Sebestyén Aba színész, rendező, a marosvásárhelyi Yorick Stúdió kortárs független színházi műhely vezetője
Fotó: Yorick Stúdió/Facebook
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár több mint 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk. Sebestyén Aba többek közt arról beszélt, meglátása szerint 2025-ben melyek a színház legfontosabb feladatai, valamint hogy ő rendezőként, az erdélyi kortárs független színházi műhely vezetőjeként arra törekszik, a színházi eszközökkel tükröt tartson a mának.
2025. március 27., 08:002025. március 27., 08:00
– Sebestyén Aba miként fogalmazná meg saját színházi világnapi üzenetét: 2025-ben mi lehetnek a színháznak a legfontosabb feladatai, célkitűzései?
– A mindenkori színházcsinálók számára az a legnagyobb kihívás és gyakorlatilag kötelesség, hogy reagáljanak a társadalmi, szociális, és akár politikai jelenségekre. A színházi alkotónak azt kell megpróbálnia, hogy a színházi eszközöket minél változatosabban használja.
A néző pedig így továbbvihet magával egy gondolatot, és – akár talán öntudatlanul is – de talán kicsit másképp látja a világot, és ezáltal egy picit ő is változik és a környezete is. Talán ezt megvalósítani a színházcsinálók számára a legnagyobb kihívás.
A marosvásárhelyi Yorick Stúdió közönsége. A digitális információáradat közepette a színház által közvetített személyesség is értékesebbé válik
Fotó: Yorick Stúdió/Facebook
– Nyilván nagy mértékben hat mindenkire az, amilyen mértékben felpörgött a világunk, hogy a bennünket érő információk milyen sebesen ömlenek ránk. Mindez óhatatlanul hat az emberre, az egyénre, a közösségekre, és természetesen a színházra is.
Hiszen ez mással nem pótolható. Évszázadok óta temetik a színházat, de közben él is továbbra is szükség lesz rá, nagyon is. A mindenkori embernek ugyanis alapvetően igénye, szüksége van arra, hogy élő embert lásson, élő szót halljon a színpadon. És ezt a fajta, semmivel nem pótolható csodát tudja képviselni a színház.
Az erdélyi magyar társulatok gazdag programmal ünneplik a világszerte március 27-én szervezett színházi világnapot.
– Színészként, rendezőként, színházvezetőként miként valósítja meg ezt az élő kapcsolatot a saját hatósugarában?
– Ismétlem, számomra a jelen megfogalmazása, a jelenkorra való színházi reflexió a legfontosabb. Jelenleg éppen a szolnoki Szigligeti Színházban kortárs magyar művet rendezek, Egeressy Zoltán Portugál című darabját, amely közel 30 évvel ezelőtt íródott. Rendezőként mindig ez a legnagyobb kihívás, hogy egy darabot, egy előadást miként tudok érvényesen, a jelen szemszögéből megközelíteni.
színészi munkán, látványon, hangzáson keresztül kidolgozva, hogy minél gazdagabban, részletgazdagabban tudjunk igaz, őszinte tükröt mutatni a mának.
Sebestyén Aba a színházi világnap alkalmából úgy fogalmazott, a színház művészete semmivel nem pótolható csodát tud képviselni
Fotó: Yorick Stúdió/Facebook
– Az ön által vezetett marosvásárhelyi Yorick Stúdió idén húszéves lesz. Jelenleg Szolnokon rendez, de mikor várható a következő erdélyi, marosvásárhelyi rendezése?
– Erdélyben, a Yorick Stúdióban ősszel fogok rendezni. Magyarországon is körvonalazódik rendezésem: a szombathelyi színházban. Igen, idén a 20. születésnapját ünnepeljük a Yorick Stúdiónak, és nagy dolog, hogy immár húsz éve létezünk kortárs erdélyi független színházi műhelyként. Ez számunkra nagy ünnep lesz, legalább akkora, mint a színházi világnap. Az ősszel, novemberben tervezzük megünnepelni a jubileumot egy ősbemutatóval.
Sebestyén Aba: „rendezőként mindig ez a legnagyobb kihívás, hogy egy darabot, egy előadást miként tudok a jelen szemszögéből megközelíteni”
Fotó: Yorick Stúdió/Facebook
Színpadi adaptáció készült Visky András kolozsvári író Kitelepítés című regényéből, az ősbemutatót december 4-én tartják – olvasható a produkciót létrehozó Óbudai Társaskör Facebook-oldalán.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!