A Berlinálén bemutatott Műanyag égbolt (2023), Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta sci-fi animációja a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után játszódik
Fotó: TIFF
A magyar filmtermés legújabb, nemzetközi fesztiválokon is díjazott darabjait sorakoztatja fel a június 18-ig tartó Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Magyar Napja szerdán Kolozsváron.
2023. június 13., 12:392023. június 13., 12:39
A 22. alkalommal szervezett nemzetközi filmszemle hagyományosan minden évben tart Magyar Napot, amikor a legújabb magyar filmeket, de olykor már klasszikusnak számító alkotásokat is beilleszt kínálatába. A TIFF a Liszt Intézet Bukarest együttműködésével idén is gazdag magyar filmes programmal jelentkezik és a szokásos, szerdai napot a magyar filmnek szenteli – olvasható a fesztivál szervezőinek közleményében, valamint az intézet honlapján.
A Magyar Nap programjában vetítik az erdélyi Erőss Zsolt emlékét megidéző Magasságok és mélységek (2022) című filmet
Fotó: Magasságok és mélységek
A Magyar Nap programjának kínálatában szerepel a Berlinálén bemutatott Műanyag égbolt (2023). Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta sci-fi animációja egy olyan jövőben játszódik, ahol a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után a tudósok egy hihetetlenül tápláló, az emberi testbe ültetett növényt kísérleteznek ki. Ebben a kegyetlen világban, ahol a túlélésnek súlyos ára van, egy férfi minden szabályt áthág, hogy megmentse a felesége életét.
Szerepel még a programban a Rotterdami Nemzetközi Filmfesztiválon debütált Hatalom (2023), a tallini Black Nights fesztiválon a zsűri elismerő oklevelét elnyerő Háromszázezer számozott darab (2022) című magyar alkotás.
A programban lesz még az erdélyi Erőss Zsolt emlékét megidéző Magasságok és mélységek (2022) című film, melyben az eltűnt hegymászó feleségének szempontjából követjük a történetet és látható lesz a Cottbus-i filmfesztiválon kétszeresen díjazott Larry (2022) című elsőfilm, mely elnyerte a fesztivál Legjobb elsőfilmnek járó és Legjobb ifjúsági filmnek járó díjakat.
A programot a kolozsvári rendező, Lakatos Róbert Ki kutyája vagyok én? (2022) című szatirikus dokumentumfilmje egészíti ki, valamint az 1939 (2022) című kisjátékfilm, és M.Tóth Géza animációs rendező munkásságát bemutató animációs blokk. Látható lesz a 2007-ben Oscar-díjra jelölt Maestro (2005, 5 perc), azt Ikarosz (1996, 5 perc), Mama (2007, 8 perc), Ergo (2007, 12 perc), Opera 130 (2014, 27 perc), Gyufák (2021, 11 perc).
Az M.Tóth Géza animációs rendező munkásságát bemutató animációs blokk keretében látható lesz a 2007-ben Oscar-díjra jelölt Maestro
Fotó: TIFF
M. Tóth Géza filmrendező, producer, a KEDD Animációs Stúdió alapító-vezetője, egyetemi tanár. A Nemzetközi Televíziós Művészeti és Tudományos Akadémia és az Amerikai Filmakadémia tagja. Maestro című rövidfilmjét az Amerikai Filmakadémia Oscar-díjra jelölte, illetve az ő nevéhez fűződik többek között a Bogyó és Babóca, illetve a Kuflik című rajzfilmsorozat is. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) közel 10 évig vezette az animációs tanszéket, aztán a látványtervező tanszéket a Színház és Filmművészeti Egyetemen, aminek később a rektoraként is dolgozott.
A TIFF Magyar Napja keretében mutatják be a Magyar Filmarchívum digitalizációs programjának újabb eredményét: az 1989-ben Fehér György által rendezett Szürkület című fekete-fehér bűnügyi filmet, amelyben egy megrázó gyerekgyilkosság ügyében a forgatókönyvíró-rendező Fehér György a feje tetejére állítja a krimi konvencióit.
A Magyar Nap Koroknay András SunMa koncertjével zárul a Bánffy Palota udvarán. További részletek a szemle honlapján találhatóak.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) keretében mutatják be Kolozsvár főterén június 16-án Tudor Giurgiu Libertate (Szabadság) című, az 1989-es nagyszebeni eseményeket felelevenítő, román-magyar koprodukcióban készült filmjét.
Kolozsvár főterén vetítik a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) zárófilmjeként „az elbűvölő Wes Anderson” legújabb alkotását, az Asteroid City című vígjátékot a szemle zárásaként, június 18-án – közölték a fesztivál szervezői.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!