Șerban Lazarovici, Radu Jude új fi lmjének főszereplője. A friss román alkotás egy fi atalemberről szól, aki 1981-ben diktátorellenes jelszavakat írt a falra
Fotó: Tipografic majuscul/Facebook
A legfrissebb román filmes termésre is összpontosít a 19. kiadásához érkezett, július 31. és augusztus 9. között tartandó Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). A kolozsvári szemlén 21 új román nagyjátékfilmet és 16 rövidfilmet is láthat a közönség.
2020. július 09., 16:282020. július 09., 16:28
Rekordszámú román alkotás premierjét láthatja a 19. kiadásához érkezett Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönsége július 31. és augusztus 9. között Kolozsváron. A szemle szervezői közölték, 21 nagyjátékfilm és 16 rövidfilm vetítése szerepel a programban, a bemutatókon a filmek alkotói is jelen lesznek.
A vetítéseket a kincses város Főterén, szabadtéren tartják.
A fesztivál számos idei filmet, Oscar-díjas vagy más rangos szemléken díjazott alkotást, hangulatos komédiát vonultat fel, ugyanakkor a szemle a száz éve született Fecerico Fellini olasz rendezőóriás munkássága előtt tiszteleg.
Bemutatják többek közt Cristi Puiu Malmkrog című alkotását, amelyet a berlini filmfesztivál Encounters szekciójában rendezői díjjal jutalmaztak, Radu Jude Tipografic majuscul című filmjét, amely szintén a Berlinalén mutatkozott be.
„Öt arisztokrata három és fél órán keresztül vitázik (vallás)filozófiáról egy főúri kastélyban franciául: Cristi Puiu új kosztümös filmje, a Malmkrog rengeteg gondolatot ébreszthet a türelmes nézőben” – olvasható a Filmtett.ro-n megjelent kritikában.
Radu Jude új filmje, a Tipografic majuscul a történelem elmesélhetetlenségét tematizálja úgy, hogy közben mégis sokat mesél a kommunista Románia mindennapjairól. A sztori Mugur Călinescu romániai tinédzser története, aki 1981-ben diktátorellenes jelszavakat írt a falra.
A TIFF-en láthatja a közönség többek közt Tudor Cristian Jurgiu Și poate mai trăiesc și azi (És talán még ma is élnek) című filmjét, amely a szép remények és valóság közti szakadékról mesél egy tökéletesnek tűnő szerelem tükrében. Szintén szerepel a kínálatban a szerb Ivana Mladenovićnak a locarnói filmfesztiválon díjazott, Ivana cea Groaznică (Rettegett Ivána) című alkotása, amelynek a rendezője a film főszereplője is egyben. Ivana szerb színésznő, aki Romániában él, de egészségügyi problémái miatt úgy dönt, hogy hazamegy nyaralni. Az ottani polgármester azzal áll elő, hogy Ivana legyen egy helyi zenés fesztivál reklámarca.
A TIFF dokumentumfilmes mezőnye is erősnek ígérkezik. Premierként láthatja a közönség többek közt Radu Ciorniciuc első dokumentumfilmjét, az Acasă (My Home) című alkotást, amely májusban megkapta az online DOK.fest München fesztivál nagydíját. A film azt mutatja be, hogy Bukarest közepén egy félbehagyott építkezés helyén elkezdett nőni a növényzet, a kilencgyermekes roma család itt élt, míg távozniuk kellett onnan, és be kellett illeszkedniük a nagyváros világába. A filmes csapat négy éven át követte a család életét. A TIFF 19. kiadásáról részletek a fesztivál honlapján, a Tiff.ro-n olvashatóak.
Vádat emelt a DNA az Országos Filmközpont vezetői ellen
Hivatali visszaéléssel vádolja az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) az Országos Filmközpont (Centrul Național al Cinematografiei/CNC) vezetőségét. A nyomozati anyag szerint a több millió euróra rúgó kárt többek közt olyan filmek elszámoltatási hibái gyűjtötték fel, mint a Fütyülök az egészre, a Miért én? vagy a Valahol Palilulában – írta a Filmtett.ro a G4Media.ro-ra hivatkozva. A vádemelésről Ștefăniță-Cosmin Stroie DNA-ügyész döntött idén június 9-én, évekkel azután, hogy 2014-ben az akkori miniszterelnök, Victor Ponta ellenőrző testülete feljelentést tett az intézménynél. A korrupcióellenes ügyészség 9,6 millió eurós kárt állapított meg, amit a vád szerint a CNC a 2010–2013-as időszakban támogatott 55 egész estés és rövidfilm gyártásfinanszírozásával okozott. Az 55 cím között van többek közt az Ezüst Medve díjas Fütyülök az egészre (Eu când vreau să fluier, fluier, r. Florin Șerban), Tudor Giurgiu Miért én? (De ce eu?) című bűnügyi thrillere, a Valahol Palilulában (Undeva la Palilula, r. Silviu Purcărete, p. Tudor Giurgiu), a Lampa cu căciulă című, rengeteg nemzetközi díjat besepert kisjátékfilm és a Mindenki a mennybe megy (Toată lumea din familia noastră) – mindkettő a Radu Jude rendezői és Ada Solomon produceri munkája – és a szintén nemzetközi hírű, Oana Giurgiu rendezte animációs dokumentumfilm, az Aliyah DaDa.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!