Irodalom, a lelki egészség fenntartója – Jakobovits Kitti pszichológus, irodalomterapeuta a könyvek gyógyító hatásáról

Jakobovits Kitti: „az irodalomterápiának az oktatásban is lehetne helye” •  Fotó: Jakobovits Lili

Jakobovits Kitti: „az irodalomterápiának az oktatásban is lehetne helye”

Fotó: Jakobovits Lili

Az irodalmon keresztül az önismerethez és a lelki egészséghez is könnyebb út vezethet, az irodalomterápia pedig javíthatja a kommunikációt, növelheti az empátiát, a sajátunktól eltérő nézőpontok és vélemények elfogadását, erősítheti az összetartozást, a közösségi érzést is – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Jakobovits Kitti magyarországi pszichológus, irodalomterapeuta, a Magyar Irodalomterápiás Társaság tagja.

Kiss Judit

2020. április 26., 09:372020. április 26., 09:37

– Az emberek valószínűleg ősidők óta érzik, tudják, hogy a történetmesélésnek, a fikciónak, de a saját történeteink elmesélésének, újra meg újra elmondásának is gyógyító ereje lehet. Irodalomterápiával foglalkozik. Egyáltalán mit fed az irodalomterápia kifejezés, hogyan különíthető el a biblioterápiától?

– Tulajdonképpen a biblioterápia és az irodalomterápia ugyanaz, én is biblioterapeuta vagyok a végzettségem szerint, és az egyetemi szakok is biblioterápia néven futnak. Annak, hogy néhányan mégis igyekszünk inkább irodalomterápiának hívni, két oka is van. Egyrészt az irodalom tágabb fogalom, mint a biblio- (könyv-), ezért ez pontosabb megfogalmazása a szakmának, hiszen a szöveg, amivel dolgozunk, nem feltétlenül könyv. Másrészt amikor valaki először hallja a biblioterápia szót, nagy valószínűséggel asszociál a Bibliára, és onnantól könnyen beskatulyázza a dolgot.

Alapvetően a biblioterapeutának semmi köze a Bibliához, nyilván használhatja a munkája során, de úgy, mint bármilyen más szöveget. Tehát az irodalomterápia lényege a szöveghasználat, az irodalom és a történetek terápiás folyamatba emelése. Én pszichológus vagyok, így nálam különösen nagy hangsúlyt kap a saját, személyes történet, de minden irodalomterapeuta azzal dolgozik, hogy különböző szinteken hogyan kapcsolhatóak össze a leírt/elmondott és a személyesen átélt történetek.
 
– A koronavírus-járvány idején valószínűleg mindenkiben megnövekszik a stressz, feszültség, a nem tudni, meddig tartó bezártság, a borús kilátások, a fenyegető gazdasági válság miatt. Konkrétan ezt a lelki helyzetet, a bezártság miatti borúlátást, a jövő sötét perspektívái miatti szorongást miként oldhatja az irodalom olvasása?

– Sokan mondták nekem az utóbbi hetekben, hogy vagy egyáltalán nem tudnak olvasni, mert nem köti le őket, vagy pedig olyat nem, ami hasonlóan súlyos, netán valós történetekről szól. Magamon is észrevettem, hogy mostanában úgy válogatok könyvet, filmet, bármilyen szórakozási lehetőséget, hogy annak a lehető legkevesebb köze legyen a mostani helyzethez, vagy bármilyen nehéz és megrázó gondolathoz. Szóval, amikor rengeteg félelem és szorongás van bennünk, leginkább azzal oldhatjuk, ha olyasmit olvasunk, ami segít elterelni a figyelmünket. Az agyunknak pihennie is kell, meg kell adni a lehetőséget, hogy mással is foglalkozzunk, és fel tudjunk töltődni. Ez azért nem egyenlő a „ló másik oldalával”, a helyzet súlyosságának tagadásával vagy figyelmen kívül hagyásával. Meg kell találni a kettő között az egyensúlyt, de például az olvasással ideig-óráig nyugodtan átléphetünk egy egészen más világba.

