Az Én és a kisöcsém című előadás próbafotója, a produkciót Kányádi Szilárd rendezte
Fotó: Csíki Játékszín
Ettől a hónaptól már nem igazgatója a Csíki Játékszínnek Kányádi Szilárd, aki három éven keresztül vezette a társulatot – mondta el a Krónika megkeresésére a színész, rendező.
2020. december 07., 21:512020. december 07., 21:51
Kányádi Szilárd, aki a korábbi igazgató, Parászka Miklós nyugdíjba vonulásakor vette át az intézmény vezetését, Bartalis Gabriella színművésznőnek adta át a stafétát. Kányádi rendezte egyébként Az én és a kisöcsém című előadást, amelyet pénteken mutatnak be – nem online térben, hanem a színházteremben, egyharmad-házzal.
Kányádi Szilárd kérdésünkre azt mondta, pár napja nevezték ki a színház élére Bartalis Gabriellát, aki megbízott igazgatóként kezdi a munkát, amíg ki nem írja a tisztségre a következő pályázatot a város új vezetése.
„November 30-án lejárt a megbízatásom, egy hónappal korábban mondtam le az igazgatói tisztségről. December elsejétől életbe lépett a megbízott igazgatói kinevezés” – mondta Kányádi Szilárd. Kérdésünkre, hogy miként összegezné igazgatósága három évét, a leköszönő igazgató azt mondta: munkával, kihívásokkal, küszködéssel teli időszak volt.
Amikor meghoztam a döntést, hogy nem folytatom tovább, ennek a három évnek a mérlegét meghozva jutottam el oda: szinte biztos, hogy nem rám van szükség az intézmény élén” – mondta Kányádi. Arra is kitért, az igazgatói munka teljes embert követel, a városvezetés által fenntartott Csíki Játékszín azon színházak közé tartozik, ahol az igazgató egy személyben menedzser, tehát a pénzügyeket is intézi, ugyanakkor művészeti vezető is.
Kányádi Szilárd leköszönt igazgató
Fotó: Veres Nándor
„Ez a kétfajta munka a társulat egy bizonyos létszáma fölött már sok. Úgy látom, hogy szükség lenne létrehozni külön egy művészeti igazgatói posztot” – mondta a leköszönő igazgató.
Eisemann Mihály és Szilágyi László 1934-ben bemutatott operettjének bemutatása kapcsán a rendező elmondta, a hagyomány szerint a Csíki Játékszínnél az év végi és farsangi időszakban az úgynevezett szilveszteri előadások futnak.
„Parászka Miklós, az elődöm a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen végzős színis osztályával rendezte meg ezt a darabot, és meghívta ide az előadást. Annak a munkafolyamatnak a rendezőasszisztense voltam. Amikor idén az évadot terveztem, kaptam az alkalmon, hogy a Csíki Játékszínnél is színpadra állítom” – mondta Kányádi Szilárd.
Decembertől Bartalis Gabriella vezeti a csíkszeredai társulatot
Fotó: Veres Nándor
„A műfaj zenés vígjáték, ahogy az alcíme is mutatja: vidám, zenés társasutazás. Ebben az időszakban lényeges, hogy az embereknek valódi kikapcsolódást nyújtsunk. Örülünk annak, hogy ha csak harmadnyi házzal is, de élő színházi előadást lehet tartani – amíg még lehet. Ez a Játékszín esetében száz fős közönséget jelent” – mondta a rendező.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!