Immár 24. alkalommal szervezik meg Kolozsváron a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivált (TIFF), a Főtéren is vetítenek alkotásokat
Fotó: TIFF
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
2025. április 17., 12:402025. április 17., 12:40
Olyan alkotásokat sorakoztat fel a júniusban szervezendő, 24. TIFF nemzetközi filmfesztivál, amelyeket a tavalyi évben nagy európai fesztiválokon díjaztak. Azt is bejelentették, hogy az első fesztiválbelépőket, az úgynevezett TIFF Cards-okat már meg lehet vásárolni a https://tiff.eventbook.ro oldalon. Amint a szemle szervezőinek közleményében olvasható,
A frissen bejelentett filmek a következők:
Álmok (Sex Love), r. Dag Johan Haugerud
A Dag Johan Haugerud rendezte Álmok (Szex szerelem) című norvég film nyerte el az Arany Medvét a 2025. évi, 75. Berlinalén, ami a norvég filmművészet számára első ízben történt meg. „A szerelemről szóló meditáció” az Álmok a tizenéves Johanne érzelmi felnőtté válását vizsgálja, aki beleszeret franciatanárnőjébe. A történetet a film egy Johanne által írt kéziraton keresztül meséli el, amelyet később anyja és nagyanyja talál meg, akiknek reakciói a sokkolótól a szöveg irodalmi értékeinek elismeréséig terjednek. A film az emberi érzésekről és kapcsolatokról szóló trilógia utolsó része: A Szex (2024) - amely Berlinben szintén díjat nyert - és a Szerelem (2024), amelynek bemutatója Velencében volt és Göteborgban is díjat nyert. Mindhárom vetítik a TIFF-en.
Az Álmok (Szex, szerelem) című norvég film nyerte el az Arany Medvét a 2025. évi, 75. Berlinalén
Fotó: TIFF
A Happy Holidays (Palesztina, Németország) forgatókönyvéért kapott díjat Velencében 2024-ben
Fotó: TIFF
A 2024-ben Velencét meghódító, figyelemre méltó amerikai debütfilm is látható lesz a TIFF-en, az alkotás árnyaltan vizsgálja a generációk közötti kapcsolatokat
Fotó: TIFF
Az Undercover (Spanyolország, 2024) keserűen izgalmas pszichológiai thriller is érkezik a TIFF-re
Fotó: TIFF
Dolgok, amelyeket megölsz, r. Alireza Khatami
A The Things You Kill (r. Alireza Khatami, Franciaország, 2025) egy Lynch-féle történet a bosszúról és az emberi lélek sötét kanyargásáról. Egy egyetemi professzor, akit beteg édesanyja gyanús halála kísért, rejtélyes kertészéhez fordul, hogy hidegvérű bosszút álljon. A filmet a Sundance-en mutatták be, ahol elnyerte a rendezői díjat.
Maldoror, r. Fabrice Du Welz
A Maldoror (r. Fabrice Du Welz, Belgium, 2024) egy feszült thriller, amelyet a Dutroux-ügy ihletett, és amely a 90-es években Belgiumot terrorizáló sorozatgyilkosról kapta a nevét. A két eltűnt lány eltűnésének kivizsgálásával megbízott idealista és impulzív fiatal zsaru megszállottá válik, hogy egyedül oldja meg az ügyet, amikor a küldetés az igazságszolgáltatás működési zavarai miatt kudarcba fullad. A filmet David Fincher Zodiákusához hasonlították, és Velencében mutatták be.
A 24. TIFF teljes programját hamarosan bejelentik a szervezők. A kínálat több mint 200 filmet, mozikoncertet és kísérő rendezvényt tartalmaz majd.
A kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idén is bejárja az országot Caravana TIFF Unlimited elnevezésű projektjével.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!