Idézet
Valahol szomorúan megnyugtató, hogy a járvány megvár, és akkor is itt lesz, ha letesszük a könyvet, szóval nagy baj nem történik, ha néha másra tereljük a figyelmünket.

Az a fajta terápiás olvasás, amikor hasonló kérdésekről olvasunk, mint amik minket is foglalkoztatnak, ilyenkor egy kicsit ráér. El fog jönni az az időszak, amikor megbékélünk a mostani helyzettel, és újra szilárdabb talajt érzünk a talpunk alatt – olyankor lesz szerencsésebb ilyenekkel foglalkozni. Úgy gondolom, hogy bármilyen terápiás folyamatnak megvan a megfelelő ideje, amikor igazán építően tud hatni, és azonkívül vannak kevésbé ideális időszakok. Fontos azonban, hogy ez az időszak nagyon egyénfüggő, mindenkinél máskor jön el. Érdemes olyan szempontból ellenőrizni magunkat, hogy miként hat ránk az, amit olvasunk, milyen hangulatot vált ki belőlünk. Ha azt érezzük, hogy csak többletsúlyként nehezedik ránk, és sötétebb hangulatba kerülünk tőle, mint előtte, akkor nem muszáj tovább erőltetünk. Ha azt érezzük, hogy ugyan megterhelő, de kihívást látunk benne, valami megugorható akadályt, akkor folytassuk.

– Nyilván egyénre, személyre szabott és ettől függő lehet, hogy kinek milyen típusú művek jelenthetnek lelki kapaszkodót. Mégis: lehet-e valamiképpen kategorizálni a könyveket aszerint, hogy milyen műfaj milyen helyzetben nyújthat lelki segítséget: dokumentumpróza, szépirodalom, költészet?

– Ez nem egyszerű kérdés, mert valóban nagyon személyfüggő, emellett helyzetfüggő is. Ugyanazzal az egyénnel dolgozva a folyamat különböző állomásain is eltérő lehet, hogy mi a legjobb választás. Aztán megint más, hogy egyéni vagy csoportos foglalkozás történik. Az azért már nekem is kezd kirajzolódni a saját munkám során, ami mondjuk más, irodalommal foglalkozó embereknek önmagában nem nagy újdonság, hogy a versek sokkal inkább az érzelmekre hatnak.

A róluk való beszélgetés általában úgy indul, hogy milyen érzéseket váltott ki, míg a hosszabb szövegek (novellák, regényrészletek stb) a narratívaalkotásban segítenek, és mutatnak példát. Ilyen szempontból lehet esetleg kategorizálni: ha olyan kérdéssel dolgozunk, ami az elején még csak egy olyan nagy érzelemhalmaz, amit ki kell bogozni, nevén kell nevezni ahhoz, hogy át tudjuk dolgozni, akkor szerencsésebb választás lehet a költészet, mert az segít lehozni az érzéseket a szavak szintjére. Ha pedig sikerül azonosítani és „felcímkézni” őket, akkor fordulhatunk a prózai szövegek felé, amik már behoznak egy csomó új szempontot annak érdekében, hogy koherensebb és átláthatóbb képet kapjunk az eredeti problémánkról.

Sokszor dolgozom úgy, hogy nem mondom meg előre a hozott szöveg szerzőjét és címét, mert az ilyen pluszinformációk már rögtön keretbe helyezik az értelmezést, ezáltal torzíthatják a személyes viszonyulást. Ugyanakkor néha épp fontos lehet, és pozitív hozadéka lehet annak, ha tudjuk ezeket a kiegészítéseket. Összességében vagy nem tart még ott az irodalomterápia, hogy biztosan tudja, milyen kérdésre milyen művet kell adni, vagy soha nem is fog, mert nem kell neki ez. Mindenesetre most a legbiztosabb módszer az aktuális helyzet állandó ellenőrzése. Olyan is volt már, hogy egy szöveg nagyon jól működött az egyik helyzetben, ezért magabiztosan vittem be később egy másik helyzetbe, ahol meg közel sem bizonyult olyan hasznosnak...

