A Berlinálén bemutatott Műanyag égbolt (2023), Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta sci-fi animációja a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után játszódik
Fotó: TIFF
A magyar filmtermés legújabb, nemzetközi fesztiválokon is díjazott darabjait sorakoztatja fel a június 18-ig tartó Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Magyar Napja szerdán Kolozsváron.
2023. június 13., 12:392023. június 13., 12:39
A 22. alkalommal szervezett nemzetközi filmszemle hagyományosan minden évben tart Magyar Napot, amikor a legújabb magyar filmeket, de olykor már klasszikusnak számító alkotásokat is beilleszt kínálatába. A TIFF a Liszt Intézet Bukarest együttműködésével idén is gazdag magyar filmes programmal jelentkezik és a szokásos, szerdai napot a magyar filmnek szenteli – olvasható a fesztivál szervezőinek közleményében, valamint az intézet honlapján.
A Magyar Nap programjában vetítik az erdélyi Erőss Zsolt emlékét megidéző Magasságok és mélységek (2022) című filmet
Fotó: Magasságok és mélységek
A Magyar Nap programjának kínálatában szerepel a Berlinálén bemutatott Műanyag égbolt (2023). Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta sci-fi animációja egy olyan jövőben játszódik, ahol a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után a tudósok egy hihetetlenül tápláló, az emberi testbe ültetett növényt kísérleteznek ki. Ebben a kegyetlen világban, ahol a túlélésnek súlyos ára van, egy férfi minden szabályt áthág, hogy megmentse a felesége életét.
Szerepel még a programban a Rotterdami Nemzetközi Filmfesztiválon debütált Hatalom (2023), a tallini Black Nights fesztiválon a zsűri elismerő oklevelét elnyerő Háromszázezer számozott darab (2022) című magyar alkotás.
A programban lesz még az erdélyi Erőss Zsolt emlékét megidéző Magasságok és mélységek (2022) című film, melyben az eltűnt hegymászó feleségének szempontjából követjük a történetet és látható lesz a Cottbus-i filmfesztiválon kétszeresen díjazott Larry (2022) című elsőfilm, mely elnyerte a fesztivál Legjobb elsőfilmnek járó és Legjobb ifjúsági filmnek járó díjakat.
A programot a kolozsvári rendező, Lakatos Róbert Ki kutyája vagyok én? (2022) című szatirikus dokumentumfilmje egészíti ki, valamint az 1939 (2022) című kisjátékfilm, és M.Tóth Géza animációs rendező munkásságát bemutató animációs blokk. Látható lesz a 2007-ben Oscar-díjra jelölt Maestro (2005, 5 perc), azt Ikarosz (1996, 5 perc), Mama (2007, 8 perc), Ergo (2007, 12 perc), Opera 130 (2014, 27 perc), Gyufák (2021, 11 perc).
Az M.Tóth Géza animációs rendező munkásságát bemutató animációs blokk keretében látható lesz a 2007-ben Oscar-díjra jelölt Maestro
Fotó: TIFF
M. Tóth Géza filmrendező, producer, a KEDD Animációs Stúdió alapító-vezetője, egyetemi tanár. A Nemzetközi Televíziós Művészeti és Tudományos Akadémia és az Amerikai Filmakadémia tagja. Maestro című rövidfilmjét az Amerikai Filmakadémia Oscar-díjra jelölte, illetve az ő nevéhez fűződik többek között a Bogyó és Babóca, illetve a Kuflik című rajzfilmsorozat is. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) közel 10 évig vezette az animációs tanszéket, aztán a látványtervező tanszéket a Színház és Filmművészeti Egyetemen, aminek később a rektoraként is dolgozott.
A TIFF Magyar Napja keretében mutatják be a Magyar Filmarchívum digitalizációs programjának újabb eredményét: az 1989-ben Fehér György által rendezett Szürkület című fekete-fehér bűnügyi filmet, amelyben egy megrázó gyerekgyilkosság ügyében a forgatókönyvíró-rendező Fehér György a feje tetejére állítja a krimi konvencióit.
A Magyar Nap Koroknay András SunMa koncertjével zárul a Bánffy Palota udvarán. További részletek a szemle honlapján találhatóak.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) keretében mutatják be Kolozsvár főterén június 16-án Tudor Giurgiu Libertate (Szabadság) című, az 1989-es nagyszebeni eseményeket felelevenítő, román-magyar koprodukcióban készült filmjét.
Kolozsvár főterén vetítik a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) zárófilmjeként „az elbűvölő Wes Anderson” legújabb alkotását, az Asteroid City című vígjátékot a szemle zárásaként, június 18-án – közölték a fesztivál szervezői.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!