A temesvári társulat Andrei Șerban rendezésével mutatkozik be Bukarestben, A doktor című, Robert Icke-darabból készült produkcióval
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Fontos, hogy a román színházi szakma is megismerje erdélyi magyar társulatok munkáját, így nemcsak Budapest, hanem Bukarest felé is nyit az öt erdélyi magyar társulatot tömörítő Magyar Színházak Szövetsége (MASZÍN), amely immár harmadszor szervezi meg BukFeszt elnevezésű fesztiválját a román fővárosban. A szemléről és a szövetségbe tartozó társulatok együttműködéséről Balázs Attila MASZÍN-elnököt, a temesvári társulat igazgatóját kérdeztük.
2024. szeptember 22., 18:292024. szeptember 22., 18:29
Öt erdélyi magyar társulat mutatja be előadásait a bukaresti szakmának és közönségnek a szeptember 30. és október 6. közt tartandó, a MASZÍN (Magyar Színházak Szövetsége) által szervezett Bukfeszten.
A Csíki Játékszín Koldusopera című produkcióját viszi el a BukFesztre
Fotó: Csíki Játékszín
A nagyváradi Szigligeti Színház a Csárdáskirálynőt is bemutatja a bukaresti szemlén
Fotó: Szigligeti Színház Nagyvárad
Balázs Attila, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója, a MASZÍN elnöke a Krónika megkeresésére a bukaresti szemle fő hozadékairól beszélt. Mint elmondta, a fesztiválon a szövetséget alkotó öt társulat: a a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a nagyváradi Szigligeti Színház, a Csíki Játékszín, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, valamint a a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának produkcióit tekintheti meg a szakma, valamint a bukaresti magyar és román közönség.
„Fontos tisztázni, hogy ez a szemle csak a szövetségbe tartozó öt társulat előadásait sorakoztatja fel.
– mondta Balázs Attila.
Kiemelte, a bukaresti szemle jó bemutatkozási lehetőséget jelent a MASZÍN tagszínházai számára: egyrészt a szakma, másrészt a román fővárosban élő magyar közönség, de a többséghez tartozók is megtekinthetik a produkciókat. Természetesen mindegyik előadást román felirattal játsszák, sőt, a temesvári társulat – amióta a város Európa Kulturális fővárosa volt – román és angol felirattal játssza előadásait. Balázs Attilát arról kérdeztük, hogy a MASZÍN milyen gondolatokkal vág neki az idei szemlének, illetve hogy miként kamatoztatják a szemle előző két kiadásának következtetéseit.
Balázs Attila, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója, a MASZÍN elnöke kiemelte: fontos a szövetségbe tartozó társulatok gördülékeny együttműködése
Fotó: temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház
„Például a tavalyi tapasztalatokból kiindulva úgy döntöttünk, nem viszünk gyerekelőadásokat. Viszont mindegyik társulat olyan előadásokat mutat fel, amelyek valamilyen szempontból a román-magyar kapcsolatokat erősítik, vagy közelítik meg” – emelte ki Balázs Attila. Mint sorolta, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Székely Csaba 10 című drámájával lép színpadra, a szatmári színház Molière Mizantrópját mutatja be Sardar Tagirovsky rendezésében, valamint egy kortárs drámát, A kriplit. A csíki színház a Koldusoperát, a Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttese a Suttogások és sikolyokat, a váradi prózai színház a Csárdáskirálynőt, a temesvári társulat pedig Andrei Șerban rendezésével mutatkozik be Bukarestben: A doktor című Robert Icke-darabból készült produkcióval. Balázs Attila elmondta, tavaly a BukFeszten a társulatok főként romániai magyar szerzők darabjaiban léptek fel, idén olyan produkciókat visznek, amelyek valamilyen szempontból fontosak számukra.
A szatmári Harag György Társulat két előadását láthatja a bukaresti közönség: az egyik A kripli című, egy kortárs ír darabból készült produkció
Fotó: Harag György Társulat
Fontosnak tartjuk, hogy a román színházi szakma keresztmetszetet kapjon arról, ami ezekben az erdélyi magyar színházakban történik” – mutatott rá Balázs Attila.
A szövetség vezetőjét arról is kérdeztük, hogy a társulatok ilyen formájú együttműködésének milyen hozadékai vannak még.
„Szakmailag is sok a jó gyümölcse a szövetségben való együttműködésnek, egy-egy ilyen fesztivál alkalmával láthatjuk egymás előadásait, eszmecserét folytatunk, ugyanakkor az év elején szervezzük a MAFESZT szemlét, amely amolyan vándorfesztivál, ami főleg inkább kiszállás-jellegű, a következőt jövő januárban tartjuk Nagyváradon.
– mondta a szövetség elnöke.
Kifejtette, ezek célirányos találkozók, például a színházak könyvelői, jogászai, a közönségkapcsolatokért felelős munkatársai, az ügyelők cserélnek eszmét ilyenkor, megosztják egymás között tapasztalataikat. De a MASZÍN szervez szakmai képzéseket a műszaknak is: például a világítás, hangosítás terén.
„Kapcsolatban és hálózatban vagyunk egymással folyamatosan, jól ismerjük egymást, nemcsak a színpadról. Ugyanakkor színészeinknek is lehetősége nyílik találkozni, előadáscseréink vannak – például a temesvári és szatmári társulat között, koprodukciók is születnek, a dolgok gördülékenyen működnek, tehát valóban összehangolódó egyesületről van szó” – mondta Balázs Attila. Kiemelte, a szövetségbe tartozó társulatok együttműködésének lényeges eleme, hogy csak konszenzussal működik: tehát olyan témákban, amelyekben nem ért egyet mindenki, nem hoznak döntéseket, amiben viszont egyetértenek, ott maximális az egyetértés.
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Székely Csaba 10 című drámájával lép színpadra Bukarestben
Fotó: Tomcsa Sándor Színház
A bukaresti szemle részletes programja a BukFeszt Facebook-oldalán található.
A gazdasági nehézségek ellenére sikeresnek bizonyult a MAFESZT színházi seregszemle, amelynek a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház volt a házigazdája január 19. és 26. között – mondta el a Krónikának Balázs Attila, a színház igazgatója.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!