– Hogyan működik, működhet az irodalomterápia a gyerekek, fiatalok, illetve ehhez szorosan kapcsolódva a tanítás esetében? Lenne-e helye irodalomórákon annak, hogy a műveket ilyen célzattal is megközelítsék a pedagógusok? És az irodalomórákon kívül még hol lehetne a helye az irodalomterápiának a tanításban, nevelésben?

– Szerintem abszolút van helye, és szerencsére nálunk viszonylag sok magyartanár vág bele a képzésbe azzal a céllal, hogy a szakmájába tudja azt beépíteni.

Idézet
Hogyha az irodalomórák egyik fő célja a gyerekek olvasóvá nevelése, és az, hogy mindennapjaik részévé váljon a szöveg, akkor kihagyhatatlan szempont, hogy azt is megtanulják, ők maguk miként tudnak hozzá viszonyulni, miként fordíthatják akár a saját lelki egészségük fenntartására.

Mondjuk ettől függetlenül azt hiszem, ezt a területet óvatosan érdemes megközelítenünk, hiszen az irodalomterápia és az irodalomóra szavakban nem véletlenül jön más az irodalom- előtag után.

A tanár, habár segítő szakmát végez, és ösztönösen is lehet empatikus, mégsem pszichológus vagy egyéb mentális segítő, nem feltétlenül rendelkezik azokkal a képesítésekkel, amik feljogosítják a bármiféle mélyebb terápiás munkára. Ezt azért is fontos szem előtt tartani, mert még ha nem is áll szándékában egy irodalomterápiás munka elején, mégis előfordulhat, hogy a folyamat közben olyan szintekre megy át a beszélgetés, olyan dolgok jönnek a felszínre, amik már egy arra képzett szakember segítségét igényelhetik. Ez részben orvosolható az alapvető szakmai fejlődést és biztonságot szolgáló rendszeres szupervízióval, de még szerencsésebb, hogy ha az ilyen irodalomterápiás elemekkel kiegészített irodalomórát van lehetőség mondjuk az iskolapszichológus bevonásával tartani.

És ha már az iskolapszichológus szóba jött, az az iskola is nagyon jól járhatna szerintem, ahol a szakember rendelkezik irodalomterápiás végzettséggel, hiszen akkor a módszert ő is tudná használni akár az egyéni folyamatokban, akár az osztályokkal, csoportokkal végzett foglalkozásokon. Ha a nevelés kérdését nézzük, a csoportokkal végzett irodalomterápia rengeteg társas készséget is fejleszt, javíthatja a kommunikációt, növelheti az empátiát, a sajátunktól eltérő nézőpontok és vélemények elfogadását és megértését, és erősítheti az összetartozást, a közösségi érzést is. Szerintem az irodalom egy olyan eszköz, amire fogékonyak a fiatalok, és így az önismerethez és a lelki egészséghez is könnyebb út vezethet rajta keresztül.

Jakobovits Kitti pszichológus, irodalomterapeuta

Jakobovits Kitti pszichológus, irodalomterapeuta a Magyar Irodalomterápiás Társaság tagja. A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karán végzett, majd biblioterapeuta szakirányú képzésben részesült a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. Egyéni és csoportos irodalomterápiás foglalkozásokat tart, elsősorban felnőtteknek és serdülőknek. A járványra való tekintettel jelenleg online tart pszichológiai tanácsadást, irodalomterápiás foglalkozásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 17., kedd

Magyar operett – a korosztálytól és nyelvtől függetlenül szerethető hungarikum

A legismertebb operett és musical betétdalok csendültek fel vasárnap este a kincses városban az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai előadásában. A műsort megelőzően megkérdeztük a közönséget, hogy miért szereti ezt a műfajt.

Magyar operett – a korosztálytól és nyelvtől függetlenül szerethető hungarikum
2024. szeptember 17., kedd

Webkamera-pornósztárokról szóló dokumentumfilm is szerepel a 17 erdélyi helyszínen tartandó Filmtettfeszt kínálatában

Idén különösen erős lesz a Filmtettfeszt dokumentumfilmes „fejezete”: hét nagyon különböző, de témaválasztásában és megvalósításában egyformán izgalmas, egész estés alkotást vetítenek.

