Fotó: Nyoszoli Ákos
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) minden évben külön napot szentel a magyar filmújdonságoknak, a szerdai vetítések sora továbbá közönségtalálkozókkal, beszélgetésekkel és egyéb kísérőrendezvényekkel szokott kiegészülni. Az idei felhozatal nagyon változatosra sikeredett, a Cannes-ban bemutatott Feleségem történetétől, a Dívák dokumentumfilmen át a Külön falka című szívmelengető drámáig összesen kilenc filmmel és egy koncerttel örvendeztették meg a közönséget.
2022. június 23., 08:202022. június 23., 08:20
A Külön falka (Wild Roots) a Szép Alak és a Last Call című rövidfilmjeinek köszönhetően már ismertté vált Kis Hajni első nagyjátékfilmje, melynek premierje Karlovy Vary-ban volt, majd 2021 őszén érkezett el a magyarországi mozikba, 2022 tavaszán pedig Romániába is. A történet egyszerre szép és szomorú, főhőse a kiskamasz Niki (Horváth Zorka), akit édesanyja halála és apja bebörtönzése miatt nagymamája nevel, pontosabban próbál nevelni, ám a kislány folyton hazudozik, az iskolában állandóan bajba kerül.
Az események akkor lendülnek igazában be, amikor Niki megtudja, hogy édesapját (Dietz Gusztáv) kiengedték a börtönből, és szórakozóhelyeken dolgozik kidobóként. A kislány azonnal felkeresi őt és ezzel kezdetét veszi kettejük ismerkedése, összecsiszolódása, egy korántsem szokványos, kalandos út az apa-lánya kapcsolat, szövetség kialakulása fele.
A sokszor mosolygós, néha szomorkás, akár könnyfakasztó történet Nyoszoli Ákos operatőr képei és a kiemelkedően fontos zenei világ által lesz teljes. A zene egyfajta összekötő kapocs apa és lánya életében, a film egyik kulcsjelenete is erre épül (és ahhoz képest, hogy egy nem túl nagy költségvetésű magyar filmről van szó, olyan zeneszámok vannak benne, mint például a német Scooter Maria című dala).
Itt a hangsúly az embereken van, akiknek személyisége összetett, akik nem mindig úgy cselekszenek, vagy nem mindig azt cselekszik, ami jó, ami nekik a legjobb, akik néha hibáznak, de mégis szerethetőek. Kis Hajni filmje életszagú, realista családi dráma, amire igazán érdemes rászánni másfél órát.
Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.
Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
szóljon hozzá!