Jó színészi játék. Trabalka Cecília és Sebestyén Hunor a Játék a kastélyban című nagyváradi előadásban
Fotó: Szigligeti Színház
Molnár Ferenc Játék a kastélyban című darabjából rendezett előadást a nagyváradi Szigligeti Színházban Balogh Attila, a társulat színművésze. A szerelmi sokszögről szóló, az operettek világát idéző darab premierjét szombaton tartották.
2022. május 29., 21:362022. május 29., 21:36
Ahogy közeledik a színházi évad vége, az utolsó bemutatók hagyományosan a nyári vidámságot hirdetik, mintegy előkészítve a nyaralás megfelelő hangulatát. Így történt ez most is, a nagyváradi Szigligeti Színház idei évadának utolsó bemutatóján: szombaton tartották Molnár Ferenc Játék a kastélyban című darabjának premierjét.
Megszokhattuk, hogy a hajdani olvasmányos műsorfüzetek kimentek a divatból, de sok helyen most már az egyszerű szórólap sem dívik, úgyhogy a színház honlapján keresgéltem a színpadra állító csapat adatait. Többször szembe találtam magam a szerző világhírű drámaíró minősítésével, ami azért is tűnt furcsának, mert a világ színpadairól régen nem érkezett hír Molnár-bemutatóról, és Nagyváradon is jó régen nem került színpadra darabja.
Sokak ízlése „meghaladta” már a hasonló jellegű darabokat, viszont ha már ezt a művet választották, akkor mindenképpen pergőbbnek, dinamikusabbnak kellett volna lennie a Balogh Attila, a társulat színművésze által rendezett előadásnak, a sok agyonbeszélés és fölösleges rájátszás miatt folyton az volt a néző érzése, hogy soha nem ér véget. Pedig a színészi játékban nem lehetett kivetnivalót találni, ellenkezőleg: mindenki nagyon tetszett a maga szerepkörében.
Különösen jól eltalálta a hangot a szerzőpáros: Hunyadi István (Turai Sándor) és Szotyori József (Gál) szerepében, de tetszetős volt Trabalka Cecília primadonnaalakítása és Sebestyén Hunor bonviván megformálása is.
Jó volt Csatlós Lóránt lakájfigurája, a Tőtős Ádám alakította titkárnak viszont inkább csak töltelékszerep jutott. A bemutató sikere nagyobb előadássorozatot sejtet, melynek során Balogh Attila rendező feltehetőleg kissé tömöríteni fog egyes jeleneteket, természetesen megőrizve a vígjáték elengedhetetlen szellemes, gunyoros hangvételét. Golicza Előd látványterve és Bajkó Blanka Aliz jelmezei jól beleillettek az előadás hangulatába, hozzájárulva a jól megérdemelt sikerhez.
Az előadást legközelebb a székelyhídi közönség láthatja június 2-án 19 órától a Szabó Ódzsa Városi Színházban, június 15-én 19 órától pedig ismét Nagyváradon tekinthetik meg a nézők.
Egy szerelmi háromszög viszontagságai
Molnár Ferenc Játék a kastélyban című komédiája egy készülő új színpadi mű és egy szerelmi háromszög viszontagságos és mulatságos történetébe nyújt betekintés. Három alkotótárs meglepetésként érkezik Annie, az operettprimadonna olaszországi nyaralójába, ahol Ádám, Annie vőlegénye, azzal szembesül, hogy menyasszonyát egy sármőr színész csábítja. A szerelmi történetet aztán a drámaírók alakítják úgy, hogy a végén happy end legyen… „Ahogy elolvastam, szerelem volt első látásra. De volt benne stratégia is. Egy sokkal szomorúbb darabot terveztem először, aztán azt éreztem, hogy a körülmények eléggé szomorúak lesznek ahhoz, hogy egy vidámabb darab jobban állja meg a helyét. Ezért is csaptam le a Játék a kastélyban című darabra" – mondta a rendező, Balogh Attila. Az előadást legközelebb a székelyhídi közönség láthatja június 2-án 19 órától a Szabó Ódzsa Városi Színházban, június 15-én 19 órától pedig ismét Nagyváradon tekinthetik meg a nézők.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!