Fotó: Gecse Noémi
Fiatal alkotók és elismert színházi műhelyek előadásai egyaránt helyet kaptak a hétvégén megtartott nagyváradi HolnapUtán színházi fesztiválon.
2017. április 10., 12:072017. április 10., 12:07
Elsősorban a pályakezdő tehetségek kaptak főszerepet a hétvégén lezajlott nagyváradi HolnapUtán Fesztiválon, de neves színházi műhelyek is bemutatkoztak a Szigligeti Színház által immár ötödik alkalommal megszervezett rendezvénysorozaton.
A sokak által a fesztivál legerősebbjének tartott csütörtöki, első napon a Kolozsvári Állami Magyar Színház Homemade című előadása nyitotta meg a HolnapUtán Fesztivált. A szülőkkel és gyermekekkel készített interjúk alapján írt, Vargyas Márta által rendezett kísérleti előadás a családon belüli viszonyokról próbál kortárs művészi eszközökkel beszélni. A másodikként színre lépő temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata a színházzal való kapcsolatuk átértelmezésére késztette a nézőket. A Radu Afrim által rendezett A néző élete és halála felszínes és ártatlan történetekben elmesélve című, formabontó, az irónia és önirónia eszköztárát egyaránt alkalmazó produkció a színfalak mögé invitálta a közönséget, ahol a nézők önmagukkal szembesülhettek.
Fényűző színházi show
A nagyváradi fesztivál második napján a jövendőbeli, illetve pályakezdő színészek mutatkoztak be a közönségnek: a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatói a Kiadjamagát című előadásban saját történeteiket fogalmazták újra a színházi eszköztár segítségével. A produkcióban Forgács Péter magyarországi rendező a marosvásárhelyi színészképzés iránt egyre nagyobb érdeklődést mutató magyarországi diákokkal dolgozott, így az általuk „elmesélt” történetek olykor idegennek hatottak az erdélyi, partiumi közönség számára.
A magyarországi „kiruccanás” után a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói a Broadwayre röpítették a közönséget, a George & Cole című eladásban a két híres amerikai zeneszerző, zenész, George Gershwin és Cole Porter dalait adták elő fényűző színházi show keretében, a musical teljes eszköztárát felvonultatva. A zenész szakirányú színházi osztály harmadéves diákjai zenei és táncos felkészültségüket egyaránt bizonyították a Novák Eszter rendezte előadásban, olykor kulisszabeli kiszólásokkal emlékeztetve a lelkes, minden egyes jelenetet külön megtapsoló nagyváradi közönséget, hogy valójában egy vizsgaelőadás tanúi.
Szereplőkké váltak a nézők
Míg a budapesti színészhallgatók show-ját „elkényeztetett” nézőkként élvezhették, a nagyváradi Szigligeti Színház Trónok arca casting című előadás során már a közönség tagjai is aktívan részt vettek a Balogh Attila által rendezett produkcióban. A nézők sajátos hangulatú világba csöppentek, ahol az alkotók különleges zenei és látványelemek segítségével próbálták párbeszédre bírni a nézőket. Az improvizációra alapuló interaktív produkciót a jelen lévő színészhallgatók „mentették meg”, akik örömmel jelentkeztek, és tettek eleget a ceremóniamester rendező utasításainak. Bár az olykor sámánista szertartásokra hajazó előadásnak nagyrészt sikerült bevonni a nézőket, azok, akik úgy döntöttek, mégsem részt a bizalomjátékokban, olykor vontatottnak és unalmasnak érezhették a direktor bevallása szerint minden alkalommal másként alakuló performansz „fesztiválkiadását”.
A fesztivált számos kísérőprogram színesítette: a budapesti színészhallgatók egy csoportja például Pink Mojos and The Fuckfaces elnevezésű zenekarával lépett színre, és közismert slágerek előadásával bizonyította tehetségét. A Szigligeti Színház munkatársai is összeálltak egy alkalmi koncertre, és a színészek mellett a marketingosztályon dolgozók is mikrofont ragadtak. A stúdióban Németh László grafikus színházi plakátkiállítását tekinthették meg az érdeklődők, vasárnap pedig a fiatal szerzők, színészhallgatók és rendezők együttműködéséből született HolnapUtán Projekt performanszt láthatták. A fesztivál zárásaként Molière Úrhatnám polgárának tapsolhatott a nagyváradi közönség, amelyet a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház vitt színre Sardar Tagirovsky rendezésében.
Hogyan lesz valakiből kalligráfus? Hol lehet megtanulni az írás művészetét? A kolozsvári Csűrös Réka egy nagyon kevesek által ismert hobbi, egy sajátos világ rejtelmeibe vezetett be.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata a közelgő ünnepkör alkalmából Először a színházban címmel indít kampányt mindazok számára, akik eddig a Tompa Miklós Társulat egyetlen előadására sem jutottak el.
Bukarestben nyílik kiállítás a 100 évvel ezelőtt született Kövi Pál gasztronómus, az Erdélyi lakoma című könyv szerzője emlékére.
November 28-án lenne 91 éves az operatőr, fotográfus Sára Sándor. A modern magyar filmművészet kiemelkedő alakjára, vizuális nyelvének egyik megújítójára emlékezik e napon a közmédia több csatornája páratlan munkássága egy-egy darabjával.
Csak néhány előadást láthattunk a Szatmárnémetiben szervezett Interetnikai Színházi Fesztivál (Ifeszt) gazdag kínálatából: akadt köztük nagyszerű, magával ragadó produkció, de olyan is, ami kevesebb vagy több kívánnivalót hagyott maga után.
Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.