A Yorick Stúdió Eltűntek című előadása, jobb szélen Sebestyén Aba társulatvezető, színművész
Fotó: Jakab Lóránt
Az alapításának 15. évfordulóját online ünneplő marosvásárhelyi Yorick Stúdió Színház megpróbál továbbmenni ugyanazon az úton, amelyen eddig haladt: izgalmas, társadalmunkat közvetlenül is érintő témákat feldolgozni – mondta el a Krónikának Sebestyén Aba színművész, társulatvezető. Úgy fogalmazott, a legfontosabb, hogy az ember ne befelé forduljon a járványhelyzetben, hanem még inkább kifelé, amennyire csak lehet.
2020. november 11., 18:162020. november 11., 18:16
2020. november 11., 18:222020. november 11., 18:22
Alapításának 15. évfordulóját ünnepli a marosvásárhelyi Yorick Stúdió Színház, amely online születésnapi eseménysorozatot is kínál közönségének vasárnapig: felvételről meghatározó előadások kerülnek fel a társulat Youtube-csatornájára, és közvetítik a Kortársak elnevezésű koncertet.
A társulat elmúlt másfél évtizedéről annak vezetője, Sebestyén Aba színművész elmondta, hatalmas tapasztalatot gyűjtöttek sok eredménnyel, nem kevés szakmai sikerrel és nézői hitellel. A Sebestyén Aba által alapított magyar nyelvű stúdiószínháznak különleges, nem konvencionális tér ad otthont: a marosvásárhelyi vár Mészárosok Bástyájában működik kísérleti színházként 2005 óta.
Az immár tíz kiadást megért Kultúraközi párbeszéd a kortárs dráma tükrében projekt keretében az évek során jelentős előadások születtek, amelyek számos hazai és külföldi fesztiválon szerepeltek, és fontos díjakat hoztak haza.
A Yorick Stúdió 2020-ig több mint 30 előadást hozott létre, és több mint 200, különböző nemzetiségű és etnikumú művésszel dolgozott együtt. Előadásait játszották Romániában, Magyarországon, az Amerikai Egyesült Államokban, Nagy Britanniában, Szerbiában, Lengyelországban és Belgiumban.
Fotó: Haáz Vince
„Az évek során sikerült megerősítenünk és magunk mellé állítanunk közönségbázisunkat. Közben felnőtt egy színészgeneráció 15 év alatt. Álszerénység nélkül kimondhatjuk, hogy színháztörténeti szempontból is meghatározó produkcióink születtek” – fogalmazott a társulat vezetője. Mint mondta, ilyen volt a Gianina Cărbunariu rendezte 20/20 című előadás, valamint kiemelte Székely Csaba drámáiból a Bányavirág és Bányavakság című produkciókat, amelyeket külföldön is több helyen bemutattak. A Bányavirágot és Bányavakságot Sebestyén Aba rendezte, ezek az előadások is komoly szakmai sikereket értek el.
– mutatott rá a társulat vezetője.
Mint kifejtette, a járványhelyzet ellenére mindig vannak újabb és újabb projektjeik, például a Kortársak című koncert, amely magyar és román költők megzenésített verseit vonultatja fel.
„Közben pályázunk is, nem áll meg az élet. A legfontosabb, hogy az ember ne befelé forduljon ebben a nehéz helyzetben, hanem még inkább kifelé, amennyire csak lehet” – mondta Sebestyén Aba. Amint a társulat honlapján olvasható, először csak gondolatban fogalmazódott meg az alternatív, kísérleti színház létrehozásának terve, de ez a gondolat idővel egyre jobban megerősödött, míg végül elsődleges célkitűzésükké vált. „Úgy éreztük, szükség van olyan műhelyre, ahol az addigi, hosszú, éjszakákba nyúló beszélgetések, tervek, viták termékeny talajra lelnek. Így és ezért született meg a Yorick” – olvasható a honlapon.
Fő célkitűzésük a kortárs drámairodalom népszerűsítése, színpadra állítása és a klasszikus szövegek új, korszerű színházi nyelvezeten való megszólaltatása.
Fotó: Yorick Studio
A Yorick Stúdió egyébként november 6–15. között öt alkalommal teszi elérhetővé az Elise Wilk drámája alapján, Sebestyén Aba rendezésében készült, Eltűntek című előadását.
– mondta a Krónikának a társulat vezetője. Az eredeti tervek szerint a romániai Nemzeti Kulturális Alap (AFCN) által támogatott országos turné keretében tíz helyszínen kellett volna bemutatni az előadást. 2020. március–szeptember között vendégjátékokra került sor Medgyesen, Segesváron, Brassóban, Kolozsváron és Nagyváradon.
A járványügyi előírások következményeként a megmaradt öt előadást az online térben láthatták, láthatják az érdeklődők. „Kínunkban ezt a megoldást választottuk, a turnék már meg voltak szervezve a színházakkal, az utolsó pillanatban kellett lemondanunk az élő szereplést, viszont a partnerség megmaradt. Úgy döntöttünk, hogy online, karöltve megyünk tovább” – mondta Sebestyén Aba. Hozzátette, úgy tűnik, a közönség részéről egyre többen „kattannak rá”, és nagyon jók a visszajelzések, ennek ellenére az élő játékot soha nem fogja tudni kárpótolni a virtuális színház.
– mondta Sebestyén Aba.
Az említett időszakban az előadás ingyenesen nézhető a Yorick Stúdió YouTube-csatornáján, és Facebook-oldalán, valamint a partnerintézmények kommunikációs felületein.
Elise Wilk Eltűntek című drámája egy erdélyi szász család történetét meséli 1944-től napjainkig. A történet három részre tagolódik, Románia történelmének három kulcsfontosságú eseményéhez kapcsolódva: 1944–1945 (mikor a németeket szovjet munkatáborokba deportálták), 1989–1990 (a romániai forradalom, melyet a német kisebbség tömeges kivándorlása követett) és 2007 (Románia csatlakozása az Európai Unióhoz).
A Kultúraközi párbeszéd a kortárs dráma tükrében című projekt tizedik kiadása alkalmából kérték fel Elise Wilket, hogy a Romániában maradt erdélyi németek szemszögéből írjon az emigrálásról.
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
szóljon hozzá!