Fotó: Facebook
Pénteken 17 órakor mutatják be a Magunkkal játszunk című online perfomansz-előadást, amelyet egyetemi hallgatókból álló nemzetközi csapat hozott létre. A magyar és angol nyelvű összművészeti produkció marosvásárhelyi, nagyváradi, sepsiszentgyörgyi, illetve litván és török hallgatók kísérleti jellegű videóiból fűződik össze.
2021. január 26., 20:352021. január 26., 20:35
A színház és a zene területén tevékenykedő hét alkotónő a női identitás, a társadalmi nyomás, valamint a testkép témáit érintő kérdéseket dolgozzák fel a maguk sajátos, szabad és játékos módján. A videómozaik a közvetítés napján a marosvásárhelyi K’Arte kiállítótérben is megtekinthető lesz.
A performansz abban különbözik a színházi előadástól, hogy ebben az alkotók nem egy-egy szerepben, hanem önmagukként jelennek meg. A női történetek egy csipet humorral, szomorúsággal, örömmel és minden jóval fűszerezve kerülnek terítékre. Az alkotók – Anna Vinķele (LV, LT); Aysu Serindağ (TR); Anna Bölöni (RO); Elmyra Ragimova (LT); Oláh Eszter (RO); Oproiu Nicolette (RO); Tóth Zsófia (RO) – a tánc, a színház, a zene és a költészet nyelvén keresztül fejezik ki saját megélésüket, tapasztalataikat.
Az ötlet Oproiu Nicolette-től, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem színész szakos, mesteris hallgatójától származik, akit már az alapképzés alatt foglalkoztatott, hogyan alakul az előadó-művészetekben tevékenykedő alkotók önmagukról formált testképe. Tanulmányai alatt ugyanis tudatosabban szembesült a ténnyel, hogy
Most egy pályázat révén arra is lehetősége nyílt, hogy tapasztalatait egy előadás formájában ossza meg az érdeklődőkkel. „Sok bátorítást kaptam, ezért úgy gondoltam, érdemes belevágni az igencsak érzékeny, de szinte mindannyiunkat érintő problémáról szóló előadás létrehozásába” – vallja a projekt rendezője. Oproiu Nicolette úgy véli, hogy művészi formában még mindig nincsenek eléggé tematizálva azok a nagyon is valós érzések és tapasztalatok, amelyeken egy előadóművész a próbafolyamat során átél, ugyanakkor úgy gondolja, hogy a személyes témák művészi eszközökkel történő feldolgozása releváns lehet a szélesebb közönség számára is.
„Mindegyik azzal szembesít a maga módján, hogy a közösségi média és reklámok habos-babos világán túl van egy emberi oldalunk, aminek a megélése és kifejezése által közelebb juthatunk önmagunk és mások megértéséhez” – teszi hozzá Oproiu Nicolette. A videókban megjelenő zenék, koreográfiák, szövegek mind az alkotók saját, személyes szellemi termékeit képezik.
Az érdeklődők az alkotók versbe, táncba és énekbe csomagolt, őszinte vallomásaival találkozhatnak, valamint lehetőségük nyílik új megközelítésből rápillantani a nőiség témájára. Az esemény megálmodója hozzáteszi, reméli, a nézők új gondolatokkal és képekkel gazdagodhatnak a performanszok által, és hogy ezek elindíthatnak egy beszélgetést a nézők és az alkotók közt. Az online előadás linkje az esemény Facebook-oldalán kezdés előtt egy órával lesz elérhető.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!