Magány és elszigetelődés, film és valóság – óvintézkedések közepette is igazi élményt nyújt a TIFF

TIFF másként. A filmfesztivál idei kiadása is igazi élményt nyújt a kolozsvári közönségnek •  Fotó: Tiff.ro

TIFF másként. A filmfesztivál idei kiadása is igazi élményt nyújt a kolozsvári közönségnek

Fotó: Tiff.ro

Friss alkotásokkal zajlanak a magyar napok a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idei kiadásán, mely óvintézkedések közepette is garantálja az igazi élményt. A valóságtól elrugaszkodott témájú, sci-finek is beillő Éden története a járvány közepette már-már realitássá változott.

Pap Melinda

2020. augusztus 06., 19:172020. augusztus 06., 19:17

2020. augusztus 06., 19:392020. augusztus 06., 19:39

Kicsit kisebb, kicsit másabb, de továbbra is igazi élményt nyújt a mozi szerelmeseinek a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). A koronavírus-járvány miatt június elejéről augusztus elejére tolódott szemle az új helyzet közepette is hozza a tőle megszokott profizmust, ha a pandémia közepette valaki fesztivált akar rendezni, a TIFF szervezőiről példát vehet.

A közönség hamar alkalmazkodott az új rendszerhez, egymástól távolságot tartva állja ki a sort, teszi fel a maszkot, rutinosan áll be a testhőmérsékletet-mérő berendezés elé. És beül az egymástól kellő távolságra elhelyezett székek egyikébe, hogy kilépve a cseppet sem szívderítő valóságból belefeledkezzen a film világába. Kocsis Ágnes magyarországi rendező új filmje, az Éden erre alig adott alkalmat.

Tíz évvel ezelőtt, akikor felvetődött az alapötlet, még a valóságtól elrugaszkodottnak tűnt, a világjárvány jelenlegi valóságában azonban ismerős a történet: a rá leselkedő veszélyek elől magát elszigetelni kényszerülő, magányos ember története.

Az alkotást szerdán este láthatta a kolozsvári közönség a TIFF magyar nap szekciója keretében. Az Apáczai-gimnázium udvarán zajló vetítés szinte telt házas volt, és bár a belvárosi iskolaudvarokon berendezett új szabadtéri helyszínek nem vetekedhetnek a mozik kényelmével vagy a Szamos-part romantikájával, a betonudvart feledtették a nézőtér felett röpködő sirályok. Mediterrán hangulatot csempésztek a kolozsvári éjszakába, akár az idén elmaradt adriai nyaralásért is kárpótolva.

Az Éden vetítése az Apáczai-gimnázium udvarán kialakított moziteremben •  Fotó: Tiff.ro Galéria

Az Éden vetítése az Apáczai-gimnázium udvarán kialakított moziteremben

Fotó: Tiff.ro

Az idei TIFF kétségtelenül az éjszakázásról szól: mivel csak szabadtéri helyszíneken szabad vetíteni, a filmek zöme sötétedés után, 21.30-tól kezdődik, hogy aztán éjfél körül újabb vetítés vegye kezdetét.

Az Éden sem ért véget éjfél előtt, és távozásunkkor ott kanyargott a sor a következő filmre várva.

Humoros párbeszédek, ellentétes képek

Kocsis Ágnes filmjének főszereplője, Nagy Éva neve alapján átlagember is lehetne, mégsem az. Különleges betegségben szenved: mindenre allergiás, ami a modern világ tartozéka, a kémiai anyagoktól kezdve az elektromos kütyükig, rádióhullámokig.

Az űrszerkóban mászkáló főszereplő allergiás a modern világra •  Fotó: Szinhaz.org Galéria

Az űrszerkóban mászkáló főszereplő allergiás a modern világra

Fotó: Szinhaz.org

Utóbbi miatt áll perben egy hatalmas céggel, ugyanis hiába szigetelődött el minden kényelmet mellőzve cellaszerű otthonába, a szomszéd tömbházra felszerelt antennák által kibocsátott rádióhullámok miatt rohamok gyötrik. Ezeket egy neves klinika szakemberei próbálják enyhíteni úgy, hogy közben kísérleti egérnek használják. Valódi empátia csak Andrásban, az alperes cég által felbérelt pszichiáterben ébred iránta, ami idővel szerelemmé alakul.

A film kettejük különös szerelmi története kellő humorral és iróniával fűszerezve, lépésről lépésre mutatja, két magányos ember között hogyan alakulhat ki bizalom, intimitás.

A szövegcentrikus mozit a metaforikus képek teszik lenyűgözővé, így a nézőnek fel sem tűnik, hogy két és fél órája ül a képernyő elé szegezve. Az űrszkafanderben járkáló Éva és a külvilág, a hideg fémek uralta otthon és a természet zöldje közötti ellentét még erősebbé teszi a mondanivalót, akárcsak a beilleszkedési kísérlet helyszínéből a földgolyóvá táguló zárókép, mely a kisember tragédiájából az egész emberiségre kiható környezeti katasztrófává nő.

