Bocskai jogara után arany- és ezüstkincseket is küldenek Bukarestből a debreceni Déri Múzeumba
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Bocskai István fejedelmi botja után további értékes arany- és ezüstkincsek érkeznek a debreceni Déri Múzeumba a bukaresti Román Nemzeti Történeti Múzeumból – jelentette be a cívisváros polgármestere pénteken a Déri Múzeumban, amikor a Magyar Református Egyház ünnepi zsinatára érkezett egyházi személyiségeknek bemutatta az ereklyét.
2017. június 23., 20:252017. június 23., 20:25
2017. június 23., 23:362017. június 23., 23:36
Papp László köszönetet mondott Ernest Oberlander Târnoveanunak, a bukaresti múzeum főigazgatójának, amiért lehetővé tette, hogy a múzeumok éjszakájára bemutathatják Debrecenben Bocskai István fejedelmi jogarát, és amiért folytatódik a két múzeum együttműködése.
Ennek eredményeként július 12-én ősi arany és ezüstkincsek érkeznek Debrecenbe. A város polgármestere elmondta, a bukaresti múzeum szervezésében 31 romániai megyei múzeum kincseit, a mai Románia, jelentős részben Erdély területén talált, az aranyművesség kezdeti időszakától, a késő antik, kora középkorig terjedő időszak legértékesebb arany és ezüst kincseit láthatják majd az érdeklődők Debrecenben.
A debreceni polgármester emlékeztetett rá, hogy napra pontosan 411 évvel ezelőtt, 1606. június 23-án írták alá a Bocskai-szabadságharcot lezáró bécsi békét, ami hozzájárult, hogy a protestáns egyházak, köztük a reformátusok fennmaradhattak. „Ma, 411 évvel később Debrecenben köszönthetjük a Magyar Református Egyház vezetőit abból az alkalomból, hogy a debreceni zsinat megerősíti a második helvét hitvallást" – mondta, hozzátéve: erre a történelmi eseményre a Déri múzeumba érkezett a fejedelem egyik legfontosabb uralkodói jelvénye, a jogar. „Így valóban történelmi napokat élünk" – jegyezte meg Papp László.
Ernest Oberlander Târnoveanu, a Román Nemzeti Történeti Múzeum főigazgatója arról beszélt, hogy Bocskai István fejedelmi jogara Erdély aranykorának, európai hatalommá emelkedésének a jelképe, amit Románia legfontosabb kincsei között tartanak számon. Hozzátette: 1971 és 2002 között állandó kiállításon volt látható a jogar a bukaresti múzeumban, azóta időszakonként mutatják be, legutóbb például a Románia kincseit bemutató kiállítási anyag részeként Pekingben láthatták az érdeklődők.
A főigazgató – utalva a folytatódó kulturális kapcsolatokra: a romániai aranykincsek debreceni bemutatására – kijelentette: a kultúra összehoz, összeköt, még akkor is, amikor vannak tényezők, amelyek elválasztanak. Reményét fejezte ki, hogy hosszú távú együttműködésük eredményeként a Déri múzeum gyűjteményéből is láthatnak majd kiállítást Bukarestben.
Papp László, mielőtt az egyházi méltóságokkal megtekintették Bocskai buzogányát, felhívta a figyelmet, hogy az ereklye „nincs egyedül": a múzeum kupolatermében látható a múzeumok éjszakáján, illetve a jövő héten Báthory István fejedelmi botja, és Bocskai István berátja, az az okirat, amellyel a török szultán nevében eljáró nagyvezír Bocskait nem csupán Erdély fejedelmének, hanem Magyarország királyának is kinevezte.
A kupolateremmel szemben lévő Munkács-teremben pedig ismét együtt látható a Krisztus-trilógia. Néhány napra a tulajdonos hozzájárulásával „lehullt a lepel" a Golgotáról, így ismét együtt látható híres „társaival", a Krisztus Pilátus előtt és az Ecce Homo című képekkel.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!