2008. december 12., 09:162008. december 12., 09:16
Egy 1752-es felmérés adatai alapján a múzeum bejáratától balra levő termek alatt egy kút található, amelyet az iratokban „szép düledező kútként” jegyeztek. A kutat legújabban 2005-ben tárták fel néhány lelkes régészhallgató segítségével. A 17. században a Mikó-vár kútja volt, akkoriban az épületen kívül esett. Mint kiderült, bár egyelőre még nem tudják bizonyítani, belső teremben is állhatott a kút. Az 1661-es török betörés során a vár nagyon megrongálódott, vele együtt a 11 méter mélységű és másfél méter belsőátmérőjű kút is sérült. A várat 1714 és 1719 között állították helyre, ekkor a kutat is kijavították: megnagyobbították a felső részét, és egy elvezető csatornát is hozzáépítettek. Darvas Lóránt muzeológus-régész szerint ekkor kerülhetett belső terembe.
A kút szerepe 1752-ben szűnt meg, akkor a várudvar közepére új kutat ástak, amelynek helye ma is megtalálható, de már nincs használatban. A Csíki Székely Múzeum azt tervezi, hogy jövőre két új kiállítótermet nyit meg a látogatók előtt, ahol a Mikó-vár történetét mutatnák be. Az újonnan megnyitott termekben helyezkedik el a kút mélyedése, ezért a kút beomlott falazatát restaurálták, és a közönség is láthatja majd.
Az évszázadok során a kutat többször is tisztították, ezért a legtöbb lelet, amit a 2005-ös ásatások során találtak a 18. század első feléből származik. A régi kút falazatából előkerült egy kőműveskalapács és egy bokály is, ugyanakkor a 18. századi átépítés során befalaztak nagy menynyiségű 17. századi kályhacsempe-töredéket, amelyek valószínűleg egy brassói kézműves céh termékei. Az 1700-as évekből való egy csöbör láncokkal, amit a kút alján találtak a régészek. Találtak még egy medaliont nyaklánccal, gyűrűt és 1722-es pénzérmét, amit Georg Wilhelm németalföldi fejedelem veretett, cseréppipa töredéket és fapipát. A kútban talált tárgyak a két új kiállító teremben lesznek majd láthatók.
A Csíki Székely Múzeumban tavasszal nyílik a Gyermekemet az országért című történelmi és régészeti témájú látványelemekben gazdag kiállítás, amely a tatárjárás korabeli Magyarországot mutatja be. A tárlat Szlovákiában és Magyarországon is megtekinthető majd. Csíkszeredában egyébként ez lesz a harmadik nagyszabású kiállítás, 2007-ben Munkácsy Mihály festményeit láthatta a közönség, idén pedig a Nagybányai művésztelep alkotóinak munkáit. „A vegyes profilú múzeumba évente 16 ezren látogatnak el, főleg határon túlról” – mondta el Gyarmati Zsolt, a múzeum igazgatója.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.