A Berlinálén bemutatott Műanyag égbolt (2023), Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta sci-fi animációja a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után játszódik
Fotó: TIFF
A magyar filmtermés legújabb, nemzetközi fesztiválokon is díjazott darabjait sorakoztatja fel a június 18-ig tartó Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Magyar Napja szerdán Kolozsváron.
2023. június 13., 12:392023. június 13., 12:39
A 22. alkalommal szervezett nemzetközi filmszemle hagyományosan minden évben tart Magyar Napot, amikor a legújabb magyar filmeket, de olykor már klasszikusnak számító alkotásokat is beilleszt kínálatába. A TIFF a Liszt Intézet Bukarest együttműködésével idén is gazdag magyar filmes programmal jelentkezik és a szokásos, szerdai napot a magyar filmnek szenteli – olvasható a fesztivál szervezőinek közleményében, valamint az intézet honlapján.
A Magyar Nap programjában vetítik az erdélyi Erőss Zsolt emlékét megidéző Magasságok és mélységek (2022) című filmet
Fotó: Magasságok és mélységek
A Magyar Nap programjának kínálatában szerepel a Berlinálén bemutatott Műanyag égbolt (2023). Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta sci-fi animációja egy olyan jövőben játszódik, ahol a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után a tudósok egy hihetetlenül tápláló, az emberi testbe ültetett növényt kísérleteznek ki. Ebben a kegyetlen világban, ahol a túlélésnek súlyos ára van, egy férfi minden szabályt áthág, hogy megmentse a felesége életét.
Szerepel még a programban a Rotterdami Nemzetközi Filmfesztiválon debütált Hatalom (2023), a tallini Black Nights fesztiválon a zsűri elismerő oklevelét elnyerő Háromszázezer számozott darab (2022) című magyar alkotás.
A programban lesz még az erdélyi Erőss Zsolt emlékét megidéző Magasságok és mélységek (2022) című film, melyben az eltűnt hegymászó feleségének szempontjából követjük a történetet és látható lesz a Cottbus-i filmfesztiválon kétszeresen díjazott Larry (2022) című elsőfilm, mely elnyerte a fesztivál Legjobb elsőfilmnek járó és Legjobb ifjúsági filmnek járó díjakat.
A programot a kolozsvári rendező, Lakatos Róbert Ki kutyája vagyok én? (2022) című szatirikus dokumentumfilmje egészíti ki, valamint az 1939 (2022) című kisjátékfilm, és M.Tóth Géza animációs rendező munkásságát bemutató animációs blokk. Látható lesz a 2007-ben Oscar-díjra jelölt Maestro (2005, 5 perc), azt Ikarosz (1996, 5 perc), Mama (2007, 8 perc), Ergo (2007, 12 perc), Opera 130 (2014, 27 perc), Gyufák (2021, 11 perc).
Az M.Tóth Géza animációs rendező munkásságát bemutató animációs blokk keretében látható lesz a 2007-ben Oscar-díjra jelölt Maestro
Fotó: TIFF
M. Tóth Géza filmrendező, producer, a KEDD Animációs Stúdió alapító-vezetője, egyetemi tanár. A Nemzetközi Televíziós Művészeti és Tudományos Akadémia és az Amerikai Filmakadémia tagja. Maestro című rövidfilmjét az Amerikai Filmakadémia Oscar-díjra jelölte, illetve az ő nevéhez fűződik többek között a Bogyó és Babóca, illetve a Kuflik című rajzfilmsorozat is. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) közel 10 évig vezette az animációs tanszéket, aztán a látványtervező tanszéket a Színház és Filmművészeti Egyetemen, aminek később a rektoraként is dolgozott.
A TIFF Magyar Napja keretében mutatják be a Magyar Filmarchívum digitalizációs programjának újabb eredményét: az 1989-ben Fehér György által rendezett Szürkület című fekete-fehér bűnügyi filmet, amelyben egy megrázó gyerekgyilkosság ügyében a forgatókönyvíró-rendező Fehér György a feje tetejére állítja a krimi konvencióit.
A Magyar Nap Koroknay András SunMa koncertjével zárul a Bánffy Palota udvarán. További részletek a szemle honlapján találhatóak.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) keretében mutatják be Kolozsvár főterén június 16-án Tudor Giurgiu Libertate (Szabadság) című, az 1989-es nagyszebeni eseményeket felelevenítő, román-magyar koprodukcióban készült filmjét.
Kolozsvár főterén vetítik a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) zárófilmjeként „az elbűvölő Wes Anderson” legújabb alkotását, az Asteroid City című vígjátékot a szemle zárásaként, június 18-án – közölték a fesztivál szervezői.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!