
2025. június 23., hétfő

Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb díjakat a nagybányai ATELIER nemzetközi szemlén

Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.

Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb díjakat a nagybányai ATELIER nemzetközi szemlén