Fotó: Interetnikai Színházi fesztivál/Facebook
Bár a gazdasági és energiaválság közepette nem volt könnyű megszervezni, sikernek örvend az Interetnikai Színházi Fesztivál (IFESZT), amelynek a szatmárnémeti Harag György Társulat a házigazdája vasárnapig. Bessenyei Gedő István fesztiváligazgatót a helyszínen kérdeztük az idei szemle kihívásairól, az előadások fogadtatásáról.
2022. november 11., 08:282022. november 11., 08:28
Élénk érdeklődésnek örvendenek az Interetnikai Színházi Fesztivál (IFESZT) programjai, a 18 előadást felsorakoztató, 10. alkalommal szervezett szemlének a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata ad otthont. A november 4-én kezdődött, vasárnapig tartó fesztiválra természetesen nemcsak szakmabeliek – meghívott színészek, színis hallgatók, rendezők, kritikusok –, hanem sok helybeli is ellátogatott és ellátogat. A házigazda szatmári társulat kedd esti előadása, a Sardar Tagirovsky által rendezett Csongor és Tünde érezhetően nagy sikert aratott, a produkciót állva, hosszasan tapsolta a közönség, akárcsak a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat Doktor úr című produkcióját. De szintén lelkesen fogadta a közönség a bukaresti Állami Zsidó Színház szerda esti, dalokból álló, élő zenés előadását is.
A koronavírus-járvány miatt négy év szünet után szervezték meg a romániai kisebbségi színházak seregszemléjét, amelyről ottjártunkkor, a hét közepén Bessenyei Gedő István fesztiváligazgatót, a Harag György Társulat égisze alatt Proscenium Alapítvány elnökét kérdeztük. Elmondta, a 10., jubiláló szemle tulajdonképpen vándorfesztivál, ami Bukarestből indult el, és az évek során több helyszínen vándorolt keresztül.
– mondta a fesztiváligazgató. Hozzátette, a 10. kiadás a tekintetben is elsőnek tekinthető, hogy a 2017-ben alakult Magyar Színházi Szövetség (MASZÍN) társszervezésében most tartják először. „Ezenkívül sajnos olyan szempontból is az első fesztivál, hogy az ötletgazda, Zsehránszky István (1944–2021) színikritikus, újságíró már nem lehet jelen: »odafentről« figyelheti a munkánkat, és rajtunk van a felelősség, hogy elégedett legyen azzal, amit odaátról lát.
Bessenyei Gedő István fesztiváligazgató, a szatmári Harag György Társulat vezetője
Fotó: Interetnikai Színházi fesztivál/Facebook
Többek közt ennek az erkölcsi feladatát is vállaltuk” – mondta Bessenyei Gedő István.
A válogatáskötet címe: Marad(j)unk ebben. A Holnap Könyvek kiadó gondozásában megjelent könyv bemutatásával a jeles színikritikusra, publicistára emlékeztek a színházi emberek és sajtós kollégák. „Azt tapasztaljuk, hogy telt házasak a szemlére érkező produkciók, a szatmári közönség érdeklődése töretlen, helyenként meg is lep, hogy hétköznapokon – mondjuk, hétfő este is – szépen megtelik a terem.
– mondta el az igazgató. A szemle keretében bemutatták többek közt a Fény-Színpad-Kép című fényképalbumot, amely Czinzel László 130 színházi fotóját tárja az érdeklődők elé. Bessenyei azt mondta, általában nehéz színházi kiadványoknak, könyveknek, lapoknak telt házas bemutatót tartani, de most ez így sikerült, és a szakmai beszélgetések is határozottan élénkek voltak, egyes beszélgetéseken szakmai vita alakult ki.
Felvetésünkre, hogy számos tekintetben nehézségek körvonalazódnak a világban: gazdasági és energiaválság vesz körül bennünket, ami a kultúra területén is sötét fellegeket vetíthet előre, a fesztiválszervező azt mondta, örülnek, hogy ennek ellenére sikerült megtartani az interetnikai szemlét. „Jelen körülmények közt már önmagában nagy dolog, hogy össze lehetett hozni, ez pedig példás összefogás eredménye.
