Egyes előadásokat vastapssal jutalmazott a szatmári szemle közönsége
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
Valóban multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét. Ottjártunkkor a társulat igazgatója, Bessenyei Gedő István kérdésünkre elmondta: a nemcsak két, hanem több nemzetiség lakta városban a kultúrák párbeszédéről is szól a színházi előadássorozat.
2024. november 20., 19:142024. november 20., 19:14
Aki bekapcsolódik az idén újra Szatmárnémetiben zajló, kétévente megrendezett Interetnikai Színházi Fesztivál (Ifeszt) körforgásába, nem bánja meg, hiszen a korábbi évekénél is gazdagabb kínálattal, színes felhozatallal várja közönségét az immár 11. alkalommal szervezett színházi szemle.
Középiskolások is szép számmal érdeklődtek az interetnikai fesztivál kínálata iránt
Fotó: Kiss Judit
A szatmári színházban 11 napon át érezhetően fesztiválhangulat uralkodik, naponta láthat a közönség nagytermi és a stúdióelőadásokat, de szakmai beszélgetések, viták zajlanak, bábszínházi előadások és afterparty-k is szerepelnek a kínálatban.
A romániai kisebbségi színházak, társulatok seregszemléjét idén ismét a Harag György Társulat látja vendégül, amely már 2016-ban és 2022-ben is házigazdája volt a fesztivál nyolcadik és tizedik kiadásának. És az sem akadálya annak, hogy sok szakmabeli látogasson el a szatmári szemlére, hogy az Ifeszt pár napon át egybeesik a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivállal.
Clauidiu Istodor és Maia Morgenstern a bukaresti Állami Zsidó Színház előadásában
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
A vasárnap záruló szemle 11 nap alatt összesen 25 társulat produkcióit vonultatja fel: a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatok reprezentatív előadásaikat hozták el a fesztiválra, amelynek szervezője a Proscenium Alapítvány, társszervezője a Magyar Színházi Szövetség (MASZÍN), fő partnere az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala, valamint a Harag György Társulat és a helyi és megyei önkormányzat.
Szatmár ma is olyan, mint az erdélyi emlékezetünk
Bessenyei Gedő István, a házigazda társulat vezetője ottlétünkkor kérdésünkre arról beszélt, miként látja egyrészt magának a fesztiválnak a jelentőségét, másrészt annak fontosságát, hogy újra vendégül látják a rendezvénysorozatot. „A romániai színházi paletta egyik legfontosabb színfoltjának, és a szívemhez legközelebb álló fesztiválnak érzem az Ifesztet. Nem véletlen, hogy harmadszor van Szatmáron, úgyszólván »hajtunk rá«, hogy minél gyakrabban lehessünk a házigazdái. És nem véletlenül hajtunk rá, hiszen tudnivaló, hogy
Mint mondta, amikor szászokról beszélünk, akkor sajnos egy eltűnt közösségről beszélünk, de amikor szatmári svábokról, akkor egy élő közösségről.
A temesvári Állami Német Színház A sárkány című előadása is szerepelt a szemle programjában
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
„A demográfiai adatok szerint mára Szatmár megye a második legnagyobb német közösséggel büszkélkedhet Romániában – közvetlenül Temes megye után. Viszont ennek dacára nincsen német színházunk, sem német társulatunk. Ilyen értelemben lokálisan is nagyon fontos ezt a fesztivált minél gyakrabban idehozni. De a szatmári zsidó múlt is nagyon jelentős, ezt szinte mondani sem kell” – mutatott rá az igazgató.
Szakmai beszélgetéseken vitatták meg a résztvevők az előző napi előadásokat
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
Kifejtette, elég csak arra gondolni, hogy ma már Netflixes sorozatok is tematizálják a szatmári zsidóság megkerülhetetlen jelenlétét.
ahol nagyon jó helye van ennek a szemlének. Amely számunkra természetesen nem pusztán egy a romániai fesztiválok sorában, hanem kiemelten fontos esemény” – emelte ki Bessenyei Gedő István.
