A Dunkirk című filmben Nolan a háborús filmekben megszokott kliséket kihagyva, a szükségesnél több pátosz és melodráma alkalmazása nélkül nyúlt hozzá a témához, nem akarja mindenáron a néző szájába rágni, mekkora hősök is voltak a brit katonák.
2017. július 29., 14:562017. július 29., 14:56
Sci-fi alkotások – Eredet, Csillagok között – és képregényfilmek – a remekre sikerült Batman-trilógia – után Christopher Nolan „földhözragadtabb” témát talált legújabb filmjéhez, és egy megtörtént, második világháborús esemény, az angol expedíciós hadsereg Dunkerque-ből (angol nevén Dunkirk) történő kimentését feldolgozva forgatott történelmi mozit. És milyen jól tette.
A történelmi háttér bizonyára sokak számára ismerős: 1940-ben a német hadigépezet az észak-franciaországi Dunkerque-ig, vagyis
vagy hadifogságba esik.
Az angol hadvezetés, illetve Winston Churchill utasítására ekkor kisebb és nagyobb, magántulajdonban levő hajók százai indultak el a csatorna túloldalára, hogy a német vadászgépek és bombázók támadásai közepette hazaszállítsák az angol katonákat.
nem akarja mindenáron a néző szájába rágni, mekkora hősök is voltak a brit katonák – hiszen mégiscsak egy vesztes hadjárat lezárásáról van szó. A rendező-forgatókönyvíró abban is szakított a hagyományos megközelítéssel, hogy a történetmesélés nem lineárisan halad.
Fotó: The Independent
Az idősíkok váltakoznak, miközben három szemszögből, a földről – egy, a németek elől mindenáron menekülni akaró fiatal angol közlegény –, a vízről – egy, a katonák mentésére induló kisméretű hajó tulajdonosa – és a levegőből – egy Spitfire vadászgép pilótája – perspektívájából mutatja meg, hogyan zajlott az emberfeletti erőfeszítést kívánó mentőexpedíció.
reményvesztetten, kétségbeesve, a menekülést jelentő hajókra várva a tengerparton, úszva menekül egy megtorpedózott vagy lebombázott hajóról, esetleg a mentőhajó legénységének tagjaként, vagy vadászpilótaként részese az eseményeknek.
amellyel az alkotók szavak nélkül is – a film jellegzetessége, hogy nagyon kevés benne a párbeszéd – megjelenítik a szereplők érzelmeit, a rettegést, és a klausztrofób, kényelmetlen érzés megteremtésével tökéletesen visszaadják, milyen lehetett a hajókra zsúfolt katonák sorsa.
Fotó: The Guardian
A szereplőgárda is remekel: Tom Hardytól a sokkos állapotban levő, a hajója elsüllyesztését egyedüliként túlélő katonát alakító Cillian Murphyn át a hajójával a mentőexpedícióban mindenáron részt venni kívánó kisembert játszó Mark Rylance-ig kitűnő alakításokat látunk.
Bár van néhány csatajelenet, nincsenek percekig tartó, bombasztikus lövöldözés-orgiák: a Ryan közlegény megmentésében látott gore-jelenetek hiányoznak, nincsenek leszakadó testrészek és spriccelő vér, a légicsaták pedig – legalábbis többnyire –
Vannak persze nehezen emészthető részek – például amikor a Tom Hardy játszotta vadászgéppilóta leállt motorral, siklórepülés közben is képes lelőni egy német Stukát, vagy amikor a Heinkel 111-es bombázó üldözésekor alig lőnek rá –, ez azonban a „még belefér” kategóriába tartozik.
A Dunkirk ettől még az egyik legjobb második világháborús film. Egyben Christopher Nolan eddigi rendezői pályafutásának is kiemelkedő alkotása.
Dunkirk - Amerikai-angol-francia történelmi dráma, 106 perc, 2017
Rendezte: Christopher Nolan. Szereplők: Harry Stiles, Mark Rylance, Tom Hardy, Cillian Murphy, Kenneth Branagh. Írta: Christopher Nolan. Kép: Hoyte Van Hoytema. Zene: Hans Zimmer. Értékelés az 1-10-es skálán: 9
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!