Gerlóczy Márton (középen) azzal kezdte a munkát, hogy minden rendelkezésére álló adatot, emlékiratot, levelet digitalizált
Fotó: Horváth László
Mikecs László tanár, néprajzkutató, Áprily Lajos veje 100. születésnapján mutatták be Kolozsváron Gerlóczy Márton magyarországi író Mikecs Anna: Altató című regényét. A szerző Áprily Lajos dédunokája.
2017. szeptember 28., 15:572017. szeptember 28., 15:57
Azért ezt a dátumot választották a könyvbemutató időpontjául, mert szeptember 27-én volt Mikecs László (tanár, történész, Áprily Lajos veje) születésének 100. évfordulója – magyarázta Gerlóczy Márton magyarországi író Mikecs Anna: Altató című regényének kolozsvári bemutatóján szerdán.
Gerlóczy Márton magyarországi író, Áprily Lajos dédunokája újonnan megjelent könyvéről, a Mikecs Anna: Altatóról beszélt a Krónikának. A könyvet szerdán, szeptember 27-án mutatják be Kolozsváron, hiszen szereplői, narrátorai ezer szállal kötődnek ide.
Mint elmesélte,
A történet az 1890-es években kezdődik a dédnagyanyja (Schéfer Ida, Áprily Lajos felesége) feljegyzései alapján, ám a regény a főszereplő, Jékely Márta emlékiratain alapszik. Gerlóczy azt is elmondta, a fennmaradt régi családi fotókra is hagyatkozott, az alapján vette végig, hogy kik azok az emberek, akik a felvételeken láthatóak.
Gerlóczy elmondta, azzal kezdte a munkát, hogy minden rendelkezésére álló adatot, emlékiratot, levelet digitalizált. Ezekből eleinte nem állt össze be semmi, hiszen nem kordokumentumot akart írni, hanem a családtagok történeteit szerette volna regénnyé szőni.
igyekezett kizárólag az emlékiratokra hagyatkozni, ugyanakkor a családregény néhány szerepelőjének a nevét megváltoztatta, ugyanis előfordult például, hogy a feljegyzésekben egyszerre öt Terézia is szerepelt, akiket valahogyan meg kellett különböztetnie egymástól.
Hozzáfűzte: azért is Mikecs Annát, Áprily Lajos 4 évesen elhunyt, Anna nevű unokáját tette meg a könyv szerzőjének, mert azt akarta, hogy egy nő mesélje el a történetet, amely elsősorban a család nőtagjairól szól. Olyan nőt akart elbeszélőnek, aki mégiscsak részese a történetnek, olyan valaki kellett, aki mindent lát.
– fogalmazott Gerlóczy. Azt is kifejtette, ő személyesen a nagyanyjának – akit többször is egyszerűen csak Mártaként emlegetett, utalva közeli személyes viszonyukra – köszönheti a legtöbbet, ezért is beszéli el a történetet az ő szemszögéből.
Gerlóczy Jékely Márta alakját felidézve azt is megosztotta a közönséggel, hogy egy alkalommal, amikor ő a Duna parton dohányozott, Jékely Márta védte ki azt a pofont, amit a dohányzásért a nagyapjától kapott volna.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!