Fotó: TESZT/Facebook
A Csiky Gergely Állami Magyar Színház szervezésében május 19-én, vasárnap kezdődik a 15. Temesvári Euroregionális Színházi Találkozó – TESZT.
2024. május 17., 18:222024. május 17., 18:22
A nyár küszöbén színházzá alakul át a város, 8 napon át a 11 különböző országból érkező 24 társulat szabadtéri és színpadi produkciói teszik pezsgőbbé Temesvár kulturális életét – olvasható a színház pénteki közleményében. Intenzíven zajlanak az előkészületek, a színház munkatársai és önkéntesei az utolsó simításokat végzik a színházi terek kialakításában, lassan érkeznek a Finnországból, Franciaországból, Görögországból, Szlovéniából és már európai országokból meghívott társulatok.
Tizenöt éves tapasztalattal a hátuk mögött a TESZT szervezői felismerték, hogy a színház a szélsőségektől szétfeszített világban is képes egymásra hangolni az embereket, a fesztivál ugyanakkor ráirányítja a figyelmünket arra, hogy bármilyen kultúrában nevelkedtünk, közös nyelvünket az a közeg formálja, amelyben élünk.
Akárcsak a korábbi években, idén is beemeljük a közös szakmai diskurzusba a független színházakat. A proTESZT Egyesülettel közösen szervezett Independent@TM szekcióban a helyi társulatok – az Unfold Motion, a Basca Színház és az Arte-Factum Független Társulat kap lehetőséget arra, hogy nemzetközi kontextusban mutathassa be legújabb előadásait: a The Story of Lost Stories, a Magány-monológok és az Éhség című előadásokat.
A legtöbb színháznak nincs saját épülete, kisebb stábbal, változó társulattal dolgozik, ám éppen emiatt nagyobb tere van a kísérletezésre. A független színházak olyan formákkal kísérleteznek, amelyeket a nagyok túlságosan kockázatosnak ítélnek meg, ezért kulcsszerepük van a színházi formák megújításában.
Emlékeztetjük Önöket, hogy valamennyi előadásról részletes leírást találnak a teszt.ro oldalon. A Teszt15 teljes programját a FestivApp alkalmazásban is megtalálják.
Minden este közönségtalálkozóra várják az alkotók a szakmát és a publikumot. A koncertjegyeket 30, az előadásokra szóló belépőket 50 lejért lehet megvásárolni. A nézők dönthetnek az öt, illetve tíz előadásra szóló bérlet mellett, ezeket 200, illetve 400 lejért értékesíti az intézmény. A jegyiroda a megszokottól eltérő nyitva tartással dolgozik, 11-19 óra között áll a vásárlók rendelkezésére.
„Vannak, akik attól tartanak, hogy az újabb és újabb technikák, műfajok háttérbe szoríthatják a színházat. Én nem félek ettől. Abban hiszek, hogy a pillanat művészete, annak élő jelenléte halhatatlan” – fogalmazott a Krónika megkeresésére Balázs Attila.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!