Maia Morgenstern (középen) a szatmári interetnikai fesztivál keretében tartott szakmai beszélgetésen
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
Arra is rámutatott, hogy az Ifeszt egyik kezdeményezője, „atyja” Zsehránszky István (újságíró, lapszerkesztő, 1944 Kolozsvár–2021 Bukarest – szerk. megj.) volt, a fesztivál pedig a mai napig hordozza az ő szellemi örökségét, de ugyanígy a gyergyószentmiklósi Kollokvium is, amelynek szintén Zsehránszky volt az egyik kezdeményezője. A gyergyói Nemzetiségi Színházi Kollokviumot szintén kétévente szervezik, akárcsak az Ifesztet, és alapkoncepciója, hogy találkozási lehetőséget biztosít a kisebbségi nemzetiségek színházainak.
A Jurij Kordonskij által rendezett, A sárkány című produkciót hozta el a szemlére a temesvári Állami Német Színház
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
„Gyakorlatilag két azonos profilú fesztiválról beszélünk. Egyik évben az egyik, másik évben a másik következik, de mindkettőnek ugyanaz a célja, hogy összehozza a romániai kisebbségi színházakat, és ez nagyon fontos dolog.
ezért nagy hangsúlyt az előadások utáni szakmai beszélgetésre, mert hihetetlenül érdekes tanulságokat hordoznak” – emelte ki a színházigazgató.
Társulatok találkozója, kultúrák párbeszéde
„Hála a résztvevőknek és a mi tapasztalatainknak is, erős az idei felhozatal. Ugyanis harmadszorra tartjuk Szatmáron a szemlét, és felhalmozódtak a tapasztalataink, mindezt figyelembe vettük a szervezésnél. Az eddigieknél erősebb a felhozatal, ugyanakkor lett saját közönsége az Ifesztnek, amely ily módon visszatér ” – fejtette ki az igazgató. A látogatottságról szólva elmondta, míg az első, 2016-os szatmári Ifeszt előadásait félházak kísérték figyelemmel, addig az idei kiadáson folyamatos a telt ház: ez a nagytermi és a stúdiótérben tartott produkciókra egyaránt érvényes.
A szatmári színház büféjében tartották a szakmai megbeszéléseket
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
„Mostanra Szatmár befogadta, magáénak érzi az Ifesztet, ugyanis gazdag és változatos a kínálat, az itteni közönség pedig általában véve nem láthat ilyen sűrűn ilyen sokféle előadást. Ugyanakkor az is lényeges, hogy
Hiszen a városban zsidóság, valamint elég jelentős német közösség is él, német tannyelvű iskola, óvoda működik, az egyházi élet sem elhanyagolható. A szatmári svábok pedig szintén figyelemmel követik a fesztivált” – mutatott rá az igazgató. Hozzátette, a szemlének köszönhetően a magyarok nemcsak találkozhatnak a többi kisebbség kultúrájával, társulataival, hanem van, akit megszólítaniuk partnerként.
Maia Morgenstern a szatmári színpadon
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
Ily módon nemcsak kultúrák közi párbeszédről, de kultúrák találkozásáról, kapcsolatuk erősítéséről is szól a szemle” – mondta Bessenyei Gedő István.
Idén újra a Szatmárnémeti Északi Színház terei adnak otthont a romániai kisebbségi társulatok seregszemléjének
Fotó: Kiss Judit
Az Ifeszt idei kínálatában a következő napokban színpadra lép előadásával többek közt a kincses város több társulata is: a Shoshin Színházi Egyesület, a Váróterem Projekt és Reactor de creație și experiment, ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, Ifjú barbárok című előadásával a Kolozsvári Állami Magyar Színház. Fellép az Aradi Kamaraszínház, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Székely Csaba Az igazság gyertyái című darabjával, a marosvásárhelyi Yorick Stúdió, a Szatmárnémeti Északi Színház Mihai Raicu Társulata. Ezen kívül számos kísérőprogramon vehet részt a közönség, a részletes program itt található.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
szóljon hozzá!