Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület
Negyven kortárs magyar zeneszerző 77 egyházi alkotása csendül fel hat nap alatt Kolozsvár kilenc templomában, liturgikus keretek között vagy koncert formájában a Magyar Egyházzenei Fórum keretében.
2022. augusztus 13., 13:252022. augusztus 13., 13:25
2022. augusztus 13., 13:522022. augusztus 13., 13:52
A 13. Kolozsvári Magyar Napok társrendezvényeként megszervezett fórum augusztus 12–17. között várja az érdeklődőket. A rendezvénynek a Vallásszabadság Házában péntek délután tartott ünnepélyes megnyitóján részt vettek a magyar történelmi egyházak vezetői, akik egyben a rendezvény fővédnökei is. Gergely Balázs, a KMN főszervezője elmondta: a rendezvény a hídépítés szándékával jött létre, a fórum pedig
„Kolozsvár méltán lehet szülővárosa egy ilyen rendezvénynek, nem csupán a felekezeti sokszínűség miatt, hanem azért is, mert a teljesség igénye nélkül három olyan neves kortárs magyar zeneszerző, karmester tanult, élt és alkotott itt, mint Orbán Gyögy, Selmeczi György és Gyöngyösi Levente” – hangoztatta Gergely Balázs.
Selmeczi György szerint itt az ideje, hogy az egyházzene találkozzon azzal a közönséggel, amely számára született
Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület
László Attila Kolozs-dobokai főesperes megnyitóbeszédében köszönetet mondott a rendezvény szervezőinek, hangsúlyozva: az esemény felemel lelket és embert Isten felé. „Megható és mély üzenetet hordozó a fórumot meghirdető plakát, amelyen templomaink tornyai jelennek meg. Azontúl, hogy helyszínek ezek, azt is üzenik, hogy ugyanannak az istennek száll a dicséret, bármely felekezet kincsestárából hangzik fel. Ember által, az ő munkája, műve tehetsége által Isten nyilatkozik meg. Ebben áll a mi nagyságunk és ez a mi kiváltságunk. Háború és számtalan válság árnyékában ez az eseménysorozat lyukat üt az égbolton, hogy azon át láthassuk Isten áldott napjának ragyogását” – húzta alá a kolozsvári Szent Mihály-templom plébánosa.
Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke háláját fejezte ki azért, hogy felcsendül a zene, ami megelőzi a szavakat. „Az egyházi zenének különös jelentősége az, hogy ott volt elsőként, megelőzte a szóban elmondott imádságot, a prédikációt. Az emberi hang, ahogy az Istenhez emelkedett, a zenei harmóniát kereste és így tette teljessé a liturgiát, az istentiszteletet. Egy megszólaló orgona, egy hangszer mindig rápirított a legékesebben szóló szónokra is, jelezve, hogy a szavakon túl az isteni harmóniát a zene tudja megteremteni” – mondta Kovács István.
Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület
Selmeczi György Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész, karmester, a Magyar Egyházzenei Fórum kezdeményezője és főszervezője zárszóként az egész magyar muzsikusszakma háláját fejezte ki a történelmi egyházak kolozsvári vezetőinek azért, hogy lehetővé tették ennek a vállalkozásnak az elindítását. Elmondta: a rendezvény célja, hogy a zeneszerzők művei találkozzanak azzal a világgal, közösséggel, szellemi térrel, ahol megszülettek. „Fel kell oldani azt a sajátos Kárpát-medencei ellentmondást, hogy létrehoztunk valami nagyon szépet, nagyon emelkedettet, professzionálisat, és az mégsem ér célba. A nagyszerű magyar egyházzene koncerttermekben zajlik. Itt az ideje, hogy elinduljanak a valódi helyükre, a templomokba és találkozzanak azzal a közönséggel, amely számára születtek” – hangsúlyozta Selmeczi.
A Vallásszabadság Házában megtartott megnyitó után a rendezvény ünnepi hangversennyel folytatódott a Szent Mihály-templomban. A megnyitó hangversenyen fellépett a kolozsvári Szent Cecília Kórus, vezényelt: Potyó István, közreműködött Miklósa Erika (szoprán), Horváth István (tenor) és a Fórum zenekar.
Nagyszabású egyházzenei fórumot rendeznek az augusztus 14. és 21. közt tartandó Kolozsvári Magyar Napok keretében.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!