Fotó: Gecse Noémi
Fiatal alkotók és elismert színházi műhelyek előadásai egyaránt helyet kaptak a hétvégén megtartott nagyváradi HolnapUtán színházi fesztiválon.
2017. április 10., 12:072017. április 10., 12:07
Elsősorban a pályakezdő tehetségek kaptak főszerepet a hétvégén lezajlott nagyváradi HolnapUtán Fesztiválon, de neves színházi műhelyek is bemutatkoztak a Szigligeti Színház által immár ötödik alkalommal megszervezett rendezvénysorozaton.
A sokak által a fesztivál legerősebbjének tartott csütörtöki, első napon a Kolozsvári Állami Magyar Színház Homemade című előadása nyitotta meg a HolnapUtán Fesztivált. A szülőkkel és gyermekekkel készített interjúk alapján írt, Vargyas Márta által rendezett kísérleti előadás a családon belüli viszonyokról próbál kortárs művészi eszközökkel beszélni. A másodikként színre lépő temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata a színházzal való kapcsolatuk átértelmezésére késztette a nézőket. A Radu Afrim által rendezett A néző élete és halála felszínes és ártatlan történetekben elmesélve című, formabontó, az irónia és önirónia eszköztárát egyaránt alkalmazó produkció a színfalak mögé invitálta a közönséget, ahol a nézők önmagukkal szembesülhettek.
Fényűző színházi show
A nagyváradi fesztivál második napján a jövendőbeli, illetve pályakezdő színészek mutatkoztak be a közönségnek: a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatói a Kiadjamagát című előadásban saját történeteiket fogalmazták újra a színházi eszköztár segítségével. A produkcióban Forgács Péter magyarországi rendező a marosvásárhelyi színészképzés iránt egyre nagyobb érdeklődést mutató magyarországi diákokkal dolgozott, így az általuk „elmesélt” történetek olykor idegennek hatottak az erdélyi, partiumi közönség számára.
A magyarországi „kiruccanás” után a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói a Broadwayre röpítették a közönséget, a George & Cole című eladásban a két híres amerikai zeneszerző, zenész, George Gershwin és Cole Porter dalait adták elő fényűző színházi show keretében, a musical teljes eszköztárát felvonultatva. A zenész szakirányú színházi osztály harmadéves diákjai zenei és táncos felkészültségüket egyaránt bizonyították a Novák Eszter rendezte előadásban, olykor kulisszabeli kiszólásokkal emlékeztetve a lelkes, minden egyes jelenetet külön megtapsoló nagyváradi közönséget, hogy valójában egy vizsgaelőadás tanúi.
Szereplőkké váltak a nézők
Míg a budapesti színészhallgatók show-ját „elkényeztetett” nézőkként élvezhették, a nagyváradi Szigligeti Színház Trónok arca casting című előadás során már a közönség tagjai is aktívan részt vettek a Balogh Attila által rendezett produkcióban. A nézők sajátos hangulatú világba csöppentek, ahol az alkotók különleges zenei és látványelemek segítségével próbálták párbeszédre bírni a nézőket. Az improvizációra alapuló interaktív produkciót a jelen lévő színészhallgatók „mentették meg”, akik örömmel jelentkeztek, és tettek eleget a ceremóniamester rendező utasításainak. Bár az olykor sámánista szertartásokra hajazó előadásnak nagyrészt sikerült bevonni a nézőket, azok, akik úgy döntöttek, mégsem részt a bizalomjátékokban, olykor vontatottnak és unalmasnak érezhették a direktor bevallása szerint minden alkalommal másként alakuló performansz „fesztiválkiadását”.
A fesztivált számos kísérőprogram színesítette: a budapesti színészhallgatók egy csoportja például Pink Mojos and The Fuckfaces elnevezésű zenekarával lépett színre, és közismert slágerek előadásával bizonyította tehetségét. A Szigligeti Színház munkatársai is összeálltak egy alkalmi koncertre, és a színészek mellett a marketingosztályon dolgozók is mikrofont ragadtak. A stúdióban Németh László grafikus színházi plakátkiállítását tekinthették meg az érdeklődők, vasárnap pedig a fiatal szerzők, színészhallgatók és rendezők együttműködéséből született HolnapUtán Projekt performanszt láthatták. A fesztivál zárásaként Molière Úrhatnám polgárának tapsolhatott a nagyváradi közönség, amelyet a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház vitt színre Sardar Tagirovsky rendezésében.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.