Színvonal a „szegénységben” is. Tompa Gábor szerint elengedhetetlen, hogy az előadások neveljenek is, ne csak szórakoztassanak
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Több bemutatót is el kellett halasztani anyagi gondok miatt, az intézmény állami finanszírozása akadozik, de a nehézségek ellenére szép szakmai eredményeket ért el a most zárult évadban a Kolozsvári Állami Magyar Színház – tájékoztatott évadértékelőjén Tompa Gábor igazgató.
2019. július 08., 17:442019. július 08., 17:44
2019. július 08., 20:552019. július 08., 20:55
Az anyagi nehézségek határozták meg a Kolozsvári Állami Magyar Színház most zárult 226. évadát, a színház folyamatos anyagi bizonytalanságban működött – mondta Tompa Gábor igazgató a hétfői sajtótájékoztatón Kolozsváron. Ez egyébként számos erdélyi magyar társulat idei évadára jellemző volt, amint a Krónikának nyilatkozó intézményvezetők korábban fogalmaztak, anyagi nehézségekkel kellett megküzdeniük, sőt, a jövőt is bizonytalanná teszi a források hiánya.
Az igazgató megjegyezte: a bemutatott előadások jelentős hányada pályázati forrásokból, együttműködések révén valósult meg, mivel az intézmény állami finanszírozása akadozik. Példaként elmondta, hogy a román parlament által csak márciusban elfogadott idei költségvetésben megszabott állami támogatás csupán hatvan százalékát teszi ki annak az összegnek, amelyet a színház a korábbi években kapott, de az elmúlt hónapokban ennek a megítélt összegnek is csak a 35-40 százalékát utalták át a színháznak – ez a fizetések és a számlák kifizetésére sem elegendő. Tompa Gábor az anyagi nehézségeknek tulajdonította, hogy az évadban csak egy nagytermes előadást mutatott be a társulat. Úgy vélte:
Az igazgató az MTI kérdésére úgy vélekedett, hogy az anyagi nehézségek nem nyomták rá a bélyegüket a produkciók színvonalára. Hozzátette: a kolozsvári társulat mindig nyitott volt a sokszínűségre, sokféle műfaj előadásával próbálkozott. Azt tartotta elengedhetetlennek, hogy az előadások neveljenek is, ne csak szórakoztassanak. Az igazgató elmondta: a következő évadot Frank Wedekind Lulu című előadásának a bemutatásával kezdik, melyet Eszenyi Enikő, a budapesti Vígszínház igazgatója állít színpadra Kolozsváron. A 17 jelentős európai színházat tömörítő Európai Színházi Unió (UTE) elnöki tisztségét is betöltő igazgató elmondta, a tisztségbe való megválasztásakor azt vállalta, hogy feléleszti az unió fesztiválját. Ilyen fesztiválokat évente szerveztek 2008-ig, ekkor azonban megszakadt a sorozat. Hozzátette: a sorozatot újraindító fesztivált Kolozsvárra tervezik november második felében, és az a céljuk, hogy az UTE-t alkotó színházak közül legalább 12 elhozza Kolozsvárra egy-egy produkcióját.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!