A kommunista rendszer áldozataira emlékeztető szoborcsoport a máramarosszigeti börtönmúzeum udvarán
Fotó: Máramarosszigeti börtönmúzeum/Facebook/Linzenbold Szabolcs
Szimbólumértékűek, így a totalitárius rendszerre emlékeztető mementókként az UNESCO Világörökség részévé válhatnak Románia egykori kommunista börtönei – jelentette be ezen a héten Raluca Turcan kultuszminiszter. Murádin János Kristóf kolozsvári történész, a korszak kutatója a téma kapcsán a Krónika megkeresésére elmondta, a szakma és a nagyközönség, az utókor szempontjából is mindenképpen üdvözlendő a kezdeményezés, de ennek mentén jó lenne, ha a magyar foglyok, illetve az őket fogva tartó egykori börtönök emlékezete is előtérbe kerülne. Ma, február 25-én van a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja.
2024. február 25., 10:062024. február 25., 10:06
2024. február 25., 12:072024. február 25., 12:07
Románia egykori kommunista börtönei – mint amilyen a máramarosszigeti, a fogarasi, a pitești-i, a zsilávai, a Râmnicu Sărat-i – az UNESCO Világörökség részévé kellene váljanak, ez irányban pedig már lépéseket tett Raluca Turcan kulturális miniszter. A tárcavezető szerdai, közösségi oldalán megjelent bejegyzésében fontosnak nevezte, hogy emlékeztessék az utókort a kommunista rendszer borzalmaira, áldozataira ezek a börtönök. Raluca Turcan kifejtette, tárgyalásokat folytatott az illetékesekkel, elindították a hivatalos folyamatot, amelynek eredményeképp bekerülhetnek majd az UNESCO világörökségbe a kommunizmus ideje alatt működő büntetés-végrehajtási intézetek.
Ma múzeumként működik a máramarosszigeti börtön, a Kommunizmus és Ellenállás Áldozatainak Emlékmúzeuma
Fotó: Máramarosszigeti börtönmúzeum/Facebook
Mint mondta, a kultuszminisztérium megtette az első hivatalos lépéseket az UNESCO Világörökségbe való felvétel útján.
A téma kapcsán megkerestük Murádin János Kristóf kolozsvári történészt, a korszak kutatóját, egyetemi docenst, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kara Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszékének vezetőjét. Mint kifejtette, fontos minél több fronton az utókor emlékezetébe idézni a kommunizmus szörnyűségeit.
Murádin János Kristóf történész: „kérdés, hogy az erdélyi magyarok meghurcoltatásának tekintetében mennyire nyithat, nyit vajon Bukarest, az lenne jó, ha nemcsak a börtönviselt román értelmiségiekre vonatkoztatnák a feltárást”
Fotó: Székelyhon Tv
„Természetesen ez pozitív elmozdulás, tekintettel arra, hogy a román állam nem szokott a múlt effajta sötét foltjaival előhozakodni.
Hozzátette, azért fontos a kezdeményezés, mert az az igazság, hogy a mai fiatalság szemében ez a téma mondhatni abszurd, egyáltalán a kommunizmus gondolata is abszurd. „Hogy mit jelent a pszichés terror, amit ez a rendszer alkalmazott, felfoghatatlan a mai fiatalok számára, ezért számukra elemien fontos, hogy primér forrásokhoz jussanak a kommunizmust illetően. Egy történész számára pedig nagyon jó, amikor arra tud hivatkozni, hogy íme, ott van például a máramarosszigeti börtönmúzeum, vagy hogy tessék megnézni egy kicsit a barcaföldvári tábor maradványait – vagyis azokat a konkrét, kézzel fogható emlékeket, amelyek a fiatalok számára a leginkább releváns hatással bírhatnak” – mutatott rá a történész.
Börtönfolyosó az egykori fegyházban
Fotó: Máramarosszigeti börtönmúzeum/Facebook
„Gondoljunk a szamosújvári börtönre, ami ráadásul helyhiánnyal szenved. A kormány nemrég közölte elképzeléseit, miszerint kiköltöztetnék ezeket a börtönöket a belvárosokból és valahol külső területeken építenének újabb büntetőintézeteket. Viszont ez akkora anyagi ráfordítást igényel, hogy jó esetben is csak hosszú távon, évek múlva megvalósuló projekt lehet. Aminek azért a sikerében mindannyian bízunk, mert egy tényleg fontos lépés lenne” – fejtette ki a történész.