Az Édent a valóság ihlette, mondta a rendező, a betegség, melyben a főszereplő szenved létezik, multiple chemical disorder a neve, és akárcsak a filmben, nem tudni, hogy fizikai vagy pszichés okok állnak a hátterében.

A magány metaforája

Az Éden az emberi magány metaforája, jelentette ki a vetítést követő beszélgetésen a rendező, aki elmondása szerint minden filmjében ezt a témát járja körül. Harmadik mozijában azt boncolgatta, hogy mit tesz az emberrel a teljes izoláció, a valódi szeretet hiánya, mennyire fontosak számunkra az emberi kapcsolatok, illetve milyen kölcsönhatásban állunk a minket körülvevő világgal, a természettel.

Kocsis Ágnes tíz éve, előző filmje, a Pál Adrienn készítése előtt kezdte el írni az Éden forgatókönyvét, de elkészültét produkciós gondok késleltették, csak 2016-ban kezdődött a forgatás.

Oana Giurgiu koproducer, Kocsis Ágnes rendező és Maja Roberti színész a vetítés utáni beszélgetésen •  Fotó: Tiff.ro Galéria

Oana Giurgiu koproducer, Kocsis Ágnes rendező és Maja Roberti színész a vetítés utáni beszélgetésen

Fotó: Tiff.ro

A magyar–román–belga produkciót végül a román partner bevonása mentette meg, Oana Giurgiu két hét alatt finanszírozásra alkalmassá tette a projektet.

„Európában nem lehet egymás nélkül filmet készíteni, Magyarország és Románia jól együttműködik ezen a téren” – mondta a koproducer, kiemelve, hogy a filmben erdélyi színészek is szerepelnek, többek között az Évára vigyázó testvért alakító Bocskor-Salló Lóránt marosvásárhelyi vagy az egyik orvost játszó Katona László székelyudvarhelyi színművész.

Az Éden több nyelven készült, az Évát alakító Lana Baric horvát színésznő és az Andrást játszó Daan Stuyven belga rockzenész zseniális alakításához angolul mondta fel a szöveget, melyet magyarra szinkronizáltak, míg a többi szereplő magyarul beszélt.

Az András kislányát, Lizát megformáló Maja Roberti tudott angolul, így a többnyelvűség nem okozott kihívást számára, holott ez volt az első szerepe, mondta el a kolozsvári vetítésen a gyerekszínész.

korábban írtuk

Friss magyar filmek is szerepelnek a TIFF kínálatában
Friss magyar filmek is szerepelnek a TIFF kínálatában

A hagyományokhoz híven idén is vetítenek magyar filmeket a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF). 

Széles magyar választék

Kocsis Ágnes remekműve mellett a TIFF-en több új magyar film is bemutatkozik. Szász Attila rendező az Örök tél után új filmjében, az Apró mesékben második világháborús történetet mond el, a háború utáni zűrzavaros állapotokat láttatja.

Ennek egyik főszerepét a Saul fiában ismertté vált kolozsvári színész, Molnár Levente játssza.

Erdélyi rendező is szerepel a kolozsvári szemlén, Visky Ábel, a 2013-as helyi verseny nyertese Mesék a zárkából című dokumentumfilmjével állt ki a kincses város közönsége elé. Dokumentumfilm Szabó Réka A létezés eufóriája című mozija is, amely egy 90 éves holokauszt-túlélőt mutat be, aki a saját életéből ihletődött performanszban vesz részt.

Az online jelenlét és challenge videók korában játszódik, a mai fiatalok problémáit tárja fel Hartunk Attila FOMO: Megosztod, és Uralkodsz című filmje.

Jelenet az Akik maradtak című, Oscar-díjra jelölt magyar filmből •  Fotó: Akik maradtak Galéria

Jelenet az Akik maradtak című, Oscar-díjra jelölt magyar filmből

Fotó: Akik maradtak

A TIFF-en Tóth Barnabás Akik maradtak című, a tavaly a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjára jelölt alkotása, Boldizsár Márk modern Drakula-mozija, a Drakulics elvtárs, illetve az Erdélyben forgatott Valan – Az utolsó hívás is megtekinthető, bár utóbbiakat már láthatta a kolozsvári mozilátogató közönség. A magyar filmek mellett a román mezőny is erős, és többnyire az alkotók is jelen vannak a vasárnap záruló kolozsvári filmszemlén.

korábban írtuk

Új helyszíneken, óvintézkedések közepette rajtol a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál
Új helyszíneken, óvintézkedések közepette rajtol a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál

Rendhagyó lesz a pénteken kezdődő Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), ugyanis a kolozsvári szemle 19. kiadása a mozikból az iskolaudvarokra költözik. A külföldi meghívottak helyett idén a hazai filmtermésé lesz a főszerep.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
2025. június 28., szombat

Nők Jókai árnyékában – és fényében

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.

Nők Jókai árnyékában – és fényében
2025. június 27., péntek

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron

Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron
2025. június 26., csütörtök

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
2025. június 24., kedd

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra

Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra