Fotó: TIFF/Facebook
Javában dübörög Kolozsvár egyik legfontosabb kulturális eseménye, a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál, mely évről évre több ezer embert vonz a mozikba, vetítőtermekbe. Az idei, huszonkettedik kiadás – többek között – az északi filmművészet, Jean-Luc Godard és Oliver Stone előtt tiszteleg, aminek eredményeként a program filmjeinek jó részében fanyar vagy feketehumor és mély érzelmek elegyednek.
2023. június 14., 21:132023. június 14., 21:13
2023. június 14., 21:252023. június 14., 21:25
Bár a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) félidejéhez érkezve elmondhatjuk, hogy szerencsére az esti főtéri vetítéseket (eddig) nem mosta el az eső, az időjárás nem feltétlenül kedves a fesztivállal. A záporokkal, esőkkel tarkított napokon az ember ugyanis nem könnyen veszi rá magát, hogy kimozduljon a lakásból – és megnézzen, mondjuk egy finn-ír-belga filmet, amelyben még zordabb az időjárás, mint mifelénk.
Fotó: TIFF/Facebook
Persze az időjárás ellenére a szervezőknek az idén sem lehet panaszuk a közönségre, hiszen gyakori a teltház a programokon, illetve már néhány olyan vetítés is volt, amelyre valamennyi jegy elfogyott egy-két nappal az időpontja előtt.
Fotó: TIFF/Facebook
A tolongás sem meglepő, hiszen a legtöbb filmet egyszer-kétszer vetítik csupán – talán kevesebb az ismétlés, mint az előző években –, illetve az is gyakori, hogy a második vetítés valamelyik, a belvárostól igen távol eső helyszínen van – például Szászfenesen.
Hiszen például a Blokád című – a magyarországi közönséget igencsak megosztó – film szerdai vetítése a Monostor negyedi moziba, míg az Erős Zsolt hegymászó özvegyéről szóló Magasságok és mélységek – amely Suhajda Szilárd tragédiája kapcsán újra a reflextorok kereszttüzébe került – című filmdráma a Mărăști negyedi moziba „szorult ki”.
A magyar filmtermés legújabb, nemzetközi fesztiválokon is díjazott darabjait sorakoztatja fel a június 18-ig tartó Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Magyar Napja szerdán Kolozsváron.
amelyek hangulata igencsak nagy hatással tud lenni a befogadóra. A szekcióban olyan filmek kaptak helyet, mint például Ruben Östlund Arany Pálma-díjas szatírája, A szomorúság háromszöge (Triangle of Sadness), amely egy luxushajó, illetve a modellek különös világába enged betekintést.
Fotó: TIFF/Facebook
Az északi filmek abszurdabb és mellbevágóbb csoportjához tartozik Kristoffer Borgli Rosszul vagyok magamtól (Sick of Myself) című alkotása, melynek főhőse betegesen vágyik a figyelemre, mindent képes megtenni az elismerésért, míg például Rakkaani Merikapteeni My Sailor, My Love című alkotása azok közé, melyek a zord idő és táj ellenére is szívet melengetők. Érdemes kiemelni az Edvard Munch norvég expresszionista festő életét, világát bemutató Munch című filmet is, mely filmes alkotásként hagy némi kívánnivalót maga után, de hangulata, már-már idegesítő töredezettsége, illetve feszültsége tökéletesen összhangban van A sikoly című festmény alkotójának művészetével.
Carolina Markowicz: Carvão című brazil-argentin alkotása (mely egyébként versenyben van a fesztivál fődíjáért) különösen ötvözi a (fekete) humort és a mélyszegénység bemutatását, egy koránt sem szokványos történettel köti a nézőt a moziszékbe. Ugyanígy egy „alapfilm” az idei felhozatalból a 2022-ben bemutatott Tár című amerikai filmdráma Cate Blanchett főszereplésével, mely egy szexuális zaklatással vádolt karmester figuráját állítja a középpontba.
Fotó: Rostás Szabolcs
A filmrajongóknak egyébként jó hír, hogy ha nincs idejük, kedvük az esős vagy esőre álló időben rohangálni a város különböző pontjain található vetítési helyszínek között, a versenyfilmek online is megtekinthetők a fesztivál saját, TIFF Unlimited nevet viselő streaming-rendszerében (kissé olcsóbban, mint amennyi egy helyszíni jegy ára).
Elrajtolt pénteken este Kolozsváron a 22. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), amelyen életműdíjat nyújtottak át Timothy Spall angol színésznek. A seregszemle meghívott vendégei között szerepel Geoffrey Rush és Oliver Stone is.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
szóljon hozzá!