A nagyváradi Szigligeti Színház társulata a Figaro házassága, vagyis egy őrült nap című előadással lépett fel Temesváron
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház/Facebook – Petru Cojocaru
A jelenlegi gazdasági nehézségek ellenére sikeresnek bizonyult a negyedik alkalommal szervezett MAFESZT színházi seregszemle, amelynek a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház volt a házigazdája január 19. és 26. között – állapította meg a Krónika megkeresésére Balázs Attila, a teátrum igazgatója. A színidirektor a román kultúra napja alkalmából a bukaresti államelnöki hivataltól – első kisebbségi színházként – kapott kitüntetést értékelve megtiszteltetésnek nevezte, hogy értékelik a munkájukaat és azt az utat, amin elindultak.
2023. január 28., 08:402023. január 28., 08:40
2023. január 28., 11:522023. január 28., 11:52
A 2017-ben létrejött érdekvédelmi szervezet, a Magyar Színházi Szövetség (MASZÍN) öt tagszínháza vett részt az idén január 19. és 26. között megrendezett egyhetes szakmai seregszemlén, a MAFESZT-en: a házigazdákon kívül a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a Csíki Játékszín, a nagyváradi Szigligeti Színház, a szatmárnémeti Harag György Társulat. Temesvár idén Európa Kulturális Fővárosa, ennek a programnak az egyik előeseménye volt a MAFESZT.
„A jelenlegi nehéz anyagi helyzetben a társulatok nehezebben tudnak mozdulni, de a MAFESZT jó alkalom volt arra, hogy a MASZÍN tagtársulatai találkozhattak. A szövetségen belül egyezség született arról, hogy minden társulat biztosítja a saját utazását erre a fesztiválra, így a költségvetéseinkbe ezt előre betervezzük” – fejtette ki Balázs Attila.
Balázs Attila, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar színház igazgatója (középen) a fesztivál egyik eseményén
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház/Facebook – Petru Cojocaru
Nemcsak azok cseréltek eszmét, akikre reflektorfény vetül
A mostani fesztivál nagyon jó keresztmetszetét nyújtotta a tagszínházakban jelenleg érvényesülő tendenciáknak, a társulatok a fontos, úgymond „csúcs” előadásaikat hozták el Temesvárra, hogy megmutassák az itteni közönségnek. „Nagyon jó volt ez, ugyanakkor az is lényeges, hogy a fesztivál találkozójellege megszülessen: színészek, más színházi alkotók is találkozhassanak, eszmét cserélhessenek minden előadás tán. Az is lényeges, hogy az alkotókat megkérdezzük az előadás elkészültéről, szándékáról” – sorolta Balázs Attila.
A szatmári Brighella Bábtagozat előadását is láthatta a temesvári közönség
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház/Facebook – Petru Cojocaru
Arra is kitért, a szemle másik fontos hozadéka, hogy nemcsak azok találkoznak, akikre színpadi reflektorfény vetül, hanem a háttérszemélyzet is: ez alkalommal az ügyelők és a színházi adminisztrációs munkatársak – jogászok, könyvelők, személyzetisek – cseréltek tapasztalatot workshop keretében. Utóbbiak az újonnan megjelent törvényekről is tanácskoztak, hogy ki miként alkalmazza.
Csíkszeredában szervezik a következő szemlét
A következő fesztivál helyszíne Csíkszereda lesz, a dátum egyelőre még ismeretlen. „Temesváron arra összpontosítottunk, hogy a magyar kultúra napja köré szervezzük a szemlét, ezért a magyar kultúra hetének neveztük. A színházaknak lehetőség szerint minden tagozata bemutatkozott: a váradi színháznak mindhárom tagozata, a táncegyüttese és bábtársulata is bemutatott egy-egy előadást, a szatmári Harag György Társulatnak pedig mindkét tagozata” – emelte ki lapunknak az igazgató. Hozzátette,
A Csíki Játékszín előadása a Temesváron szervezett MAFESZT-en
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház/Facebook – Petru Cojocaru
„Ha megvan bennünk a szándék, akkor meg lehet valósítani, függetlenül attól, hogy például jelenleg a váradi színház nehéz helyzetben van a fenntartóval való viszony miatt, amely fenntartó több kulturális intézményt megszüntetett a városban. A nehéz helyzet ellenére mégis sikerült elhozniuk mindhárom tagozatukat Temesvárra” – jelentette ki a temesvári direktor.
Az állami kitüntetés megtiszteltetést és felelősséget is jelent
Balázs Attilát arról is kérdeztük, miként értékeli, hogy a román kultúra napja alkalmából, január 15-én állami kitüntetésben részesült a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház is – az elismerést Klaus Iohannis államfő adta át a bukaresti Cotroceni-palotában. A teátrum vezetője elmondta, mindenképpen megtiszteltetésnek tartja, hogy gondoltak rájuk.
Szakmai eszmecseréknek, tapasztalatcseréknek is teret adott az idei MAFESZT
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház/Facebook – Petru Cojocaru
„Mi vagyunk az első kisebbségi színház, amelynek a román államelnöki hivatal ezt az elismerést adta. Azért is jött jókor számunkra, mert a színház idén lesz 70 éves, és azért is, mert Temesvár most Európa Kulturális Fővárosa. Megtiszteltetés, hogy értékelik a munkánkat és azt az utat, amin elindultunk” – mondta az igazgató. Úgy fogalmazott, ez az elismerés tulajdonképpen egyfajta állomás, ahonnan tovább lehet indulni.
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház/Facebook – Petru Cojocaru
„Egyrészt ösztönzőként hat egy ilyen elismerés, ugyanakkor felelősség is, mert ha rajtunk a világ szeme, akkor fontos, hogy az eddigi utunkat folytassunk, illetve kitartsunk” – fogalmazott az igazgató.
Ügyelők szakmai műhelymunkája a MAFESZT-en
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház/Facebook – Petru Cojocaru
A „gyermekbetegségekből” kinőve gördülékenyen zajló színházi fesztivált vezényelt le Székelyudvarhelyen a Magyar Színházi Szövetség. A mindössze három éve alakult szakmai szervezet az erdélyi közönség előtti bemutatkozáson túl színházszakmai képzések szervezését tűzte ki céljául.
Az első Maszín-fesztivált, a MAFESZT-et indítja útjára áprilisban az öt erdélyi társulatot magába foglaló Magyar Színházi Szövetség (Maszín).
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!