Jó színészi játék. Trabalka Cecília és Sebestyén Hunor a Játék a kastélyban című nagyváradi előadásban
Fotó: Szigligeti Színház
Molnár Ferenc Játék a kastélyban című darabjából rendezett előadást a nagyváradi Szigligeti Színházban Balogh Attila, a társulat színművésze. A szerelmi sokszögről szóló, az operettek világát idéző darab premierjét szombaton tartották.
2022. május 29., 21:362022. május 29., 21:36
Ahogy közeledik a színházi évad vége, az utolsó bemutatók hagyományosan a nyári vidámságot hirdetik, mintegy előkészítve a nyaralás megfelelő hangulatát. Így történt ez most is, a nagyváradi Szigligeti Színház idei évadának utolsó bemutatóján: szombaton tartották Molnár Ferenc Játék a kastélyban című darabjának premierjét.
Megszokhattuk, hogy a hajdani olvasmányos műsorfüzetek kimentek a divatból, de sok helyen most már az egyszerű szórólap sem dívik, úgyhogy a színház honlapján keresgéltem a színpadra állító csapat adatait. Többször szembe találtam magam a szerző világhírű drámaíró minősítésével, ami azért is tűnt furcsának, mert a világ színpadairól régen nem érkezett hír Molnár-bemutatóról, és Nagyváradon is jó régen nem került színpadra darabja.
Sokak ízlése „meghaladta” már a hasonló jellegű darabokat, viszont ha már ezt a művet választották, akkor mindenképpen pergőbbnek, dinamikusabbnak kellett volna lennie a Balogh Attila, a társulat színművésze által rendezett előadásnak, a sok agyonbeszélés és fölösleges rájátszás miatt folyton az volt a néző érzése, hogy soha nem ér véget. Pedig a színészi játékban nem lehetett kivetnivalót találni, ellenkezőleg: mindenki nagyon tetszett a maga szerepkörében.
Különösen jól eltalálta a hangot a szerzőpáros: Hunyadi István (Turai Sándor) és Szotyori József (Gál) szerepében, de tetszetős volt Trabalka Cecília primadonnaalakítása és Sebestyén Hunor bonviván megformálása is.
Jó volt Csatlós Lóránt lakájfigurája, a Tőtős Ádám alakította titkárnak viszont inkább csak töltelékszerep jutott. A bemutató sikere nagyobb előadássorozatot sejtet, melynek során Balogh Attila rendező feltehetőleg kissé tömöríteni fog egyes jeleneteket, természetesen megőrizve a vígjáték elengedhetetlen szellemes, gunyoros hangvételét. Golicza Előd látványterve és Bajkó Blanka Aliz jelmezei jól beleillettek az előadás hangulatába, hozzájárulva a jól megérdemelt sikerhez.
Az előadást legközelebb a székelyhídi közönség láthatja június 2-án 19 órától a Szabó Ódzsa Városi Színházban, június 15-én 19 órától pedig ismét Nagyváradon tekinthetik meg a nézők.
Egy szerelmi háromszög viszontagságai
Molnár Ferenc Játék a kastélyban című komédiája egy készülő új színpadi mű és egy szerelmi háromszög viszontagságos és mulatságos történetébe nyújt betekintés. Három alkotótárs meglepetésként érkezik Annie, az operettprimadonna olaszországi nyaralójába, ahol Ádám, Annie vőlegénye, azzal szembesül, hogy menyasszonyát egy sármőr színész csábítja. A szerelmi történetet aztán a drámaírók alakítják úgy, hogy a végén happy end legyen… „Ahogy elolvastam, szerelem volt első látásra. De volt benne stratégia is. Egy sokkal szomorúbb darabot terveztem először, aztán azt éreztem, hogy a körülmények eléggé szomorúak lesznek ahhoz, hogy egy vidámabb darab jobban állja meg a helyét. Ezért is csaptam le a Játék a kastélyban című darabra" – mondta a rendező, Balogh Attila. Az előadást legközelebb a székelyhídi közönség láthatja június 2-án 19 órától a Szabó Ódzsa Városi Színházban, június 15-én 19 órától pedig ismét Nagyváradon tekinthetik meg a nézők.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!