Fotó: Balog
A zabolai hagyományos foglalkozásokat mutatja be az a tárlat, amely a kincses városban nyílt a hétvégén. A február 10-éig látogatható kiállítás egy nagyszabású projekt része, amely feleleveníteni és népszerűsíteni kívánja a régi népi mesterségeket.
2017. január 15., 19:422017. január 15., 19:42
2017. január 15., 19:432017. január 15., 19:43
A háromszéki Zabola Csángó Néprajzi Múzeuma Hagyományos foglalkozások Zabolán címmel nyitott kiállítást Kolozsváron, a Kriza János Néprajzi Társaság (KJNT) székházában a hétvégén. Az est házigazdája, Pozsony Ferenc, a KJNT tiszteletbeli elnöke elmondta, a kiállítás létrejöttét a Bethlen Gábor Alap támogatta. Kinda István, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum néprajzkutatója mutatta be a tárlat kutatási háttérprogramját, a Székelyföldi népi mesterségek című projektet, ugyanis ő kezdeményezte a háromszéki kézművesség feltérképezését, a projektnek pedig része a kincses városbeli tárlat is.
Kinda elmondta, több évtizede foglalkozik a hagyományos mesterségek témájával, de a 2000-es évek közepéig nem jött létre olyan kutatás, amely részletes, átfogó képet nyújtott volna a háromszéki foglalkozásokról. Ennek okán indult a program, melynek célja a Székelyföld területén élő nemzetiségek kulturális identitásának megerősítése a hagyományos mesterségek felelevenítése, digitalizálása és népszerűsítése révén. Ezenkívül a projekt célja a kulturális turizmus fellendítése, valamint az is, hogy a kutatók átfogóbb képet nyújtsanak a hagyományos népi mesterségekről.
A projekt keretében 10 dokumentumfilmet forgattak, az alkotások a mesterségek továbbéltetésére kívánják felhívni különösen a fiatal nemzedékek figyelmét, ezért a filmeket Kovászna megye iskoláiban több mint ezer diáknak vetítették le. A kiállításon két dokumentumfilmet is megtekinthettek a résztvevők, egyiket a sajtkészítésről, a másikat közkívánatra a pálinkafőzésről. Tíz pannón láthatók képek és magyarázószövegek többek közt a szíjgyártásról, favágómesterségről, kerék- és szekérkészítésről, szövésről, juhászatról és pásztorkodásról, valamint a méhészetről. A kutatásban a néprajzos szakemberek mellett néprajz szakos hallgatók is részt vettek, Kinda István elmondása szerint nagy lelkesedéssel.
Bár egyelőre csak a háromszéki hagyományokkal foglalkoztak a Hagyományos székelyföldi népi mesterségek – revitalizálás, digitalizálás és népszerűsítés által elnevezésű projekt keretében, terveik közé tartozik hasonló kezdeményezések megvalósítása Hargita és Kovászna megye más részein is – magyarázta a néprajzkutató. A tárlat hétköznapokon 10 és 16 óra között látogatható február 10-éig a KJNT székházában.
Balog Emese
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
szóljon hozzá!