Fotó: Beliczay László / Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Élethez és halálhoz való viszonyról, túlélésért való küzdelemről, igazságkeresésről szól a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legújabb produkciója. A Danaos című előadás egy ókori történetet helyez mai kontextusba, miközben felveti a kérdést: vajon lehetnek-e boldog pillanataink egy kilátástalannak tűnő élethelyzetben – szerepel a társulat közleményében.
2024. június 05., 16:452024. június 05., 16:45
2024. június 05., 16:492024. június 05., 16:49
A bemutatót június 14-én 19 órától tartják a nagyteremben, a következő előadást június 15-én láthatja a közönség. „De ott, hol írott törvények vezérlenek,/ a gyönge és erős egyenlő joggal él./ S a gyöngébbek, ha költenék rossz hírüket,/ bevádolhatják érte még a dúsat is;/ ha úgy jogos, kis ember győz nagy emberen.”
„Mit jelent üldözöttként olyan idegen földre menekülni, ahol élet-halál kérdése, hogy az ország befogadó-e vagy sem? Mibe kapaszkodhat az ember, ha elveszíti a saját kultúrájába, az istenébe, az emberségbe vetett hitét?
Fotó: Beliczay László / Csiky Gergely Állami Magyar Színház
A társulat szellemvilágokon és szürreális szituációkon át vezető utakon keresi a választ a kérdésekre” – szerepel az előadás ismertetőjében. Az Aiszkhülosz Oltalomkeresők című tragédiája nyomán készülő előadásban Szabó Kristóf a politikai menedékjogot kérők egy csoportjának történetét tárja elénk, amelyben a számkivetettek sorra veszítik el erkölcsi támaszaikat. Az előadás mélyreható, drámai megközelítést kínál a menekültválság és az emberi lét törékenységének vizsgálatára.
Játsszák: Aszalos Géza, Balló Helga, Bálint Előd, Borbély B. Emília, Vlad Colar, Erdős Bálint, Jancsó Előd, Kiss Attila, Kocsárdi Levente, Magyari Etelka, Mátyás Zsolt Imre, Mihály Csongor, Molnos András Csaba, Tóth Karolina
Videó: Kovács Ivó; koreográfia: Szabó Kristóf és Tóth Karolina; jelmeztervező: Kasza Emese (asszisztens Pálos Alexandra); elektronikus élő zene: Sergiu Cătană; zeneszerző, furulya: Vlad Colar. Báb- és maszkkészítők: Albert Alpár, Balló Helga és Mihály Csongor; Ügyelő: Bálint Előd; plakáttervező: Arnold Andor.
A magyar nyelvű előadáshoz román és angol nyelvű fordítást biztosítanak. A KultCard – 70 éve együtt színházi bérlet tartalmazza a premierre szóló meghívót, a bérleteseket kérik, június 7-éig foglalják le telefonon vagy váltsák ki helyjegyeiket a jegypénztárban.
A Csiky Gergely Állami Magyar Színház szervezésében május 19-én, vasárnap kezdődik a 15. Temesvári Euroregionális Színházi Találkozó – TESZT.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!