Nyertes kép. Ronaldo Schemidt venezuelai fotós munkája a tavalyi caracasi kormányellenes tüntetésen készült
Fotó: Ronaldo Schemidt
A világ legfontosabb nemzetközi sajtófotó-kiállítása, a World Press Photo 2018 tekinthető meg Kolozsváron a Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában.
2018. július 03., 15:322018. július 03., 15:32
A hétvégén nyílt, július 22-ig látogatható, látványos sajtófotókat felvonultató tárlat megszervezését a kincses városbeli Szépművészeti Múzeum, a Kolozs Megyei Tanács, a kultuszminisztérium, Hollandia bukaresti nagykövetsége és az Eidos kulturális alapítvány szervezte.
A World Press Photo versenye immár 61. kiadásához érkezett idén: a világ 125 országából összesen ötezer fotós nevezett be több mint 70 ezer fotóval. A zsűri 8 kategóriában díjazott 42 fotográfust a világ 22 országából. Amint az esemény Facebookon olvasható ismertetőjében szerepel, az évente megszervezett tárlatot 1990-ben már vendégül látta a kincses város többek közt Feleki Károly fotográfus, egyetemi tanár meghívására. A kiállítás minden évben világ körüli turnéra indul, idén már Romániában is megtekinthették az érdeklődők: Temesváron és Bukarestben.
Idén számos európai országban – többek közt Olaszországban, Spanyolországban, Németországban, Magyarországon, de Japánban, Szingapúrban, Pakisztánban, az Egyesült Államokban is láthatta-láthatja a közönség.
„Hisszük, hogy a vizuális nevelésnek rendkívül fontos a szerepe fals hírek és kétségbe vonható információk uralta világunkban, ezért törekszünk arra, hogy minél többen megtekinthessék a World Press Photo tárlatot Romániában is” – nyilatkozta Cristian Movilă, az Eidos kulturális egyesület alapítója. A tavalyi tárlatról a sajtó azt írta, a digitális információáradat napjainkban nem könnyíti meg a szemlélődést és a sajtóképek befogadását, ezért a kinyomtatott képek és történetek évről évre tömegeket vonzanak.
A nemzetközi sajtófotó-kiállítást 1955-ben kezdeményezte egy holland fotóscsapat, azóta évről évre nagyobb teret nyerő világversennyé nőtte ki magát. Amint az amszterdami székhelyű World Press Photo Foundation honlapján szerepel, a kiállítások indulása óta eltelt több mint hatvan évben folyamatosan változott a világ, a technológia fejlődése átalakította a sajtót és a történetmesélést, így az alapítvány missziója is kibővült: a kiállításokon keresztül is igyekeznek átadni tapasztalataikat a világ sajtófotósainak, újságíróinak és a nagyközönségnek.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!