Andrei Gruzsniczki După 40 de zile (40 nap múlva) című alkotását is láthatja a kolozsvári filmszemle közönsége
Fotó: TIFF
Rekordszámú román film premierjét láthatja a közönség a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF) július végén – jelentették be a szervezők. Díjazott nagyjátékfilmek és számos rövidfilm is szerepel a kínálatban.
A friss román filmtermés „maratonját” láthatja a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönsége a július 23. és augusztus 1. közti időszakra tervezett szemlén. A szervezők tájékoztatása szerint az immár huszadik alkalommal tartandó fesztivál egyik küldetése kezdetektől az volt, hogy népszerűsítse és támogassa a hazai filmgyártást, ehhez a célkitűzéséhez pedig azóta is hű maradt.
A kolozsvári szemlén láthatja először a romániai közönség azt a három román mozit is, amelyek a július 6-án kezdődő cannes-i filmfesztiválon is bemutatkoznak. Az egyik közülük Radu Muntean Intregalde című filmje, amely magával ragadó thriller a jóindulat határairól. Két, Cannes-ban vetítendő rövidfilmet is láthat a TIFF közönsége: az egyik az Andreea Borțun rendezte When Night Meets Dawn (Amikor az éjből hajnal lesz), másik Andrei Epure Interfon 15 című mozija.
A szemle románfilm-szekciójában 13 alkotás világpremierjét láthatják a nézők, többek közt Octavian Strunilă Complet necunoscuți (Teljesen ismeretlenek) című filmjét, amely egy olasz alkotás remake-je, valamint a nyolc éven keresztül forgatott România sălbatică (Vad Románia) című dokumentumfilmet Dan Dinu és Cosmin Dumitrache rendezésében. Vetítik az Ausztráliába emigrált Demian József Rondul de noapte (Éjjeli őrjárat) című alkotását is.
A szemle programja olyan friss román filmeket is felsorakoztat, amelyeket már külföldi fesztiválokon bemutattak. Ilyen Radu Jude 2021-es alkotása, amely Arany Medve díjat nyert a 71. Berlini Nemzetközi Fesztiválon márciusban. A Babardeală cu bucluc sau porno balamuc (a címet az erdélyi magyar sajtó így fordította: Zűrös kettyintés avagy pornó a diliházban) arról szól, hogy egy bukaresti középiskolai tanárnő szexvideója kikerül az internetre, a nő emiatt szülői támadások kereszttüzébe kerül. Szintén vetítik a TIFF-en Andrei Gruzsniczki După 40 de zile (40 nap múlva) című alkotását, amely a moszkvai filmfesztiválon mutatkozott be áprilisban. A film fekete humorral átszőtt rejtélyes történet két idős ember barátságáról.
További részletek a fesztivál honlapján és Facebook-oldalán találhatóak.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!