Az előadást október 5-én mutatják be
Fotó: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Az Ősvigasztalás bemutatásával tiszteleg a 125 éve született Tamási Áron előtt a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a bemutatót meghirdető csütörtök délutáni sajtótájékoztatón Tompa Gábor, a színház igazgatója.
2022. szeptember 29., 18:322022. szeptember 29., 18:32
Amint Tompa Gábor elmondta: Tamási Áron éppen a kolozsvári színház Janovics Jenő által meghirdetett drámapályázatára írta 1924-ben Amerikában az első drámáját, az Ősvigasztalást. A név nélkül beküldött művel dicséretben részesült a pályázaton. A díjazott művek azóta feledésbe merültek, az Ősvigasztalást pedig 52 évvel később mutatták be először.
Tompa Gábor szerint Tamási Amerikában láthatta az akkor még csak vendégként ott rendező Max Reinhardt misztériumjátékait, és ezekből is ihletet nyert az Ősvigasztalás megírásakor.
Az előadást rendező Béres László elmondta: a testvére végakaratát teljesítő és ezért testvérgyilkossággal vádolt Csorja Ádám történetével Tamási tulajdonképpen mitológiát teremt. Ebben a kereszténység előtti elemek keverednek a keresztény elemekkel. Hozzátette: az előadást olyan rituális térbe helyezték, amely nem kötődik a székelységhez, a világon bárhol lehetne.
A keresztény és a kereszténység előtti ősi elemeket a forgószínpad közepére helyezett kereszt jeleníti meg, mely elfordulván életfának látszik, és az alvilág és felvilág között teremt összeköttetést.
Bokor Attila koreográfus elmondta: az volt a kihívás számára, hogy a rituális mozgásokat ötvözze a kortárs és a népi táncművészettel.
Hozzátette: csíkszeredai születésűként a bőre alatt hordja a székelységét, mégis messziről érkezett meg Tamásihoz, és rendkívül nehéz rácsodálkozni erre a világra, érvényt szerezni neki – vélte.
Az Ősvigasztalás bemutatóját október 5-én tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színház nagytermében.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!