A máramarosszigeti börtön udvara
Fotó: Máramarosszigeti börtönmúzeum/Facebook/Linzenbold Szabolcs
Egyébként a büntetőintézeteknek a Világörökség részévé tétel a történészi szakmának is hatalmas segítség lenne: nemcsak azért, mert a téma népszerűsítését szolgálná, hanem a szakma konkrét kutatásait is elősegítené, ha a börtönöket, azok zárt világát, levéltári részlegeit, celláit felkereshetővé, kutathatóvá tennék. „Mondhatnám azt, hogy közkinccsé tennék, így lehetővé tennék, hogy a történészszakma elvégezhesse ezt az átvilágítást.
Márton Áron püspök is raboskodott a hírhedt máramarosszigeti büntetőintézetben
Fotó: Máramarosszigeti börtönmúzeum/Facebook
A történészt arra kértük, hogy – nyilván a teljesség igénye nélkül – említsen olyan kommunista fegyintézeteket, amelyek falai közt ismert erdélyi magyar személyiségek raboskodtak. Mint elmondta, a miniszter által felsorolt börtönök is fontosak, de lényeges lenne, hogy szó essen a foksányi láger maradványairól, a nagyenyedi, a szamosújvári intézetről szintén. „A nagyenyedi börtön Márton Áron püspök raboskodása miatt is fontos helyszín az erdélyi magyarság szempontjából” – mondta a történész. 1951. augusztus 6-án a bukaresti katonai hadbíróság Márton Áront összeesküvésért 10 év szigorított fegyházra, hazaárulásért pedig életfogytiglani kényszermunkára ítélte. Megláncolt kézzel és lábbal, marhavagonban szállították napokon át a nagyenyedi börtönbe, előbb ott, majd a máramarosszigeti börtönben raboskodott. Később átvitték Bukarestbe, a belügyminisztérium börtönébe, majd néhány nap múlva a Malmaisonba. 1955 márciusában térhetett vissza Gyulafehérvárra.
Fotó: Máramarosszigeti börtönmúzeum/Facebook/Linzenbold Szabolcs
Murádin azt is felsorolta, hogy
„Ezeken kívül természetesen azért bőven vannak olyan a helyszínek is, amelyeket mindenképpen meg kell jelölni, mivel ma már nem létező börtönök vagy lágerek helyszínei. Ilyen például a Brassó megyei Barcaföldvár, ahol a táborban szinte a fél Székelyföld ott raboskodott, és ahol több mint tízezer magyar foglyot tartottak fogva román kezdeményezésre – tehát nem orosz és nem más kezdeményezésre. Barcaföldváron csak egy civil kezdeményezésre állított emlékmű van, de a helyszínen kutatásokat, ásatásokat is kéne végezni” – fejtette ki Murádin. Hozzátette, a barcaföldvári láger halottainak ezrei kapcsán a Székelyföld mondhatni minden települése érintett, és ezt a helyszínt illetően nagyon-nagyon időszerű lenne feltárási munkát végezni. Arra is felhívta a figyelmet, hogy szintén fontos romániai börtönhelyszín magyar vonatkozásban Snagov – itt tartották fogva Nagy Imre miniszterelnököt.