A szatmári színházban vasárnapig tart a kisebbségi színházak produkcióit felvonultató szemle
Fotó: Kiss Judit
– mondta a fesztiváligazgató. Kifejtette, ilyen értelemben fontos, hogy nehéz helyzetüket azonnal megértve az ügy mellé állt a helyi és a megyei tanács, az RMDSZ is támogatta, és sikeresen pályáztak a kulturális minisztériumnál friss forrásokért. „Tehát sok forrásból sikerült összegereblyézni azt az összeget, amivel fesztivált lehet szervezni. Sajnos egyre nagyobb luxussá válik egy hasonló szemle megszervezése ilyen üzemanyagárak mellett, előadásokat utaztatni egyre nehezebb. Ennek ellenére fontos volt számunkra, hogy ne adjuk fel, és az is, hogy nehogy újabb halasztásra kényszerüljünk” – mondta Bessenyei Gedő István.
A fesztiváligazgató kiemelte, különösen fontos, hogy ne szüneteljen az interetnikai színházi párbeszéd, hiszen hiánypótló szemléről van szó, amelynek nincsen alternatívája. Kivéve a szintén Zsehránszky által megálmodott gyergyószentmiklósi Kollokvium, amely szintén szünetelésre kényszerült az utóbbi időben, így fájóan hiányzott ez a közös párbeszéd a többi kisebbségi színházzal. Mint sorolta,
A hétvégén is számos izgalmas produkciót láthat a szatmári szemle közönsége, színpadra lép a kézdivásárhelyi Udvartér Teátrum, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház társulata, az Aradi Kamaraszínház, a Giuvlipen roma színház társulata. Részletek a Harag.eu honlapon találhatóak.
Országos Diákszínjátszó Fesztivál Szatmáron
Az Interetnikai Színházi Fesztivállal egy időben és együttműködésben szervezik a szatmári Kölcsey Ferenc Gimnáziumban a Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivált, amelyre szerte az országból érkeznek magyar diákszínjátszó csapatok. A fesztivált, amely most indult újra, 1990-ben először a Kölcsey-gimnázium nagyra becsült, diákszínjátszást szerető tanára, Nagy Gyula indította útjára. A verseny tehát újból hazatért, az idei évtől pedig annak a szatmárnémeti művésznek, Bessenyei István (1955–2018) színésznek, rendezőnek a nevét veszi fel, aki kezdetektől fogva az erdélyi diákszínjátszás lelkes, értő támogatója volt. A pénteken kezdődő versenyen 7 általános iskolás és 12 középiskolás csapat mutatkozik be a közönségnek és a szakemberekből álló zsűrinek, amelyben a marosvásárhelyi, kolozsvári és budapesti színművészeti egyetemek tanárai mellett színészek, rendezők és magyartanárok foglalnak helyet. A középiskolás kategória győztes csapata lehetőséget kap arra, hogy tágabb közönség előtt is bemutathassa előadását vasárnap 13 órától az Északi Színház nagyszínpadán, az interetnikai fesztivál programsorozatának részeként. A diákszínjátszó szemlén jelen lesz a váradi Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, a szatmári Avram Iancu Általános Iskola, a Bihar megyei Nagykágya technológiai líceuma, a szilágybagosi iskola, a nagybányai Németh László Elméleti Líceum, a Bihar megyei Paptamási általános iskolája, a marosvásárhelyi Kamaszok Ifjúsági Színtársulat, a szilágycsehi Berekenye Színjátszó Csoport, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum, a székelyudvarhelyi Benedek Elek Tanítóképző, a bánffyhunyadi Octavian Goga Elméleti Líceum, a váradi Ady Endre-iskola, a Szilágy megyei Krasznán működő Cserey–Goga-líceum, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium, a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum, a szatmári Aurel Popp Művészeti Líceum.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!