Fotó: Zoom Stúdió
Két kortárs zeneszerző, három zenemű, a kincses városbeli Zoom Stúdió animációja – ezekből tevődik össze a Zenés mesék nemcsak gyermekeknek című különleges adventi koncert, amelyre csütörtökön várja közönségét a Kolozsvári Magyar Opera. Az előadás egyaránt szól felnőttekhez, fiatalokhoz, kamaszokhoz és gyermekekhez.
2021. december 22., 09:432021. december 22., 09:43
A Zenés mesék nemcsak gyermekeknek című különleges adventi koncertre várja közönségét a Kolozsvári Magyar Opera csütörtökön 19 órától. Mint a társulat közleményében olvasható, a két kortárs zeneszerző, Tallér Zsófia és Csengery Dániel műveit bemutató produkció kiemelt eseménye lehet a család adventi kalendáriumának.
A sárga gólya című kompozíció alapja egy kínai népmese, mely így kezdődik: „Mesélik, hogy élt valamikor Furcsouban egy szegény diák, bizonyos Mi nevezetű. Olyan szegény volt, hogy még egy bögre teára sem telt neki. Valószínűleg éhen is halt volna, ha nem látta volna meg egy teaház gazdája. Az megsajnálta szegényt, megetette és megitatta minden fizetség nélkül. De Mi egyszer csak odafordult a gazdához, és így szólt: Én most elmegyek innét. Pénzem nincs, hogy megfizessek mindazért, amit itt megettem és megittam. Nem akarok azonban hálátlan lenni. Ide nézz! És elővett a zsebéből egy kis darab sárga krétát, és azzal a krétával a teaház falára felrajzolt egy gólyát. A gólya szakasztott olyan volt, mintha élne, csak éppen sárga volt”.
A Fatima legendája egy afrikai legenda kortárs átiratát dolgozza fel, a vajból lett leány különleges történetét, mely így kezdődik: „Él Afrikában egy asszony, akinek nemrég halt meg a férje. Az asszony imádkozni kezdett. Imádkozott mindennap, kérte az istent, hogy adjon neki egy kislányt. Kérte, kérte, egyre jobban, egyre hangosabban, de nem kapott választ. Miután hosszú ideig hiába próbálkozott, minden egyes reggel bevitt a hátsó szobába egy nagy darab vajat, áldozatként, hátha így már meghallgatja őt. Egy reggel, amikor ment hátra imádkozni, és vitte az újabb adagot, látta, hogy a vaj eltűnt...”
„Színes magvak, tealevelek, kávébabok és megannyi érdekes textil tölti be a stúdiót már hetek óta. Óvatosan kerülgetjük a mindenes asztalt, nehogy valami kiboruljon, és fájó szívvel bontjuk szét alkotóelemeire a már felesleges kompozíciókat.
– olvashatjuk az alkotók, Buzási Gyopár-Orsolya, Kassay Réka, Pánczél Éva Mária blogbejegyzésében, ahol részletesen bemutatják az animációk készítésének folyamatát.
Az előadásban fellép Bogoi Viorica táncművész, a narrátor Farkas Lóránd színművész. A koreográfus Jakab Melinda, közreműködik a Kolozsvári Magyar Opera Zenekara. A produkció rendezője Gombár Annamária, a karmester Jankó Zsolt.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!