Fotó: Nicu Cherciu
Bő két hét múlva kezdődik Kolozsvár, illetve Erdély legnagyobb filmes rendezvénysorozata: a TIFF nemzetközi szemle 17. kiadása új helyszínekkel, különleges vetítésekkel és időutazással jelentkezik.
2018. május 08., 16:122018. május 08., 16:12
2018. május 08., 16:142018. május 08., 16:14
Az elmúlt évek egyik legerősebb román filmes összeállításával, csak saját felelősségre fogyasztandó performanszvetítésekkel, új helyszínekkel és a már megszokott bőséges, szinte átláthatatlan kínálattal várja idén a mozikedvelőket a kolozsvári, 17. alkalommal szervezendő Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
A seregszemle szervezői keddi sajtótájékoztatójukon számoltak be arról, mi várható a bő két hét múlva, május 25-én kezdődő rendezvénysorozaton, a jelenlevőknek pedig ismét joggal lehetett az az érzésük, hogy
Mihai Chirilov művészeti igazgató már rögtön az elején leszögezte, hogy a TIFF nyitó- és zárófilmje kiválasztásával is eltértek a hagyományoktól. „Az elmúlt években, amióta a Főtéren tartjuk a hivatalos kezdővetítést, a nyitófilmek jellemzően lezserebbek voltak” – fogalmazott Chirilov, ehhez képest idén,
Az izraeli Samuel Maoz rendezte Foxtrot fogadtatása igencsak ellentmondásos volt: miközben a nemzetközi fesztiválokon sorra nyeri a legrangosabb díjakat, sikerült kivívnia az izraeli kormány felháborodását is. Az alkotás kolozsvári vetítésén a rendező is jelen lesz.
A TIFF június 3-ai záróvetítésén ugyanakkor a szokásokkal ellentétben nem új filmet, hanem egy klasszikust, Luc Besson 1988-as, A nagy kékség című alkotását mutatják be. Chirilov úgy fogalmazott:
A művészeti igazgató pozitívumként értékelte, hogy a TIFF versenyszekciójában két román alkotás szerepel: Adina Pintilie Touch Me Not (Ne érints meg) című filmje, amely az idei Berlinálén elnyerte az Arany Medvét, illetve Andrei Creţulescu első, Charleston című nagyjátékfilmje. Az előző években a fesztivál szervezői igencsak fájlalták a román filmek hiányát a versenyszekcióból, amelybe egyébként a rendezők első és második nagyjátékfilmjükkel jelentkezhetnek.
– fogalmazott Chirilov, aki szerint a hazai alkotások egyre inkább eltávolodnak a román újhullám minimalista stílusától. Rámutatott, az új román filmek már nem egy-egy szeletei a való életnek, hanem merész, kockázatot vállaló izgalmas ötvözetek. A művészeti igazgató arra is kitért, biztos benne, hogy a Touch Me Not számos vitát és ellenérzést fog kiváltani, hiszen „ez egy biztonsági öv nélküli film”.
A 17. TIFF-en az egy-egy államra fókuszáló szekcióban két ország kerül előtérbe, „amelyek közül az egyik már nem létezik”: Bulgária és a Szovjetunió. Az utóbbi, meglehetősen szokatlan választás kapcsán Chirilov elmondta: annak nyomán döntöttek úgy, hogy kissé visszatérnek az időben, hogy tavaly Alain Delon TIFF-es jelenlétét óriási érdeklődés övezte.
– magyarázta a fesztiválon vetített filmeket válogató művészeti igazgató. Hozzátette: őket a nosztalgia vezérelte, és remélik, hogy a „grandiózus” alkotásokra a fiatalabb generáció is fogékony lesz.
Miután tavaly a TIFF által első alkalommal „birtokba vett” Urania moziban erotikus filmeket vetítettek, idén is lesz miből válogatniuk az underground, sokszor kétes minőségi értékkel bíró mozik kedvelőinek. A szervezők nem árultak el sokat az új helyszínen, a Ferenc József (Horea) út 33. szám alatt, egy egykori gyárépületben működő H33 elnevezésű közösségi térben helyet kapó minifesztiválról, arra azonban felhívták a figyelmet, hogy
A Chirilov szerint kifejezetten hipszterjellegű H33-ban megkérdőjelezhető értékű, sokszor a nevetségesség határán messze túlmenő, különböző műfajú alkotásokat vetítenek, amelyek „minden bizonnyal elrettentik majd a puritánabb filmkedvelőket”. A helyszíneknél maradva Tudor Giurgiu fesztiváligazgató arról számolt be: idén nem lesznek vetítések a Győzelem (Victoria) mozi fölött található katonai központban, amely felújítás alatt áll, és még mindig nem készült el a tavaly korszerűsítés miatt bezárt Művész (Arta) mozi, amely így sajnos ebben az évben is kimarad a helyszínek közül.
Fanny Ardant francia színész-rendező az idei TIFF legfőbb díszmeghívottja
Fotó: TIFF
Giurgiu azt is bejelentette:
Ugyancsak életműdíjban részesül Széles Anna Nagyváradon született színésznő, Dan Nuţu színművész pedig kiválóságdíjat kap. A fesztiváligazgató sajnálattal közölte, hogy
A 17. TIFF-en két centenáriumot ünnepelnek: egyrészt megemlékeznek a 100 éve született Ingmar Bergman svéd filmrendezőről, ennek jegyében a fesztivál idei reklámfilmje és plakátja is az alkotó, illetve Persona című filmje előtt hajt fejet.
A fesztiválon továbbá megemlékeznek a román centenáriumról is, ennek vonatkozásában felleltározzák a román filmarchívum nem kifejezetten A-listás, de a közönség körében nagy népszerűségnek örvendő alkotásait. A TIFF programja egyelőre nem végleges, a kísérőrendezvényekre viszont már kaphatók jegyek a Tiff.eventbook.ro oldalon.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!