A kolozsvári Szent Cecília Kórus és Zenekar nyitja meg a Magyar Egyházzenei Fórumot a gyönyörűen felújított Szent Mihály-templomban pénteken
Fotó: Magyar Egyházzenei Fórum/ Facebook
Nagyszabású egyházzenei fórumot rendeznek az augusztus 14. és 21. közt tartandó Kolozsvári Magyar Napok keretében. A sorozatot a kincses város nyolc templomában tartják: negyven kortárs magyar zeneszerző 77 egyházi alkotása csendül fel liturgikus keretben vagy koncert formájában.
2022. augusztus 11., 13:482022. augusztus 11., 13:48
Egyházzenei fórumot rendeznek a Kolozsvári Magyar Napok keretében, az eseménysorozaton a rendszerváltás óta született magyar egyházzenei alkotásokat állítják az érdeklődés középpontjába, kitekintéssel a Kárpát-medence egészére. A fórumot a Kincses Kolozsvár Egyesület szervezi együttműködésben az Auris Művészeti Ügynökséggel, a történelmi egyházak és az Emberi Erőforrás Minisztériuma támogatásával.
A sorozatot Kolozsvár nyolc templomában tartják augusztus 14. és 21. közt: negyven kortárs magyar zeneszerző 77 egyházi alkotása csendül fel liturgikus keretben vagy koncert formájában. A rendezvények a közönség számára nyitottak és ingyenesek. A Magyar Egyházzenei Fórum művészeti vezetője Selmeczi György Kossuth-díjas zeneszerző, karmester.
Amint szervezők írják, globalizált világunk egyre látványosabban szembesül az általános érték- és minőségvesztéssel, mely áthatja napjainkat, teret hódít a közgondolkozásban, megjelenik az élet számos területén. Ezért különös jelentősége van annak, hogy a magyar zeneszerzők, előadók, templomi szolgálatot teljesítő egyházzenészek kicseréljék tapasztalataikat és elősegítsék az egyházzenei alkotások találkozását a hívő közösségekkel.
– olvasható a közleményben. A fórumon jeles fellépők teszik tiszteletüket: a több mint három évtizede működő Ars Nova Énekegyüttes, amely Magyarország egyik legnevesebb képviselője a világ kortárs zenei kóruskultúrájában. Az együttes Európa szinte miden országában koncertezett, és több alkalommal turnézott az Amerikai Egyesült Államokban és Kínában is.
Az Ars Nova Énekegyüttes számára több magyar zeneszerző ír rendszeresen darabokat, bemutatók tucatjai fűződnek hozzá. Fellép a Nyíregyházi Cantemus Kórus is, amely Magyarország egyik legizgalmasabb vokális műhelye, több mint négy évtizeddel ezelőtt született az alapító Szabó Dénes Kossuth-díjas, a Nemzet Művésze címmel is elismert karnagy keze alatt. A kórus repertoárján az oratorikus és a capella irodalom minden stílusa megtalálható a reneszánsztól napjaink zenéjéig. Szintén Kolozsvárra jön a Pécsi Székesegyház Palestrina Kórusa: az 1888-ban alapított Székesegyházi Énekiskola Pécs város egyedülálló egyházzenei műhelye volt.
Az énekkar egy év alatt megközelítőleg harminc különböző misekompozíciót és mintegy hetven különböző motettát ad elő, a 16. századtól napjainkig terjedő liturgikus zenei repertoárból. Fellép a Seventeen Singer Énekegyüttes is, amely 17 professzionális kórusénekesből áll, akik többek között a Purcell Kórus, a Nemzeti Énekkar és a Magyar Rádió Énekkarának tagjai.
Nem hiányzik a műsorból a kolozsvári Szent Mihály-templom Szent Cecília kórusának és zenekarának fellépése sem. A Szent Mihály-templomban a színvonalas egyházzenei szolgálat hosszú múltra tekint vissza, erről tanúskodik az épület gyönyörű hangszere is, a gazdag kottatár, és számos neves zenész, közöttük Ruzitska György, Zsizsmann Rezső vagy Borsay Samu munkássága is.
A Szent Efrém férfikar is koncertezik Kolozsváron, Magyarország legnépszerűbb énekegyüttesét 2002-ben alapította a Liszt- és Érdemes Művész Díjas Bubnó Tamás. A Szent Efrém férfikar kezdetben a bizánci rítusú kereszténység rendkívül változatos zenéjére specializálódott, és ezzel a repertoárral ért el sikereket hazájában és külföldön egyaránt. Tizenhárom lemezük jelent meg. Az együttes tagjai sokoldalú kamaraénekesek, akik átiratokat, átdolgozásokat és saját műveket is készítenek a Szent Efrém férfikar számára.
az 1997-ben alakult énekkar repertoárja a gregoriántól a reneszánsz és barokk templomi zenén át a kortárs magyar egyházzenéig terjed. A kolozsvári UniCante egyetemi kórus fellépése is szerepel a programban.
A reneszánsz művektől a kortárs magyar és idegen nyelvű alkotásokig minden olyan komolyat-vidámat, egyházit-világit, régit-újat, hangzatosat-fülhegyezőt szívesen énekelnek. A programokról további részletek a Kolozsvári Magyar Napok honlapján olvashatóak.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!