Cristi Puiu rendező a péntek éjszakai vetítés előtt tartott beszéde közben
Fotó: Tiff.ro
Sokkolta kolozsvári közönségét Cristi Puiu román rendező, akinek új filmje, a Malmkrog vetítésén kellett köszöntenie a publikumot a TIFF-en, ehelyett hevesen bírálta a hatóságokat a járványügyi intézkedések miatt.
2020. augusztus 08., 15:132020. augusztus 08., 15:13
2020. augusztus 08., 18:052020. augusztus 08., 18:05
A neves hazai rendező a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) egyik díszmeghívottjaként volt jelen filmjének péntek esti bemutatóján, melyet az idei filmszemle egyik legfontosabb epizódjának szántak. Az agrártudományi egyetem kertjében kialakított nézőtéren minden jegy elkelt, népes közönség várta, hogy láthassa a Berlini filmfesztiválon díjazott alkotást.
Fotó: Tiff.ro
Elöljáróban a moderátor kérésére megtagadta, hogy feltegye a védőmaszkot. Elmondta: a Malmkrog-ba sok munkát fektetett, szerencsére nem maszkban készült az alkotás, és a járvány miatt nem is remélte, hogy valaha bemutathatja – utalt a jelenleg is zárva tartó romániai mozikra. Hozzátette, a filmet Franciaországban maszk nélkül, mozikban láthatta a közönség, és sajnálatát fejezte ki, hogy a TIFF nézőinek arcvédőben kell végigülni a közel három és félórát.
– szólította fel a nézőket egyre irritáltabb hangnemben Cristi Puiu. A többszörösen díjazott rendező ezután a járvány kapcsán létrejött „egészségügyi diktatúra” ellen emelt szót. Kijelentette, a hatóságoknak párbeszédet kellene folytatniuk az emberekkel, „és nem kellene úgy kezelniük minket, mint a marhákat”. Adott pillanatban a rendező az 1989-es romániai forradalomhoz hasonlította a mostani járványügyi helyzetet: szerinte „sokan ma annak köszönhetően tekinthetnek meg egy filmet, hogy 30 évvel ezelőtt léteztek fegyelmezetlen emberek, akik nemet mondtak a diktatúrának”.
Fotó: Tiff.ro
„Létezik probléma, létezik járvány, létezik vírus, de a hatóságok által használt hangnem elfogadhatatlan” – jelentette ki Puiu. Elismerően szólt a kolozsváriak fegyelmezettségéről, de szerinte a hatósági túlkapásokat büntetni kell. „Ha nem teszik meg önök a szavazatuk által, nem teszi meg senki!” – fogalmazott az alkotó. Hozzátette, megérti, hogy az emberek félnek, maga is tartja a távolságot és beltéren mindig visel maszkot, de a szabadban ezt túlzásnak tartja, még ha szombattól Kolozsváron kötelezővé is válik.
– zárta beszédét Cristi Puiu.
A rendező mondandóját néhány néző részéről heves taps kísérte, a közönség zömét azonban sokkolták a hallottak, többen be is kiabáltak: „Lássuk a filmet!”. A nézők fele egyébként megfogadta a „rendezői utasítást”, és a film közben távozott a helyszínről.
Bár a Malmkrog a berlini filmfesztivál Encounters szekciójában rendezői díjat kapott, vélhetően nem közönségkedvencnek szánták. A Segesvár melletti Almakeréken – német nevén Malmkrog – forgatott alkotásnak alig van cselekménye: öt arisztokrata három és fél órán keresztül vitázik (vallás)filozófiai kérdésekről egy főúri udvarházban.
a román–szerb–svájci–bosnyák–észak-macedón koprodukciót a nemzetközi sajtó „majdhogynem riasztó komolyságú alkotásként”, „felejthetetlen történelmi drámaként” jellemezte.
Részlet a Malmkrog című filmből
Fotó: https://bordcadrefilms.com/
A film szereplői franciául beszélnek – Puiu francia fordításban találta megfelelőnek Szolovjov szövegét –, de időnként németre, angolra, oroszra vagy magyarra váltanak,
De a rendező korábban úgy nyilatkozott, hogy sokat dokumentálódott az erdélyi nemesség életmódjáról és ezt kérte a színészektől is, többek között Bánffy Miklós Erdély-trilógiáját is elolvasta. A Malmkrogban több magyar színész is szerepel, a komornyik szerepében Téglás Istvánt láthatja a közönség.
Székelyként lett a legjobbnak tartott román színészek egyike. Bár akcentus nélkül beszél románul, ez nem volt mindig így – mesélte Téglás István. A baróti születésű színművész Cristi Puiu Malmkrog című filmjében nyújtott alakítása kapcsán volt a TIFF meghívottja.
Cristi Puiut az egyik legelismertebb román rendezőként tartják számon, szakmai tekintélyét mi sem jelzi jobban, minthogy idén meghívták a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál zsűrijébe.
Cristi Puiu román filmrendező is tagja a velencei filmfesztivál nemzetközi zsűrijének.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
2 hozzászólás