Fotó: Facebook
Pénteken 17 órakor mutatják be a Magunkkal játszunk című online perfomansz-előadást, amelyet egyetemi hallgatókból álló nemzetközi csapat hozott létre. A magyar és angol nyelvű összművészeti produkció marosvásárhelyi, nagyváradi, sepsiszentgyörgyi, illetve litván és török hallgatók kísérleti jellegű videóiból fűződik össze.
2021. január 26., 20:352021. január 26., 20:35
A színház és a zene területén tevékenykedő hét alkotónő a női identitás, a társadalmi nyomás, valamint a testkép témáit érintő kérdéseket dolgozzák fel a maguk sajátos, szabad és játékos módján. A videómozaik a közvetítés napján a marosvásárhelyi K’Arte kiállítótérben is megtekinthető lesz.
A performansz abban különbözik a színházi előadástól, hogy ebben az alkotók nem egy-egy szerepben, hanem önmagukként jelennek meg. A női történetek egy csipet humorral, szomorúsággal, örömmel és minden jóval fűszerezve kerülnek terítékre. Az alkotók – Anna Vinķele (LV, LT); Aysu Serindağ (TR); Anna Bölöni (RO); Elmyra Ragimova (LT); Oláh Eszter (RO); Oproiu Nicolette (RO); Tóth Zsófia (RO) – a tánc, a színház, a zene és a költészet nyelvén keresztül fejezik ki saját megélésüket, tapasztalataikat.
Az ötlet Oproiu Nicolette-től, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem színész szakos, mesteris hallgatójától származik, akit már az alapképzés alatt foglalkoztatott, hogyan alakul az előadó-művészetekben tevékenykedő alkotók önmagukról formált testképe. Tanulmányai alatt ugyanis tudatosabban szembesült a ténnyel, hogy
Most egy pályázat révén arra is lehetősége nyílt, hogy tapasztalatait egy előadás formájában ossza meg az érdeklődőkkel. „Sok bátorítást kaptam, ezért úgy gondoltam, érdemes belevágni az igencsak érzékeny, de szinte mindannyiunkat érintő problémáról szóló előadás létrehozásába” – vallja a projekt rendezője. Oproiu Nicolette úgy véli, hogy művészi formában még mindig nincsenek eléggé tematizálva azok a nagyon is valós érzések és tapasztalatok, amelyeken egy előadóművész a próbafolyamat során átél, ugyanakkor úgy gondolja, hogy a személyes témák művészi eszközökkel történő feldolgozása releváns lehet a szélesebb közönség számára is.
„Mindegyik azzal szembesít a maga módján, hogy a közösségi média és reklámok habos-babos világán túl van egy emberi oldalunk, aminek a megélése és kifejezése által közelebb juthatunk önmagunk és mások megértéséhez” – teszi hozzá Oproiu Nicolette. A videókban megjelenő zenék, koreográfiák, szövegek mind az alkotók saját, személyes szellemi termékeit képezik.
Az érdeklődők az alkotók versbe, táncba és énekbe csomagolt, őszinte vallomásaival találkozhatnak, valamint lehetőségük nyílik új megközelítésből rápillantani a nőiség témájára. Az esemény megálmodója hozzáteszi, reméli, a nézők új gondolatokkal és képekkel gazdagodhatnak a performanszok által, és hogy ezek elindíthatnak egy beszélgetést a nézők és az alkotók közt. Az online előadás linkje az esemény Facebook-oldalán kezdés előtt egy órával lesz elérhető.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!