A Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház A doktor című előadásával kezdődött el a szatmári seregszemle
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
2024. november 15., 18:292024. november 15., 18:29
2024. november 15., 18:332024. november 15., 18:33
A csütörtökön kezdődött és november 24-ig tartó szemléről a Harag György Társulat közölt részleteket.
Kisebbségi teátrumok seregszemléje
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
A szatmárnémeti Proscenium Alapítvány már 2016-ban és 2022-ben is házigazdája volt a fesztivál nyolcadik és tizedik kiadásának, most pedig az a megtiszteltetés érte a szervezőket, hogy harmadszorra is magukra vállalhatták ezt a nemes feladatot.
Előtte a szervezők nevében Bessenyei Gedő István fesztiváligazgató, a Proscenium Alapítvány elnöke, Stier Péter fesztiválmenedzser, a Proscenium Alapítvány alelnöke, Thomas Șindilariu, az Etnikumközi Kapcsolatok Kormányhivatalának (DRI) államtitkár-helyettese és Karácsonyi Zsolt, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke köszöntötte a fesztivál közönségét.
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
„Szatmárnémeti és Szatmár megye századok óta különböző kultúrák találkozási pontja, és talán nem túlzás azt mondani: mára az egyik legfontosabb hazai találkozási pont. Nehéz Szatmárnál jobb helyszínt elgondolni az Interetnikai Színházi Fesztivál számára, olyat, ahol az etnikumközi párbeszéd nemcsak a különleges alkalmak, hanem a mindennapok része.
Úgy fogalmazott, öröm és büszkeség, hogy vendégül láthatják a seregszemlét. „ Az pedig mind közül a legnagyobb öröm, hogy legkiválóbb alkotásaik felvonultatásával a mi szeretett közönségünknek szolgálhatunk újabb – és nem mindennapi – színházi élményekkel” – mondta Bessenyei Gedő István.
Köszönetet mondott továbbá a fesztivált társszervező MASZÍN Magyar Színházi Szövetségnek, a fő partnernek, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának, valamint a fesztivál további partnereinek: a Harag György Társulatnak, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalnak, a Szatmár Megyei Tanácsnak, az RMDSZ-nek, a Yardnak és az Aquastarnak.
Thomas Șindilariu helyettes államtitkár németül és magyarul is köszöntötte a közönséget, majd román nyelven folytatva beszédét, kijelentette: élmény számára, hogy találkozhat egy multikulturális fesztivál közönségével egy olyan helyszínen, mely „igazi bajnoka” a különböző nemzetek együttélésének. Felhívta a figyelmet arra is, hogy meglátása szerint
Karácsonyi Zsolt egy Hamlet-idézettel indította gondolatmenetét: „A test a királynál van, de a király nincs a testnél” – idézte. „A jelenlét kettős voltának paradoxonával kénytelen szembesülni minden színész, minden kisebbségi színház. Mennyire tudunk jelen lenni a saját nemzeti kultúránkban, mint kisebbség, mennyire tudunk részesei lenni a bennünket körülvevő többségi kultúrának, és korántsem mellékesen, mekkora esélyünk van arra, hogy a velünk mégiscsak egy kulturális térben tevékenykedő, értékeket felmutató kisebbségek színházi hétköznapjaiban is jelen legyünk” - vetette fel a kérdést.
A szemle részletes programja itt található.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!