Fotó: Máramarosszigeti börtönmúzeum/Facebook
„A kommunizmus szörnyűségeinek köztudatba hozásával Romániának történelmi adóssága van. Európa más részein – Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon – ezt hangsúlyosan megtették. Budapesten 2002-ben nyílt meg az Andrássy út 60. szám alatt a Terror Háza múzeum, ahol a nagyközönség megismerheti a kommunizmus és nyilas rendszer borzalmait. Mi, Romániában ehhez képest már évtizedekkel elkéstünk, tehát mindenképp ideje van, hogy lépéseket tegyen az ország ezirányban” – mondta Murádin János Kristóf. Hozzátette, szintén rá kellene irányítani a figyelmet dr. Szász Pálra, a Erdélyi Gazdasági Egyesület dél-erdélyi szervezetének vezetőjére, aki a Vâlcea megyei Ocnele Mari börtönében raboskodott és 1954-ben ott halt meg. Vagy Demeter Bélára, aki a Bukaresthez tartozó Văcărești rabkórházában elszenvedett kínzások következtében hunyt el 1952 karácsonyán. Rámutatott,
„A politikai és kulturális vezetők mellett ugyanis a magyar nagyvállalkozók, a magyar nagypolgárság tagjai közül is sokakat bebörtönöztek, akik szintén nagyon sokat tettek az erdélyi magyarság megmaradásáért, sok esetben sajnos életüket is vesztették ott. A történelemnek ezt a szeletét is fel kell tárni. Kérdés, hogy az erdélyi magyarok meghurcoltatásának tekintetében mennyire nyithat, nyit vajon Bukarest, az lenne jó, ha nemcsak a román börtönviselt értelmiségiekre vonatkoztatnák a feltárást” – állapította meg a történész.
Fotó: Máramarosszigeti börtönmúzeum/Facebook/Linzenbold Szabolcs
Rámutatott,
azokra a személyekre, akik a románság számára jelentősek, és közben a magyar közösség számára fontos személyiségekről hallgatnának. „Sajnos erre már van precedens tájainkon, úgyhogy ilyen szempontból egy picit szkeptikusan állok ehhez a hírhez. Viszont a kezdeményezés mindenképpen üdvözlendő, nagy nyitásnak tekinthető, hiszen Romániában hasonló kezdeményezés eddig még nem történt” – hangsúlyozta a Krónikának Murádin János Kristóf.
Máramarosszigeten létesült az első hazai börtönmúzeum, Sepsiszentgyörgyön is terveznek emlékhelyet
A kommunizmus időszakának borzalmaiba enged betekintést a máramarosszigeti börtönmúzeumként ismert Kommunizmus és Ellenállás Áldozatainak Emlékmúzeuma, amelynek létrejöttét Ana Blandiana Herder-díjas költő, író, újságíró, és férje, Romulus Rusan szorgalmazta, az Európai Tanáccsal fogadtatták el a szigeti börtön emlékmúzeummá történő átalakítását. A román állami támogatásra 1997-ig kellett várni, amikor a román parlament nemzeti közérdekű létesítménnyé nyilvánította a máramarosszigeti börtönmúzeumot. Ennek szerves része a román–ukrán határ közvetlen szomszédságában, a Tisza partján található Szegények temetője, ahol jeltelen sírokba hantolták el a nehéz börtönviszonyok miatt elpusztult politikai foglyokat. A börtönfelújítási munkálatokat magánadományokból kezdték el, az eredeti épületegyüttes valósághű rekonstrukciójával 1997 júniusára végeztek. Ekkor nyitotta meg kapuit Románia első és azóta is egyetlen, a kommunizmus több évtizedét bemutató múzeuma. Sepsiszentgyörgyön is létesül a kommunista diktatúra kegyetlenségeit bemutató múzeum, amely Románia-szinten is különleges élményt nyújt majd. A kalandra vágyó látogatóknak szabadulószoba épül, de kibérelhetnek egy korabeli stílusú szobát, amelyhez a kornak megfelelő csöpögő csapok és áramkimaradások is járnak. Az Országos Helyreállítási Terven keresztül 11,4 millió euróval támogatják a múzeum létrejöttét – jelentette be az RMDSZ 2022 októberében.
Hatalmas kollektív traumának tekinthető a Krónikának nyilatkozó Murádin János Kristóf szerint, hogy Erdélyből legkevesebb 20 ezer magyar civil férfit és fiatal fiút hurcoltak el 1944 őszén a Szovjetunióba, a legtöbb esetben sokéves kényszermunkára.
Frissíteni kellene a hozzáállásunkat Trianonhoz – vallja Murádin János Kristóf történész, aki szerint Trianon tragédiáját nem szabad „bagatellizálni”, viszont nem szabad belerekedni sem, „át kell lépni valahogy fölötte”.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
1 hozzászólás