Elektra szerepében Albert Csilla színművész látható
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház / Facebook
Az évad utolsó bemutatójaként a Szophoklész tragédiája nyomán, Kali Ágnes és Botond Nagy szövegadaptációja alapján készült Elektra című előadást viszi színre a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulata – közölte a szerdai kolozsvári sajtótájékoztatón elhangzottakat az MTI.
2023. június 07., 14:142023. június 07., 14:14
A görög tragédiát Botond Nagy rendezésében láthatja a közönség, a fiatal sepsiszentgyörgyi rendezőnek az utóbbi években ez a negyedik rendezése Kolozsváron – idézte fel Tompa Gábor színházigazgató.
Alkotótársaival ezt próbálták meg demisztifikálni, megfosztani a görög mitológiai elemektől és közelebb hozni a kortárs társadalmunkhoz úgy, hogy közben megtartották a lényegét.
A rendező szerint az Elektra önreflexióra késztet, azt mutatja be, hogyan próbál szabadulni az ember a múlt hatása alól, és min megy keresztül eközben. Ehhez a rendező főleg üres tereket használt díszletként, „ahol a színész egyszerűen csak létezhet” – mondta Botond Nagy.
A díszletet és jelmezeket a számos neves román rendezővel dolgozó Dragos Buhagiar tervezte. Kali Ágnes dramaturg szerint épp a szereplőközpontúsága miatt döntöttek Szophoklész szövege mellett, amit oly módon demisztifikáltak, hogy a szereplők igazsága kerüljön előtérbe.
Elektra szerepében Albert Csilla színművész látható, aki elmondta: bár meglepte, hogy ő kapja a címszerepet, teljesen megbízott a rendezőben, aki az eddigi közös munka során számos „kínlódás közepette” látta.
Klütaimnésztra szerepét Györgyjakab Enikő, Aighisztoszt Váta Lóránd, Oresztészt Kiss Tamás, Khrüszothemiszt Román Eszter alakítja.
Az előadás bemutatóját június 13-án tartják a kolozsvári magyar színház stúdiótermében.
Bartók Béla és Kodály Zoltán életművéből inspirálódott előadást mutatnak be a Kolozsvári Állami Magyar Színházban ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében.
Miniévadot tart a Kolozsvári Állami Magyar Színház: a pénteken kezdődő rendezvény tizenegy napja alatt legújabb bemutatóit és a pandémiás időszakban kevés alkalommal játszott előadásait tűzte műsorra a teátrum.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!