Webkamera-pornósztárokról szóló dokumentumfilm is szerepel a 17 erdélyi helyszínen tartandó Filmtettfeszt kínálatában
2024. szeptember 13., péntek

A csíkszeredai Részegh Botond képzőművész alkotásaiból nyílik kiállítás a Szegeden

Vonal mágia címmel Részegh Botond csíkszeredai festő- és grafikusművész munkásságát bemutató tárlat nyílik október elején a szegedi Reök-palotában – tájékoztatta Kertész Lilla, az összművészeti központ sajtóreferense pénteken az MTI-t.

A csíkszeredai Részegh Botond képzőművész alkotásaiból nyílik kiállítás a Szegeden
2024. szeptember 13., péntek

A Székelyföldre is elviszi a kolozsvári opera a Jézus Krisztus szupersztárt, operanapok a kincses városban

Operanapokkal, székelyföldi turnéval és a Vidnyásznszky Attila által rendezett Bánk bán című előadás bemutatójával várja közönségét a közeljövőben a Kolozsvári Magyar Opera.

A Székelyföldre is elviszi a kolozsvári opera a Jézus Krisztus szupersztárt, operanapok a kincses városban
2024. szeptember 13., péntek

Hamarosan ismét látogatható lesz a párizsi Notre-Dame, online regisztrációt vezetnek be

Alig három hónappal a székesegyház újbóli megnyitása előtt visszatért csütörtökön a Notre-Dame-ba az északi harangtoronynak a 2019-es tűzvészben megrongálódott nyolc harangja.

Hamarosan ismét látogatható lesz a párizsi Notre-Dame, online regisztrációt vezetnek be
2024. szeptember 12., csütörtök

Minden templom nyitva lesz Szebenben: ortodoxok, zsidók, görögkatolikusok is csatlakoznak a magyar szervezésű Ars Sacrához

Nyitott templomkapukkal, gazdag egyházzenei és az egyházművészetre összpontosító kínálattal várja a közönséget szeptember 14. és 22. között a a HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete által szervezett Ars Sacra fesztivál.

Minden templom nyitva lesz Szebenben: ortodoxok, zsidók, görögkatolikusok is csatlakoznak a magyar szervezésű Ars Sacrához
2024. szeptember 11., szerda

Meséssé válik a Tűzoltótorony környéke, szabadtéri családi napot tart a szatmárnémeti bábtársulat

A szatmárnémeti Harag György Társulat Brighella Bábtagozata szabadtéri családi napot tart szeptember 15-én, vasárnap.

Meséssé válik a Tűzoltótorony környéke, szabadtéri családi napot tart a szatmárnémeti bábtársulat
2024. szeptember 10., kedd

Magyarország a Semmelweist nevezi Oscar-díjra

A Semmelweis című mozifilmet nevezi Magyarország nemzetközi film kategóriában az Oscar-díjra a magyar jelölésről határozó szakmai testület döntése alapján – közölte az MTI-vel kedden a Nemzeti Filmintézet (NFI).

Magyarország a Semmelweist nevezi Oscar-díjra
2024. szeptember 10., kedd

Utcatánc, hip-hop, amatőr tánccsoportok fellépései színesítik a váradi Infinite Dance Fesztivált

Hatodik alkalommal szervezi meg a Nagyváradi Szigligeti Színház október 6–13. között az Infinite Dance tánc– és összművészeti fesztivált, melynek házigazdája a Nagyvárad Táncegyüttes.

Utcatánc, hip-hop, amatőr tánccsoportok fellépései színesítik a váradi Infinite Dance Fesztivált
2024. szeptember 09., hétfő

Sepsiszentgyörgyre érkezik a Kós András életmű-kiállítás

A Székely Nemzeti Múzeum a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézettel közösen Kós András életmű-kiállítást szervez a művész születésének 110. évfordulója alkalmából.

Sepsiszentgyörgyre érkezik a Kós András életmű-kiállítás