Jó színészi játék. Trabalka Cecília és Sebestyén Hunor a Játék a kastélyban című nagyváradi előadásban
Fotó: Szigligeti Színház
Molnár Ferenc Játék a kastélyban című darabjából rendezett előadást a nagyváradi Szigligeti Színházban Balogh Attila, a társulat színművésze. A szerelmi sokszögről szóló, az operettek világát idéző darab premierjét szombaton tartották.
2022. május 29., 21:362022. május 29., 21:36
Ahogy közeledik a színházi évad vége, az utolsó bemutatók hagyományosan a nyári vidámságot hirdetik, mintegy előkészítve a nyaralás megfelelő hangulatát. Így történt ez most is, a nagyváradi Szigligeti Színház idei évadának utolsó bemutatóján: szombaton tartották Molnár Ferenc Játék a kastélyban című darabjának premierjét.
Megszokhattuk, hogy a hajdani olvasmányos műsorfüzetek kimentek a divatból, de sok helyen most már az egyszerű szórólap sem dívik, úgyhogy a színház honlapján keresgéltem a színpadra állító csapat adatait. Többször szembe találtam magam a szerző világhírű drámaíró minősítésével, ami azért is tűnt furcsának, mert a világ színpadairól régen nem érkezett hír Molnár-bemutatóról, és Nagyváradon is jó régen nem került színpadra darabja.
Sokak ízlése „meghaladta” már a hasonló jellegű darabokat, viszont ha már ezt a művet választották, akkor mindenképpen pergőbbnek, dinamikusabbnak kellett volna lennie a Balogh Attila, a társulat színművésze által rendezett előadásnak, a sok agyonbeszélés és fölösleges rájátszás miatt folyton az volt a néző érzése, hogy soha nem ér véget. Pedig a színészi játékban nem lehetett kivetnivalót találni, ellenkezőleg: mindenki nagyon tetszett a maga szerepkörében.
Különösen jól eltalálta a hangot a szerzőpáros: Hunyadi István (Turai Sándor) és Szotyori József (Gál) szerepében, de tetszetős volt Trabalka Cecília primadonnaalakítása és Sebestyén Hunor bonviván megformálása is.
Jó volt Csatlós Lóránt lakájfigurája, a Tőtős Ádám alakította titkárnak viszont inkább csak töltelékszerep jutott. A bemutató sikere nagyobb előadássorozatot sejtet, melynek során Balogh Attila rendező feltehetőleg kissé tömöríteni fog egyes jeleneteket, természetesen megőrizve a vígjáték elengedhetetlen szellemes, gunyoros hangvételét. Golicza Előd látványterve és Bajkó Blanka Aliz jelmezei jól beleillettek az előadás hangulatába, hozzájárulva a jól megérdemelt sikerhez.
Az előadást legközelebb a székelyhídi közönség láthatja június 2-án 19 órától a Szabó Ódzsa Városi Színházban, június 15-én 19 órától pedig ismét Nagyváradon tekinthetik meg a nézők.
Egy szerelmi háromszög viszontagságai
Molnár Ferenc Játék a kastélyban című komédiája egy készülő új színpadi mű és egy szerelmi háromszög viszontagságos és mulatságos történetébe nyújt betekintés. Három alkotótárs meglepetésként érkezik Annie, az operettprimadonna olaszországi nyaralójába, ahol Ádám, Annie vőlegénye, azzal szembesül, hogy menyasszonyát egy sármőr színész csábítja. A szerelmi történetet aztán a drámaírók alakítják úgy, hogy a végén happy end legyen… „Ahogy elolvastam, szerelem volt első látásra. De volt benne stratégia is. Egy sokkal szomorúbb darabot terveztem először, aztán azt éreztem, hogy a körülmények eléggé szomorúak lesznek ahhoz, hogy egy vidámabb darab jobban állja meg a helyét. Ezért is csaptam le a Játék a kastélyban című darabra" – mondta a rendező, Balogh Attila. Az előadást legközelebb a székelyhídi közönség láthatja június 2-án 19 órától a Szabó Ódzsa Városi Színházban, június 15-én 19 órától pedig ismét Nagyváradon tekinthetik meg a nézők.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!