Fotó: Zoom Stúdió
Két kortárs zeneszerző, három zenemű, a kincses városbeli Zoom Stúdió animációja – ezekből tevődik össze a Zenés mesék nemcsak gyermekeknek című különleges adventi koncert, amelyre csütörtökön várja közönségét a Kolozsvári Magyar Opera. Az előadás egyaránt szól felnőttekhez, fiatalokhoz, kamaszokhoz és gyermekekhez.
2021. december 22., 09:432021. december 22., 09:43
A Zenés mesék nemcsak gyermekeknek című különleges adventi koncertre várja közönségét a Kolozsvári Magyar Opera csütörtökön 19 órától. Mint a társulat közleményében olvasható, a két kortárs zeneszerző, Tallér Zsófia és Csengery Dániel műveit bemutató produkció kiemelt eseménye lehet a család adventi kalendáriumának.
A sárga gólya című kompozíció alapja egy kínai népmese, mely így kezdődik: „Mesélik, hogy élt valamikor Furcsouban egy szegény diák, bizonyos Mi nevezetű. Olyan szegény volt, hogy még egy bögre teára sem telt neki. Valószínűleg éhen is halt volna, ha nem látta volna meg egy teaház gazdája. Az megsajnálta szegényt, megetette és megitatta minden fizetség nélkül. De Mi egyszer csak odafordult a gazdához, és így szólt: Én most elmegyek innét. Pénzem nincs, hogy megfizessek mindazért, amit itt megettem és megittam. Nem akarok azonban hálátlan lenni. Ide nézz! És elővett a zsebéből egy kis darab sárga krétát, és azzal a krétával a teaház falára felrajzolt egy gólyát. A gólya szakasztott olyan volt, mintha élne, csak éppen sárga volt”.
A Fatima legendája egy afrikai legenda kortárs átiratát dolgozza fel, a vajból lett leány különleges történetét, mely így kezdődik: „Él Afrikában egy asszony, akinek nemrég halt meg a férje. Az asszony imádkozni kezdett. Imádkozott mindennap, kérte az istent, hogy adjon neki egy kislányt. Kérte, kérte, egyre jobban, egyre hangosabban, de nem kapott választ. Miután hosszú ideig hiába próbálkozott, minden egyes reggel bevitt a hátsó szobába egy nagy darab vajat, áldozatként, hátha így már meghallgatja őt. Egy reggel, amikor ment hátra imádkozni, és vitte az újabb adagot, látta, hogy a vaj eltűnt...”
„Színes magvak, tealevelek, kávébabok és megannyi érdekes textil tölti be a stúdiót már hetek óta. Óvatosan kerülgetjük a mindenes asztalt, nehogy valami kiboruljon, és fájó szívvel bontjuk szét alkotóelemeire a már felesleges kompozíciókat.
– olvashatjuk az alkotók, Buzási Gyopár-Orsolya, Kassay Réka, Pánczél Éva Mária blogbejegyzésében, ahol részletesen bemutatják az animációk készítésének folyamatát.
Az előadásban fellép Bogoi Viorica táncművész, a narrátor Farkas Lóránd színművész. A koreográfus Jakab Melinda, közreműködik a Kolozsvári Magyar Opera Zenekara. A produkció rendezője Gombár Annamária, a karmester Jankó Zsolt.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!